Būdas
Nors skaliarai priskiriami ciklidams, tačiau tai – ramios ir lėtai judančios žuvys. Susiformavusi skaliarų pora tik neršto metu tampa agresyvesnė gindama savo teritoriją. Nepaisant to, skaliarų nerekomenduojama auginti kartu su itin smulkiomis žuvimis. Tai nereiškia, kad skaliarai yra agresyvūs. Tiesiog jie, kaip ir visos mėsėdės žuvys, grobiu renkasi visa, kas telpa į burną.
Geriausios kaimynės: didesnės tetros, rasboros, guramiai, taikūs barbusai, vaivorykštės, šamukai ar ancistrusai. Dideliuose akvariumuose taip pat gali būti laikomi kartu su diskusais ar kitais taikiais ciklidais.
Auginimo sąlygos
Skaliarų grožis ir grakštumas geriausiai atsiskleidžia erdviame, aukštame akvariume. Rekomenduojamas jo dydis – 100x40x50 cm. ir daugiau. Suaugusioms žuvims laikyti rinkitės ne žemesnį kaip 50 cm. ilgio akvariumą. Vandens temperatūra: 24-30 °C, vandens pH: 5,0-8, vandens kietumas: 3-20 dKH.
Skaliarai aptinkami Pietų Amerikoje, Amazonės regiono upėse. Šios žuvys būriuojasi itin ramiuose, lėtai tekančiuose vandenyse. Mėgsta prislopintą šviesą, šešėlius, todėl dažnai randami besislepiantys po nuskendusių medžių kamienais.
Akvariumą siūloma apsodinti plačialapiais augalais, įdėti vertikaliai į viršų kylančių medžio šaknų ar šakų, tokiu būdu imituojant upės dugną. Skaliarams patiktų ir keli plaukiojantys augalai, sukuriantys šešėlius. Tinkamiausias gruntas – nuo smulkios iki vidutinės frakcijos.
Itin svarbu užtikrinti gerą vandens filtravimą. Kartą ar du kartus per mėnesį reikėtų nusiurbti gruntą ir atnaujinti 20-30% vandens bei nepamiršti jį papildyti gerosiomis bakterijomis.
Mityba
Natūralioje gamtoje skaliarai yra mėsėdžiai, todėl didelę jų raciono dalį sudaro planktonas ir smulkūs vėžiagyviai. Akvariumuose laikomus skaliarus galima šerti sausu pašaru žuvims.
Puikiai tiks:
- Dribsniai;
- Smulkios granulės;
- Įvairus šaldytas pašaras žuvims;
- Specialios struktūros „Soft Line“ minkštas pašaras skęstančiomis granulėmis, skirtas visaėdėms ir mėsėdėms Šiaurės bei Pietų Amerikos žuvims.
Veisimas
Skaliarų lytį atskirti yra gana sudėtinga. Lengviausiai skirtumai pastebimi neršto metu. Patinėlių genitalinė papila yra mažesnė ir smailesnė, nei patelių. Taip pat, suaugusių patinų galva dažniausiai būna stambesnė.
Įdomu stebėti šių žuvų nerštą: porelė išvalo plokščią, vertikalų paviršių, tuomet patelė ant jo eilėmis sudeda ikrus, o patinėlis juos apvaisina. Deja, ne visos žuvys yra išsaugojusios instinktus, tad dažnai pasitaiko, kad pačios suėda savo ikrus.
Jei viskas pavyksta, mailiumi rūpinasi abu tėvai. Daro tai maždaug dvi savaites, dažnai suvarydami vaikus į grunte iškastą duobutę.
Skaliarų įvairovė
Skaliarų būna itin įvairių spalvų ir jų derinių. „Akvazoo“ žuvų veislyne veisiami ir auginami kelių veislių skaliarai:
- Skaliaras „Beržas“ – baltas kūnas, išmargintas juodomis juostelėmis;
- Skaliaras „Platininis“ – balto metalo spalvos, blizgus;
- Skaliaras „Mėlynas“ – šviesoje atsispindi subtiliai melsvas atspalvis;
- Skaliaras „Koi“ – gelsvas kūnas, papuoštas juodomis, baltomis ir oranžinėmis dėmėmis;
- Skaliaras „Red Head“ – panašus į „Koi“, bet išsiskiria sodriai raudonos spalvos galva;
- Skaliaras „Marmur“ – kūnas išmargintas tamsių ir šviesių spalvų (nuo juodos iki sidabrinės) juostelių raštu;
- Skaliaras „Standart“ – sidabrinės spalvos kūną vertikaliai puošia tamsios (juodos, pilkos, sidabriškai pilkos) juostos;
- Skaliaras „Tricolor“ – juodas kūnas, papuoštas įvairių formų baltomis ir oranžinėmis dėmėmis;
- Skaliaras „Juodas“ – visas kūnas yra sodrios juodos spalvos;
- Skaliaras „Bicolor“ – sudarytas iš dviejų dalių: galva ir priekinė kūno dalis – sidabrinės spalvos, o uodega ir likusi kūno dalis – juodos;
- Skaliaras „Albino Vampir“ – tai žuvis – albinosas, raudona galva ir raudonomis akimis;
- Skaliaras „Peru Altum“ – spalvinis raštas panašus į „Standart“, tačiau kūnas išmargintas rausvai rudomis dėmelėmis.