Taigi, ką reikėtų žinoti norintiems auginti gaidelius bei kaip pasirūpinti gera jų savijauta kalbamės su Ogmios mieste įsikūrusios gyvūnų prekių parduotuvės „Akvazoo“ atstove Alma Skardžiuviene.
Gaidelių išvaizda ir kilmė
Pasak specialistės, šios žuvys yra kilusios iš Pietryčių Azijos, kur gyveno apsemtuose ryžių laukuose ir drenažiniuose grioviuose. Ilgainiui jos prisitaikė prie nuolat kintančio vandens lygio, potvynių ir drėgmės stygiaus.
„Patinėliai yra labai ryškūs ir spalvoti, ilgais įvairių formų pelekais. Patelių pelekėliai – trumpi, jos būna dažnai rausvos, pilkšvos ar melsvos spalvos, mažiau išvaizdžios“, – teigia A. Skardžiuvienė. „Pamatęs konkurentą ar vien tik savo atvaizdą, gaidelis patinėlis išskleidžia pelekus, gąsdindamas įsibrovėlį. Būtent tada atsiskleidžia visas šios žuvies grožis“, – tikina pašnekovė.
Jos teigimu, sveika žuvis pasižymi sodria savo spalva, sveika gleivine. Auginant gaidelius svarbu stebėti, ar jie yra aktyvūs, judrūs, noriai ėda. Taip pat, derėtų atkreipti dėmesį ir į jų pelekus – šie turi būti sveiki, nesulipę ir neaptrupėję.
Auginimo sąlygos
A. Skardžiuvienės teigimu, nors gaideliai gali išgyventi mažiuose induose, geriausiai jaučiasi nedideliuose akvariumuose, kuriuose palaikoma 22–28 °C vandens temperatūra. Šioms žuvims nereikalinga oro pompa, kadangi deguonį jie pasiima iš aplinkos, tačiau filtras – labai pravers rūpinantis akvariumo vandens švara.
„Gaideliams nepatinka intensyvi šviesa, todėl reikėtų pasirūpinti šešėlius kuriančiomis dekoracijomis, niekada akvariumo ar kito indo su žuvele nelaikyti tiesioginėje saulės šviesoje“, – teigia pašnekovė pridurdama, jog taip elgdamiesi akvariumą apsaugosite ir nuo dumblėjimo.
Pasak specialistės, tinkamose sąlygose auginamas gaidelis gyvena apie 2–3 metus ir džiugina savo ryškiomis spalvomis. Užauga iki 7 cm. ir daugiau, priklausomai nuo rūšies.
Gaidelių mityba
Pasak A. Skardžiuvienės, dėl ypatingos burnos gaideliai maitinasi vandens paviršiuje plaukiojančiu pašaru, todėl šių gamintojai sukūrė specialius, spalvas ryškinančius pašarus gaideliams, praturtintus vitaminais ir mineralais. „Papildant racioną galima duoti šaldytų uodo trūklio lervų, artemijų ar dafnijų. Šerti rekomenduojama 3 kartus per savaitę, tačiau atminkite, kad pašaro turi būti tiek, jog gaidelis vienu kartu jį suėstų. Mažame akvariume įrantys likučiai gali apnuodyti žuvį“, – teigia specialistė.
Vienas ar kartu?
Specialistė pastebi, jog ypač nedideliame inde gyvenantį gaidelį netikėta kaimynystė išprovokuoja teritorijos gynimui, todėl įsibrovėlis smarkiai atakuojamas. „Tiesa, yra atvejų, kai gaideliai nuo pat pradžių kuo puikiausiai laikomi didesniame bendrame akvariume su kitomis žuvimis. Tačiau tik su labai taikiomis, ramiomis žuvelėmis, kurios neturi ilgų pelekų, pavyzdžiui, neonai, tetros, šamukai, danijos. Ilgapelekes žuvis gaidelis supranta kaip savo konkurentus ir nupešioja pelekus“, – teigia A. Skardžiuvienė ir priduria, jog itin svarbu tokiame akvariume įrengti gaideliui tinkančią slėptuvę, kurioje jis galėtų jaustis saugus.