Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 09 03

Rudeniniai sodo darbai: vaismedžių ir vaiskrūmių tręšimas

Užmezgę vaisius augalai netenka nemažai jėgų, todėl teisingas ir laiku atliktas tręšimas jiems būtinas. Tręšimas ne tik padidina daržo kultūrų imunitetą, tačiau ir garantuoja gerą peržiemojimą bei prisideda prie gero kitų metų augimo ir vystymosi.
Sodo darbai
Sodo darbai / Fotolia nuotr.

Tinklalapis ogorod.ru siūlo sužinoti, kaip teisingai prižiūrėti sodą rudenį, kad ateityje vaiskrūmiai ir vaismedžiai džiugintų gausiu derliumi.

Kada ir kuo patręšti medžius ir krūmus?

Rudeninį tręšimą galima pradėti jau rugpjūčio mėnesį ir tęsti iki rugsėjo – spalio mėn. Agrastai, serbentai, avietės, vyšnios, ankstyvos obuolių, kriaušių, slyvų veislės jau būna sunokinusios vaisius ir jie būna nurinkti.

Pradedantys sodininkai daro didelę klaidą, kai nusprendžia tręšti pavasarį. Rudenį augalams taip pat reikia maistingųjų medžiagų. Tręšimas atliekamas tada, kai vaisiai jau būna nurinkti ir aplink vaismedžius bei vaiskrūmius supurenta žemė. Purenti reikia tokiu skersmeniu, kokio yra augalo lapija plačiausioje vietoje. Tai leis padidinti dirvos derlingumą ir praturtins ją maistingomis medžiagomis.

Sodo augalams reikia mikro- ir makroelementų; azoto, kalio, fosforo, kalcio, sieros, geležies ir magnio. Žymiai mažiau rudens metu reikia mangano, vario, kobalto ir molibdeno.

Kokių trąšų ir kokiais kiekiais reikia, galima spręsti pagal jūsų sodo dirvą. Tačiau dažniausiai rudenį augalams trūksta fosforo ir kalio. Jeigu sodo dirva yra lengva, smėlėta, trąšų reikės daugiau nei molingai dirvai, iš kurios maistingosios medžiagos ne taip lengvai išsiplauna.

Pašalinus likusius ir pažeistus vaisius, šakas, galima pradėti tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

Vaismedžių tręšimas

Po medžiais (jaunesni nei 8 m.) berti 30 kg komposto, po vyresniais nei 9 m. – 50 kg. Trąšas reikia įterpti į dirvą 12–15 cm (vyšnia ir slyva) ir 15–20 cm (obelys ir kriaušės) gylyje.

Po obelimis ir kriaušėmis galima įnešti organinių trąšų (tiks perpuvęs mėšlas, kompostas), taip pat siūloma berti 300 g superfosfato ir 200 g kalio sulfato. Juos sumaišykite su perpuvusiu mėšlu arba išberkite aplink medį, ant viršaus užberkite dirvos ir palaistykite.

Vyšnioms ir slyvoms: 3 šaukštus superfosfato ir 2 šaukštus kalio sulfato praskieskite 10 l vandens ir gausiai paliekite medžius. Kiekvienam suaugusiam medžiui reikės 4 kibirų trąšų.

Vaiskrūmių tręšimas

Rudenį vaiskrūmiai tręšiami perpuvusiu mėšlu. Pavyzdžiui, po kiekvienu agrasto krūmu reikia berti nuo 8 iki 15 kg mėšlo ir 40 g kalio sulfato, po metų galima dar pridėti 160 g superfosfato. Ypač efektyvu, kai mikroelementai įterpiami į dirvą kartu su organinėmis trąšomis, o viena jų dalis naudojama kaip mulčias.

Avietės ir serbentai: tręšiama perpuvusiu mėšlu (10–15 kg po kiekvienu krūmu), o taip pat 60 g superfosfato ir 40 g kalio druskų po kiekvienu krūmu. Geriausia trąšas berti į specialius iškastus griovelius, duobutes kažkur 30 cm nuo krūmo.

Braškių tręšimas

Braškės rudenį reikalauja ypatingos priežiūros. Nurinkus derlių ir nupjovus senus lapus būtina supurenti dirvą (10 cm) ir įterpti mineralines trąšas. Galite paieškoti parduotuvėse specialiai braškėms skirtų trąšų, kuriose bus visi joms reikalingi elementai. Trąšas paruoškite kaip rekomenduojama ant pakuotės ir sumaišykite su perpuvusiu mėšlu. Kiekvieną krūmelį užberkite durpėmis ir palaistykite.

TAIP PAT SKAITYKITE: Daugiametės daržovės: ką verta auginti?

Sode labai patogu naudoti kompleksines mineralines trąšas. Tinkamai parinkti mikro- ir makroelementai leidžia užtikrinti pilnavertišką augalų mitybą. Naudojant kompleksines trąšas žymiai paprasčiau apskaičiuoti reikiamas proporcijas, reikia tik laikytis ant pakuotės pateikiamų instrukcijų.

Tinkamas rūpestis sodu ir tręšimas apsaugos nuo daugybės nelaimių: mažo derliaus, ligų, vabzdžių atakų. Skiriant reikiamą dėmesį savo augalams, visada rinksite gausų derlių vaisių ir uogų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs