Šios klaidos per Kalėdas gali sukelti nelaimę: kaip elgtis prasidėjus gaisrui?

Kalėdinių papuošimų sezonu, mūsų namai tampa pavojingesni nei įpaprastai. Ar žinome kaip apsisaugoti nuo gaisro? Ar kaip elgtis nelaimės atveju? Apie tai ir daugiau dalinasi Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) civilinės saugos ambasadorius Deivydas Neverdauskas.
Šeima prie degančio namo (asociatyvinė nuotr.)
Šeima prie degančio namo (asociatyvinė nuotr.) / Shutterstock nuotr.

Kaip reikėtų elgtis pajutus pirmuosius gaisro požymius?

Gaisras – reiškinys, galintis sukelti rimtą pavojų ne tik mūsų sveikatai, bet ir gyvybei. Vos per akimirką dėl gaisro galime netekti ne tik daiktų, namų, tačiau ir artimų žmonių, todėl žinoti, kaip jo išvengti ar kaip elgtis ugniai visgi įsiplieskus – būtina. Kilus tokiai nelaimei dažnai nežinome, kaip reaguoti ir elgiamės neapgalvotai.

Pasak specialisto, pajutus pirmuosius gaisro požymius jūsų pirmieji veiksmai turėtų būti:

  • Skubiosios pagalbos kvietimas bendruoju pagalbos numeriu 112.
  • Jeigu gaisro šaltinis nedidelis galite gesinti ugnį uždengdami drėgnu ar nedegiu audeklu arba gesintuvu.
  • Prieš pasišalinant iš patalpos, būtina uždaryti langus ir duris, kad gaisras neplistų.
  • Jei gaisras išplito ir esant dideliam dūmų kiekiui, svarbu užsidengti nosį ir burną, eiti pasilenkus arba šliaužti, kad per kvėpavimo takus neįkvėptumėte kenksmingų medžiagų.
  • Apie kilusį gaisrą privaloma informuoti kaimynus.

Civilinės saugos specialistas ir savanoris pabrėžia, kad gaisro metu negalima naudotis liftais, saugiausia rinktis lipimą laiptais. Jei iš buto išeiti nepavyksta, eikite į balkoną ir kvieskite skubiąją pagalbą.

Žygimantas Gedvila/BNS nuotr. Bendrasis pagalbos centras
Žygimantas Gedvila/BNS nuotr. Bendrasis pagalbos centras

Kaip elgtis, jei gaisro šaltinis buitinė technika?

Anot D.Neverdausko, buitinė technika – tai dažniausia gaisrų priežastis.

Būtina imtis šių saugumo priemonių:

  • Jei gaisro šaltinis yra buitinė technika ar dujinė viryklė, privaloma išjungti prietaisus iš elektros lizdo ir nutraukti dujų tiekimą.
  • Negalima užsiliepsnojusių riebalų ar prietaisų gesinti vandeniu – tai turėtumėte daryti nedegiu ar drėgnu audeklu arba gesintuvu.
  • Gaisrui kilus nakties metu ar kai jūsų nėra namuose, apie gaisrą ir jus, ir aplinkinius, įspėtų namuose įrengti dūmų detektoriai.
  • Taip pat specialistas akcentavo, kad kiekvienuose namuose privaloma turėti gesintuvus. Tie, kurių namuose kilus gaisrui laiku sureagavo pasitelkus gaisro gesintuvą, buvo išvengta didelių gaisro nuostolių.

Kaip dar galime elgtis, kad apsaugotume namus nuo gaisro?

  • Kiekvienas savo namuose galime įsitikinti, ar naudojamų prietaisų laidų instaliacijos yra saugios, ar kištukiniai lizdai yra tvarkingi ir saugūs naudojimui.
  • Taip pat privaloma yra saugiai naudotis įvairiais elektros prietaisais, pavyzdžiui, nekrauti telefonų ant degiųjų paviršių. „Elektros prietaisai, nepriklausomai nuo to ar jie naudojami, gali bet kada užsidegti“, – tvirtina civilinės saugos ekspertas Deivydas.
  • Pakrovėjai ir ličio baterijos, kaip mobiliųjų telefonų, siurblių robotų, paspirtukų ar panašių prietaisų, gali įkaitusios užsiliepsnoti. Elementas gali užsidegti dėl paprasto mechaninio pažeidimo ar nusidėvėjimo.

Gyvenantiems nuosavuose namuose, aktualu žinoti ir apie tai, kaip elgtis, kai gaisro priežastimi tampa krosnis.

  • Norint apsisaugoti nuo galimų pavojų reikia įsitikinti, kad krosnis būtų sandari.
  • Šalia turi būti skarda apsaugotos grindys arba akmens masės plytelių pagrindas.
  • Valymas – tai pagrindinis saugios krosnies garantas, priežiūra turi būti atliktas prieš kūrenimo sezoną ir kūrenimo sezono metu kas tris mėnesius.
  • Dūmtraukis privalo būti sandarus, be įtrūkimų, aptinkuotas ir nubalintas, kad atsiradus mikro įtrūkimui būtų matyti dūmtraukio pažeidimai.
  • Negalima sandėliuoti degiųjų medžiagų bent metro atstumu nuo krosnių. „Žmonės malkas džiovina tiesiog ant krosnies, pakilusios iš krosnies žarijos patenka ant sausų malkų ir sukelia netikėtą gaisrą, tad arti krosnies degių medžiagų, kuro laikyti negalima:, - dalinasi D.Neverdauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis