2017 01 27

Sėja prasideda anksčiau nei pavasaris: ką galite pasėti jau dabar

Norėdami užsiauginti kokybiškų ir skanių daržovių, turime užsiauginti tinkamus, tvirtus, sveikus daigus. O kaip tai padaryti? Pataria sodininkė mėgėja, tinklapio loretossodai.lt autorė Loreta Ažukienė.
Daigai
Daigai / Vida Press nuotr.

Baklažanų, paprikų, pomidorų, ankstyvųjų agurkų, salierų, porų daigus galime užsiauginti namuose. Daigų kokybė priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, žemės kokybės, šviesos, šilumos, kada po sudygimo jie iškelti į šviesą, kada išpikiuoti, kaip pasodinti ir kaip prižiūrimi.

Žemę galima pasirinkti daržo, kurioje būtų įmaišyta dalis kompostinės. Aš tokią žemę dar maišau su žeme, skirta daigams. Svarbu, kad būtų derlingos žemės mišinys.

Sėjai svarbu indai, jų dydis. Sėjimui nereikia didelių, gilių. Pastarieji indai tiks agurkams, melionams, kadangi šie augalai nemėgsta persodinimo. Svarbu pasėti tinkamame gylyje, nelabai tankiai. Gylis – 3 kartus giliau, nei sėklos storis. Žemę prieš sėją reikia atnešti iš vėsios patalpos, kad sušiltų. Šiltoje žemėje greičiau dygsta.

Anksčiausiai sėjami baklažanai, paprika. Tai yra tos daržovės, kurių vegetacinis periodas ilgiausias. Šiuos reikia pradėti sėti vasario mėnesį. Vasario gale ar kovo pirmomis dienomis sėkite ankstyvuosius pomidorus. Po savaitės, dviejų – vėlyvesnius.

Pomidorai labai jautrūs šviesos trūkumui. Jei nespėjama laiku nuimti plėvelės nuo dygstančių augaliukų – ištįsta. Tokie daigai būna ploni, nestiprūs. Jei ne per daug ištįso, dar galima bandyti juos gelbėti, persodinant į gilius indus. Sodinti reiktų giliai, iki skilčialapių.

Pasodinę sureguliuokite šildymą, šviesą. Tokių augaliukų nereikėtų laikyti labai šiltai, nes jie vėl stiebsis į aukštį, pamiršdami tvirtumą, stiprumą ir augimo kokybę.

Nereikia stengtis perlaistyti. Paprikai nekenkia, kad pabus sausa, bet neperdžiūvusi žemė – tai sutvirtina daigus. Daigams pastiprinti galima naudoti trąšas.

Kovo mėnesį reikia pasėti kopūstus – į šiltnamį. Vėliau pasėkite porus į dėžutes, pikiuoti jų nereikia. Sodindami porus į dirvą, padarytus gilius griovelius suliekite vandeniu. Porų daigų viršūnes nukirpkite trečdaliu. Nusmailėjusias šaknis – taip pat. Tokie pasodinti daigai bus stipresni, greičiau prigis ir pradės augti.

Kovo pabaigoje reikia pasėti ankstyvuosius agurkus, kurių daigus sodinsime į šiltnamį. Sėklas prieš sėją galima pamirkyti. Agurkus sėkite į didesnius indelius po vieną, kadangi jie nemėgsta persodinimo.

Išdygusius pomidorų, paprikų daigus, kurie turi ne tik skilčialapius, bet ir porą tikrųjų lapelių, reikia išpikiuoti į gilesnius indelius. Paprikas geriau išsodinti į atskirus indelius, kadangi joms nepatinka dažni persodinimai.

Pomidorams patinka, kai žemė sujudinama, kai persodinami kelis kartus, jei pikiuojami ne į atskirus indus. Išpikiuotus daigus šiltomis dienomis galima išnešti į įstiklintą balkoną. Ten saulės, šilumos, šviesos daugiau, todėl daigai sustiprėja. Nakčiai reikia parnešti į kambarį.

Svarbiausia, nepaankstinti sėjos, nes per ilgai indeliuose užsibuvę daigai prasčiau prigyja, prasčiau auga. Svarbu, ar bus tinkamos sąlygos pasodinti šiltnamyje ar lauke.

  • Pomidorų daigai indeliuose auginami iki 70 dienų.
  • Kopūstų 55–60 dienų.
  • Agurkų 25–30 dienų. Tokio amžiaus pasodinti lengviau prigyja.
  • Agurkų daigai sodinami, kai turi 4–5 tikruosius lapus.
  • Pomidorų daigai sodinami, kai turi 6–7 tikruosius lapus.

Sodinamų į vietą daigams, duobutes turime padaryti tokias, kad sodinant neužsilenktų šaknys. Padarius duobutę, ją suliekite vandeniu. Jam susigėrus – pasodinkite.

Daigus prieš išsodinimą paliekite, kad žemė laikytųsi ant šaknų. Tokie daigai lengviau prigyja, nes nepajaučia persodinimo. Suspaustos šaknys turi galimybę plėstis, tvirtėti, stiprėti ir daigą auginti. Daigus sodinti reikia iki pirmųjų lapelių. Kopūstus sodinkite stengdamiesi neužberti šerdelių. Tinkamai pasėję, pasodinę galėsime tikėtis ankstyvo ir gausaus derliaus.

Šaltinis – loretossodai.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai