Visgi, dažnai tenka ne tik ramiai pabūti su išėjusiu žmogumi prie jo kapo, bet ir sugaišti daug brangaus laiko tvarkant retai prižiūrimus artimųjų kapus. Tokiu atveju dažnas pagalvoja – ar nėra būdo, leisiančio greitai ir gražiai sutvarkyti kapus, kad jie be didesnių pastangų išliktų gražūs ilgą laiką? „Žinoma, kad yra, ir ne vienas!“ – profesine patirtimi dalinasi daugiau nei 10 metų paminklų gamybos bei kapų tvarkymo paslaugas teikiantis Tadas Gulbinas.
Kapų tvarkymas tampa vis problemiškesnis
Nuolatinis skubėjimas yra tapęs kone kiekvieno mūsų palydovu. Tad grįžę po ilgos darbo dienos vos spėjame pasirūpinti savimi ir šeima, jau nekalbant apie tuos artimuosius, kurių jau nebėra šalia. Žinoma, dažnas mūsų neretai jaučiame pareigą ir pagalvojame, kad reikėtų kaip nors ištaikyti laisvesnį pusdienį, nuvykti pagerbti anapilin išėjusių artimųjų.
Ypač apie tai susimąstome prieš Lapkričio 1 dieną. Be to, dažnu atveju be mūsų jų kapų nelabai yra kam prižiūrėti. Tačiau atsiradus naujiems rūpesčiams šios mintys taip ir lieka neįgyvendintos bei nusitęsia iki Vėlinių, kuomet užmiršę visus pasiteisinimus ir atidėję nesibaigiančius darbus į šoną vykstame aplankyti amžinybėn iškeliavusių artimųjų.
„Visų Šventųjų ir Vėlinių dienomis galima pamatyti gausybę į kapines plūstančių žmonių, kurie atvyksta ne tik pagerbti mirusiojo, už jį pasimelsti, uždegti žvakeles, bet tuo pačiu sutvarko apleistą ar retai kada prižiūrimą artimojo kapavietę. Tada Vėlinės būna ne tiek mirusiųjų pagerbimo, kiek tvarkymosi diena. Ne paslaptis, kad kiekvienas norime per šį svarbų minėjimą rasti gražius, prižiūrėtus ir papuoštus kapus.
Deja, kartais šie norai prasilenkia su realybe ir atvykus į kapines tenka iš mašinų bagažinių trauktis šluoteles, grėbliukus bei imtis daug laiko ir pastangų reikalaujančių tvarkymosi darbų, kadangi retai aplankomą kapą sutvarkyti pavyksta ne taip greitai. O jei tokių kapų asmuo turi ne vieną? Na tai ir būna, kad važiuoja kelias dienas iš eilės, kol visus aplanko.
Aptvarko, taip ir lieka iki sekančio apsilankymo, kuris galbūt bus tik kitais metais. Tačiau visa tai yra suprantama, nes ką daryti, jei žmogus gyvena visai kitame Lietuvos gale, ar apskritai – užsienyje? Tokiu atveju juk tikrai dažnai neprivažinėsi“, – mintimis dalijasi pašnekovas.
Skaldelės – dažna alternatyva tradiciniams gėlynams
Tikriausiai ne vienas gerai prisimenate, kaip dar visai neseniai mūsų močiutės su meile ir atsidavimu tvarkydavo artimųjų kapus, kuriuos puošė įvairiaspalviai gėlynai – atvažiavus belikdavo pasimelsti ir pagerbiant uždegti žvakes. Tačiau kuo toliau, tuo labiau ši graži tradicija nyksta – nyksta kartu su į kitą pasaulį iškeliaujančiais mūsų senoliais. Iš tiesų labai gaila, kad didelė dalis kadaise išpuoselėtų ir gražiai prižiūrėtų kapų šiuo metu stūkso apleisti, atrodytų – be artimųjų priežiūros ir niekam nereikalingi. Visgi, ar tai – tikrai tiesa?
„Per ilgametę kapų tvarkymo praktiką pastebėjau, kad Lietuvoje neprižiūrimų kapaviečių per pastarąjį dešimtmetį beveik nepadaugėjo. Žinoma, pasitaiko visko, bet visumoje nėra labai blogai“ – profesine patirtimi dalinosi T.Gulbinas.
„Atliekant kapų tvarkymo darbus tenka bendrauti su įvairiais žmonėmis, tad galiu pasakyti, kad kapinėse dažniau lankosi senyvo amžiaus asmenys ir jie labai rūpinasi iškeliavusių artimųjų kapeliais: vasarą ant jų gausiai susodintos žydi gėlės, šaltuoju metų laiku būna padėtas koks dirbtinis vainikas, skulptūrėlė.
Tačiau pastebiu, kad toks nuolatinis kapų lankymas būdingas vyresniems žmonėms, kurie dažniausiai žada patys toje vietoje atgulti amžino poilsio. Tuo tarpu jaunesnės kartos atstovų požiūris į tradicinius ir daug priežiūros reikalaujančius gėlynus keičiasi iš esmės. Kai kurie, neturėdami galimybių patys skirti pakankamai dėmesio kapų priežiūrai, samdo tuo užsiimantį žmogų.
Jaunesnės kartos atstovų požiūris į tradicinius ir daug priežiūros reikalaujančius gėlynus keičiasi iš esmės.
Ši paslauga vis dar yra gana populiari, ypač tarp ateityje grįžti į tėvynę žadančių emigrantų ir iš tolimesnių regionų į šalies didmiesčius persikėlusių gyventi tautiečių. Tačiau vietoj kapų tvarkymo paslaugų, šiuo metu vis dažniau renkamasi kapą užpilti dekoratyvine skaldele, pro kurią neprasiskverbia piktžolės, todėl kapo praktiškai nereikia tvarkyti, užtenka prižiūrėti labai minimaliai.
Be to, plati granito skaldelių spalvų bei dydžių įvairovė leidžia sukurti daug skirtingų kapo puošimo variantų, priklausomai nuo kiekvieno norų ir poreikių. Tad žmogus gali pasirinkti jam priimtiniausią puošybos kompoziciją, kuri atrodys gražiai ir tvarkingai ištisus metus“ – aiškina T.Gulbinas.
Visgi, renkantis tokį kapo sutvarkymo būdą daugelis neįvertina, kad granito skaldelė yra laikina – po keleto metų ją rekomenduotina pakeisti. Gamtinės sąlygos lemia, kad skaldelė su laiku ima keisti spalvą, joje kaupiasi įvairios spyglių ir medžių lapų liekanos, todėl anksčiau ar vėliau žmogus neišvengiamai turi seną granito skaldelę keisti nauja, kas reikalauja papildomų darbo, laiko ir finansinių sąnaudų.
Trinkelės – norintiems ilgaamžiškumo
Tikriausiai sutiksite, kad daugelis mūsų stereotipiškai linkę manyti, jog trinkelės tinkamos naudoti išskirtinai namų kiemams ar šaligatviams tiesti. Iš dalies tai yra tiesa – dažniausiai trinkelėmis klojami įvairūs takai norint, kad po jais neželtų piktžolės ir būtų patogu vaikščioti. Trinkelės vertinamos dėl jų patvarumo ir ilgaamžiškumo, todėl taip pat sėkmingai pritaikomos kapų priežiūrai: jomis ne tik grindžiami šalia kapo esantys takai, bet vis dažniau trinkelėmis, kaip puošimo elementu, renkamasi uždengti visą kapą.
Galima sakyti, kad trinkelės yra vienas iš ekonomiškiausių kapų tvarkymo variantų, – apie savo įžvalgas dėsto T.Gulbinas.
„Tradiciškai mąstant galbūt atrodytų keista, kad kapą galima sutvarkyti papuošiant jį trinkelėmis. Tačiau, kaip rodo darbo praktika, pastaraisiais metais padažnėjo atvejų, kuomet žmonės pageidauja artimojo kapavietę iškloti betoninėmis ar granitinėmis trinkelėmis.
Daugelis pradeda vertinti tokio tipo kapo sutvarkymo patogumą ir praktiškumą: kapavietė ne tik ištisus metus atrodo gražiai ir estetiškai, tačiau visiškai nereikalauja jokios priežiūros, trinkelės saugo paminklą nuo apsitaškymo purvu, o svarbiausia – išlieka nepakitę ilgą laiką. Galima sakyti, kad trinkelės yra vienas iš ekonomiškiausių kapų tvarkymo variantų,“ – apie savo įžvalgas dėsto T. Gulbinas.
Granito plokštės – inovatyviems ir vertinantiems patikimumą
Kapų tvarkymas papuošiant amžino poilsio vietą trinkelėmis gali būti priimtinas ne visiems. Nors ir ilgaamžis, tačiau šis variantas gali pasirodyti per daug niūrus ar pernelyg paprastas. Tai visiškai suprantama – juk išlydėjus artimąjį į amžiną kelionę norisi jį pagerbti bent gražiai sutvarkytu kapu. Juk nieko kito šiame gyvenime jam ir nebegalime duoti.
Todėl norisi, kad brangiam žmogui būtų ne tik gražus ir skoningas paminklas pastatytas, bet ir pats kapas atrodytų nepriekaištingai. Šiuo atveju geriausia išeitis neturintiems daug laiko nuolat lankytis ir prižiūrėti kapus – uždengti kapavietę granitine plokšte. Granito plokštėmis dengti kapai – didžiausio populiarumo susilaukianti naujovė ir geriausia alternatyva bet kokiam kitam kapų dekoravimo variantui.
„Lietuviai kuo toliau, tuo labiau linkę nepaklusti tradiciškai nusistovėjusioms kapų tvarkymo taisyklėms. Pastebiu, kad kasmet žmonės vis labiau taupo savo laiką ir kitus išteklius, didesnę dalį laisvalaikio nori skirti šeimai, kelionėms ar poilsiui, o ne važiuoti ravėti piktžoles nuo artimųjų kapų. Ir tai nereiškia, kad jų požiūris į mirusį žmogų yra atsainus – anaiptol.
Tiesiog tokias tendencijas diktuoja šių dienų gyvenimo sąlygos, ir nieko čia per daug nepakeisi. Tad dažnas, įvertinęs minėtas aplinkybes, nori artimojo kapavietę įrengti taip, kad ji būtų praktiška, ilgai tarnautų, o tuo pat metu ir kapo dizainas būtų patrauklus. Todėl vis dažniau nusprendžiama amžino poilsio vietą padengti granitinėmis plokštėmis.
Granito plokštėmis dengti kapai – didžiausio populiarumo susilaukianti naujovė ir geriausia alternatyva bet kokiam kitam kapų dekoravimo variantui.
Manau, tai – tikrai geras pasirinkimas. Nors plokštės yra šiek tiek brangesnės nei skaldelė ar trinkelės, tačiau jos gana greitai atsiperka: akmens plokštės pasižymi ilgaamžiškumu, o jų priežiūra itin paprasta – netrunka ilgiau nei dulkių nuvalymas nuo namuose esančio nedidelio paviršiaus.
Granito plokščių praktiškumas išryškėja ir tame, kad jei ateityje iškyla poreikis tame pačiame kape laidoti kitą žmogų, plokštes, jų nepažeidžiant, galima lengvai nuimti bei po to sumontuoti atgal. O taip papuoštas kapas be didelių pastangų ir priežiūros visada atrodys gražiai bei tvarkingai. Taigi pasirinkus šį kapų tvarkymo variantą nauda ir patogumas bus juntami jau netrukus“, – aiškina T.Gulbinas.