2015 08 04

Skaitmeninė dieta – efektyvus būdas priklausomiems nuo telefono ar kompiuterio

„Mobilizuokimės!“, „3D“, „4D“ – kviečia reklamos šūkiai, siūlydami naujus išmaniuosius telefonus, planšetinius kompiuterius ir belaidį ryšį („Wi-Fi“). Beveik neliko vietų, kur nepasiektų žinutės, skambučiai ir elektroniniai laiškai. Neliko dienų, kad apsieitumėte be modernių prietaisų.
Pora su telefonais
Pora su telefonais / „Fotolia“ nuotr.

Jokiu būdu negalima teigti, kad naujosios technologijos yra blogis. Anaiptol. Jos leidžia daug greičiau atlikti pačias įvairiausias užduotis. Bėda ta, kad išmanieji prietaisai užkariauja visas mintis.

Gyvenimas, rodos, verda tik tada, kai naršome ir spaudžiame „Patinka“. Dažnam buvimas virtualiame pasaulyje atstoja, tiksliau, pakeičia, tokius laisvalaikio leidimo būdus kaip važinėjimas dviračiu, ėjimas į muziejus, draugų lankymas.  

Skaitmeninės detoksikacijos stovykla

Jau ieškoma būdų, kaip išsivaduoti nuo šios priklausomybės. Prieš keletą metų amerikiečiui Levi’ui Felixui kilo mažų mažiausiai keista mintis surengti vasaros stovyklą, kuri leistų atsiriboti nuo visų išmaniųjų prietaisų. Taip gimė skaitmeninės detoksikacijos (angl. digital detox) stovyklos (pavyzdžiui, vasaros stovykla „Camp Grounded“), organizuojamos Šiaurės Kalifornijos miškuose.

Stovyklautojams siūloma keturių dienų „išsivalymo“ programa, per kurią svarbus kitoks nei įprasta laiko leidimas, trunkantis 70 valandų ir kainuojantis 570 JAV dolerių! Iš įvairiausių JAV kampelių ir netgi Kanados į „Camp Grounded“ stovyklą atvykstama geltonais mokykliniais autobusais. Dalyvių amžius – nuo 19 iki 81 metų.

Pirmasis žingsnis, kurį tenka padaryti įžengus į teritoriją, – sudėti telefonus ir nešiojamuosius kompiuterius (pageidaujant netgi laikrodžius) į specialius rudo popieriaus maišelius. Vieninteliai legalūs prietaisai – fotoaparatai ir vaizdo kameros. Taigi paskutinę nuotrauką, skirtą „Instagram“ ar „Facebook“ draugams, galima išsiųsti prie stovyklos vartų.

Taip pat skaitykite: Pavojaus varpai: kas išstumia iš mūsų gyvenimo seksą

Už jų nebegalioja ir tikrieji vardai – tenka pasirinkti naujus, pavyzdžiui, Raudonasis bulius, Boružėlė, Mauglis ir pan. Ne mažiau svarbi taisyklė – nekalbėti apie darbą. Ne paslaptis, kad dauguma susirinkusiųjų dirba būtent informacinių technologijų srityje. Tad bet kokios temos apie tai yra tabu.

Taip pat ant mokyklinės lentos galima užrašyti savo baimes, kurios pasibaigus dienai ištrinamos. Viena dažniausių – būti vienam!

Natūraliai kyla klausimas, ką veikia 300 žmonių būrys miško glūdumoje? Tą patį, ką ir vaikai vasaros stovyklose: žiedžia puodus, žaidžia sportinius žaidimus, dainuoja, groja, piešia, vaidina, stebi žvaigždes, krečia kvailystes... Galų gale tiesiog bendrauja vieni su kitais.

Pasirodo, bendrauti akis į akį – didelė prabanga, nes dažniausiai išmaniųjų technologijų pavergti žmonės gyvena įbedę akis į ekranus. Įdomu, kad stovyklautojai prisipažįsta, jog pirmosiomis dienomis dar „girdi“ telefono skambutį. Pasirodo, šie garsai giliai įsibrovę į pasąmonę.

Stovykloje taip pat rengiami ir savotiški psichoterapijos užsiėmimai, kaip antai „Nusirenk ir susijunk“ (angl. „Get Naked to Conect“), kai palapinėje maždaug 20 žmonių nusimeta visus rūbus – apsinuogindami jie dar labiau atsiveria nepažįstamiesiems.

Taip pat ant mokyklinės lentos galima užrašyti savo baimes, kurios pasibaigus dienai ištrinamos. Viena dažniausių – būti vienam! Štai kokia didžiausia modernios visuomenės problema. Kai tik apima vienišumo jausmas, rankose atsiduria prietaisas, kuris padeda pasinerti į virtualią realybę.

Levi Felixas tikina iš pradžių šią stovyklą rengęs kaip socialinį eksperimentą. Šis pasitvirtino. Ateityje planuojama tokias stovyklas rengti San Fransiske, kad galėtų dalyvauti dar daugiau žmonių. Į tokias stovyklas kitais metais sugrįžta net 40 proc. stovyklautojų. Ir ne be reikalo, nes gyvename visuomenėje, kurioje prie kompiuterių ekranų praleisti 8–12 valandų per parą jau tampa norma!

Grįžimas į tikrovę

Turbūt neretai pagalvojame, kad dingus internetui ir mobiliajam ryšiui pasijustume bejėgiai. Su artimaisiais ir bičiuliais nutrūktų virtualus ryšys, kuris šiuolaikiniam žmogui neretai būna stipresnis už žmogiškąjį. Panaši situacija 2011 m. susiklostė JAV muzikantui ir kompozitoriui Taylorui Ho Bynumui.

Šio be galo užimto žmogaus namuose dėl uragano Irenos kelioms dienoms dingo elektra. Tai jį paskatino kitaip pažvelgti į savo kasdienybę.  Muzikantas ne tik nusprendė rečiau atsakinėti į elektroninius laiškus ir netgi išmanųjį telefoną pakeitė paprastu, bet ir parašė knygą „Jūs nesate prietaisas“ (angl. „You are not a gadget“).

Kai perspektyvus ir karjeros laiptais sėkmingai kopiantis amerikietis Danielis Siebergas, CBS ir CNN mokslo ir technologijų temų apžvalgininkas, praleido antrąsias tėvo vedybas, įbrolio skyrybas ir geros bičiulės nėštumą, suprato, kad jo gyvenimas teka ne ta vaga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis