Staltieses verta rinktis atidžiai. Juk nenorėtumėte prastos kokybės daikto, kuris po pirmo skalbimo atrodo lyg naudotas kelerius metus. Stalo uždangalai yra tam tikra investicija – mokate ne tik už audinio gabalėlį, bet ir už nuotaiką, kurią ši dekoracija sukels ir namiškiams, ir jūsų svečiams.
Brangiausios staltiesės būna pasiūtos iš minkštų natūralių pluoštų – lino arba medvilnės (neretai jų mišinio). Patvariausios ir lengviausiai prižiūrimos, be abejo, sintetinės. Kokią rinktis, visgi priklauso nuo kiekvieno individualiai. Mes savo ruožtu galime aptarti kiekvieno audinio pranašumus ir trūkumus.
Lininės staltiesės pasižymi tvirtumu, gerai sugeria drėgmę. Vis dėlto renkantis gryno lino gaminį reikėtų atsiminti, kad jis lamdosi, sunkiai lyginamas, o po skalbimo gali susitraukti, deformuotis. Neretai linas būna sumaišytas su medvilne ar poliesteriu. Tokias stalo puošmenas paprasčiau naudoti ir prižiūrėti.
Medvilnė, kaip ir linas, yra vienas populiariausių audinių staltiesėms siūti, nes pluoštas yra tvirtas, gerai praleidžia orą, greitai sugeria drėgmę. Šias stalo puošmenas galima skalbti skalbimo mašina, gręžti, lyginti karšta laidyne. Neretai staltiesės siuvamos iš medvilnės ir poliesterio arba medvilnės ir lino mišinio. Taip dar labiau pagerinamos stalo apdangalų savybės.
Poliesterio staltiesės gana lengvai prižiūrimos, tačiau negalima leisti dėmėms įsigerti. Tik išskalbus iš karto, galima tikėtis puikaus rezultato. Iš šio audinio pasiūtos stalo puošmenos pasižymi spalvų ir raštų įvairove. Poliesterio staltiesių paprastai nereikia lyginti, jas galima džiovinti džiovyklėje.
Mikropluošto staltiesės labai praktiškos, nes dėmės į jas neįsigeria. Iš šio dirbtinio pluošto pasiūti stalo apdangalai pasižymi ryškiomis spalvomis ir įvairiausiais raštais. Tokias staltieses galima skalbti skalbimo mašina, džiovinti džiovyklėje, tačiau draudžiama lyginti.
Teflonu dengtos staltiesės – kitas itin praktiškas pasirinkimas. Didžiausias šio audinio pliusas tas, kad jis visiškai atsparus drėgmei, į jį neįsigeria dėmės. Speciali danga neleidžia jokiems nešvarumams prasiskverbti kiaurai. Kai kurias šio audinio staltieses galima skalbti ir lyginti iš blogosios pusės. Tačiau prieš imantis šio darbo derėtų atidžiai perskaityti šio tekstilės gaminio priežiūros instrukciją.
Vinilinės staltiesės – vasaros atributas. Tokią turėtų įsigyti dažnai lauke valgančios šeimos. Šių stalo apdangalų išvaizdos trūkumus atperka maža kaina ir atsparumas drėgmei bei nešvarumams. Skalbti ir lyginti, tokios staltiesės, žinoma negalima, dažniausiai ir poreikio nėra – išsiliejusius skysčius pakanka nuvalyti šluoste.
Balta – universaliausia
Jau apsisprendėte, kokio audinio staltiesę rinksitės? Pats laikas pagalvoti, prie ko ją derinsite. Jei mėgstate oficialesnį įvaizdį, greičiausiai jums patiks paprasta balta, smėlinė ar dramblio kaulo staltiesė. Balta, beje, pasak etiketo žinovų, yra pati populiariausia staltiesių spalva. Dramblio kaulo ir smėlinė yra antroje vietoje ir labiausiai tinka šiltų tonų interjere. Be to, šios spalvos yra neutralios, taigi įspūdingą reginį galima sukurti priderinus ryškesnius indus ir stalo puošybos elementus.
Visgi jei savo gyvenimo neįsivaizduojate be visos spalvų paletės, rinkitės tokią staltiesę, kuri atlieps jūsų charakterį ir namuose vyraujančius tonus.
Jeigu išsirinkote gryno pluošto, tarkim, lino, medvilnės, stalo puošmeną, ant jos tieskite tokio paties audinio takelį ir servetėles.
Staltiesės dydis ir forma
Paprastai staltiesę reikėtų rinktis tokio dydžio, kad užtiesta nuo stalo ji nukartų bent 25–30 cm. Žinoma, galima įsigyti ir siekiančią žemę. Kuo labiau staltiesė nukarusi, tuo puošniau ir efektingiau atrodo stalas. Apskritai specialistai teigia, kad geriau per ilga, žemę šluojanti staltiesė, nei per trumpa, vos dengianti stalą.
Norėdami apskaičiuoti jums reikalingos staltiesės dydį, išmatuokite stalo ilgį bei plotį ir prie kiekvienos dalies pridėkite bent 25–30 cm. Jei jūsų stalas apvalus, matuokite jo skersmenį ir pridėkite tiek centimetrų, kiek norite, kad staltiesė nutįstų. Pavyzdžiui, 120 cm skersmens stalui reikės bent 150 cm skersmens staltiesės.
Ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokios formos yra jūsų stalas. Paprastai staltiesė turi atkartoti šio baldo formą, nors yra kelios išimtys...
- Stačiakampiam stalui rinkitės stačiakampę staltiesę.
- Ant ovalaus tieskite ovalią arba stačiakampę.
- Kvadratiniam stalui labiausiai tinka tokios pačios formos staltiesė.
- Apvalų galima puošti apvalia arba kvadratine.
- Jei stalas pailginamas (ištraukiamas), geriausiai būtų įsigyti skirtingo dydžio staltiesių. Jei išlaidauti nenorite, nusipirkite tokio dydžio stalo apdangalą, kuris tiktų ant dažniausiai naudojamo šio baldo dydžio. Kitas sprendimas – įsigyti ant pailginto stalo tinkančią staltiesę. Kaip minėjome, per ilgų šių stalo puošmenų nebūna.
Stalo tekstilės rinkinys
- 1 šventinė staltiesė,
- 12 šventinių servetėlių,
- 1 kasdienė staltiesė.
- 12 kasdienių servetėlių.
- 12 lėkščių padėklų,
- 18 kokteilinių servetėlių,
- 1 takelis.
Trys taisyklės dengiant stalą
Vieta. Staltieses rinkitės tokių spalvų, kad papildytumėte valgomojo interjerą. Jei šventę rengiate lauke, įvertinkite natūralios šviesos stiprumą ir aplinką. Paprastai ryškios staltiesės labai gerai atrodo saulėtose vietose, o pastelinės nuostabus pasirinkimas dengiant stalą patalpoje.
Sezonas. Pavasario ir vasaros spalvos būna lengvesnės, gaivesnės. Sodresni ir tamsesni tonai labiau tinka šaltesniu metų laiku: rudens ir žiemos mėnesiais.
Tema. Tam tikros spalvos padeda sukurti reikiamą nuotaiką. Pavyzdžiui, ryškiaspalvės staltiesės susirinkusius prie stalo nuteikia žaismingai ir smagiai, o pasteliniai tonai spinduliuoja romantišką, ramią nuotaiką, aplinkai suteikia rafinuotumo.
Staltiesių priežiūra
Medvilninės ir lininės staltiesės turi būti skalbiamos vėsiame vandenyje naudojant paprastą (ne balinantį) skalbiklį. Dėmės turėtų būti kuo greičiau šalinamos dėmių valikliu. Baltoms staltiesėms nenaudokite tokių baliklių kaip chloras, peroksidas ar natrio karbonatas.
Linas gali būti džiovinamas džiovyklėje, tačiau iš jos turi būti ištraukiamas, kol dar yra šiek tiek drėgnas, – mažiau susilamdys. Tuomet ištiesiamas ant lygaus paviršiaus ir išlyginamas.
Prieš sudėdama staltieses į lentyną, įsitikinkite, kad jos yra visiškai švarios ir sausos. Šią namų tekstilę, kaip ir kitą, laikykite vėsioje, sausoje ir gerai vėdinamoje vietoje. Negalima staltiesių sudėti į plastikinius maišus ar sandarias dėžės, laikyti rūsiuose, palėpėse ar garažuose – joms kenkia dideli drėgmės ir temperatūros svyravimai. Periodiškai visą namų tekstilę tikrinkite, ar nesudrėko, ar ant jų neatsirado kokių nors, pavyzdžiui, pelėsių, dėmių.