Bet yra vienas psichologinis triukas, vadinamas „kognityviniu persvarstymu“, galintis padėti paversti bėgimą malonesniu – taip praneša naujas tyrimas, publikuotas žurnale „Motivation and Emotion“ bei detaliai išaiškintas „British Psychological Society‘s Reader‘s Digest“ leidinyje.
Kognityvinis persvarstymas yra būdas priversti protą taikyti nešališką požiūrį į kažkokią veiklą, kaip daro žurnalistai, pranešdami apie tą veiklą. Ši technika dažnai naudojama terapijoje, kai pacientui duodami pratimai, padedantys jam atpažinti negatyvias emocijas ir galų gale paversti jas pozityviu atsaku.
Mokslininkų komanda iš Jungtinių Valstijų Kariuomenės tyrimų, plėtros ir inžinerijos centro Masačiusetse pakvietė 24 sveikus, 18–33 metų amžiaus bėgikus dalyvauti eksperimente; visi jie bėgiodavo daugiau nei kartą per savaitę, o jų bėgamas atstumas buvo daugiau kaip 4 kilometrai.
90 minučių jie atliko tris daug energijos reikalaujančias užduotis, visos sesijos metu naudodami 75–85 procentus savo jėgos.
Pirmojo bėgimo metu jiems nedavė jokių nurodymų. Antrojo ir trečiojo bėgimo metu jiems buvo pasakyta arba galvoti apie kažką kita ir taip save išblaškyti, arba naudoti kognityvinio persvarstymo metodą, kurio metu jie turėjo pabandyti pažiūrėti į save subjektyviai – lyg būtų žurnalistai, pranešantys apie tą pratimą, arba mokslininkai, tiriantys patirtį.
Šio tyrimo metu, vietoje minčių „Aš pavargęs“, „Man skauda kojas“ arba „Nebegaliu daugiau bėgti“, dalyviai galėjo suformuoti savo mintis taip: „Aš sportuoju, galiu ir pasimėgauti“ arba „Jei sulėtėsiu, galbūt jausiuosi ne toks pavargęs“.
Kiekvienos treniruotės metu bėgikams buvo primenama minčių eigą keisti šia kryptimi. Kai bėgikai bandė blaškymosi metodą, jie nepastebėjo jokio skirtumo tarp jo ir kontrolinio bėgimo, kai nenaudojo jokios psichologinės technikos. Tie, kurie naudojo kognityvųjį persvarstymą, geriau ištvėrė intensyvias treniruotes. Jie jautėsi mažiau pavargę bei nepatyrė tiek emocinės reakcijos.
Tačiau tyrimas turi trūkumų. Pavyzdžiui, neaišku, ar bėgikai tinkamai naudojo kognityvinio persvarstymo techniką. Patyrusiems bėgikams galbūt eksperimentas patiko labiau nei kitiems, o ne tokie sportiški dalyviai galėjo nepatirti tokio paties psichologinio triuko efekto.
Tačiau mokslininkai norėtų tyrinėti šią idėją, ypač jei tam tikrų metodų naudojimas gali padėti reguliuoti neigiamas emocijas bėgimo metu, rašoma businessinsider.com.