Šventinis biudžetas
1. Planuokite išlaidas. Suskaičiuokite, kiek pinigų galite skirti šventėms. Tą sumą paskirstykite, pvz., maistui, dovanoms, dekoracijoms ir pan. Žymėkitės, ką ir už kiek pirkote. Tiksliai žinosite, kiek dar galite išleisti, o mėnesio pabaigoje nepatirsite streso dėl tuščios sąskaitos ar skolų.
2. Dovanokite vienam. Užuot teikę dovanas kiekvienam šeimos nariui, dovanokite vienam (ant lapelių užrašykite visų vardus ir nežiūrėdami traukite). Galėsite nupirkti naudingesnę dovaną, sutaupysite ir mažiau sugaišite laiko paieškoms. Lygiai taip pat keiskitės dovanomis su draugais ir kolegomis.
3. Pasitelkite fantaziją. Kokią dovaną smagiau gauti mažamečių mamai: lūpų dažus ar kelias laisvas valandas? Tikriausiai supratote, kur lenkiame. Užuot ką nors pirkę, padovanokite artimiesiems savo pagalbą: pasaugokite jų vaikus, pagaminkime vakarienę, nuplaukime automobilį ir pan.
Jei matote, kad visų kampų išblizginti nespėsite, kruopščiai susitvarkykite svetainę, vonią ir tualetą. Visa kita palauks.
4. Namai – lobynas. Dauguma turime naujų arba beveik naujų daiktų, kurių nenaudojame: statulėlių, vazelių, žvakidžių, knygų, drabužių, papuošalų, buitinių prietaisų ir pan.
Gerai pagalvokite, galbūt jie praverstų artimiesiems?.. Atlaisvinsite vietos namuose, nudžiuginsite žmogų, sutaupysite ir dar sumažinsite vartojimą!
5. Smulkmenos kainuoja! Dovanų popierius, maišeliai, kaspinėliai, atvirukai... Suskaičiavę, kiek išleidžiate šioms smulkmenoms, nustebtumėte. Jei neturite likusių nuo pernai, visas dovanas bent jau pakuokite į vienodą popierių, pirkite vieną rulonėlį juostelės, o atvirukus keiskite spalvoto popieriaus kortelėmis arba siųskite elektroninius.
6. Pasinaudokite akcijomis. Nesakome, kad visas prekes, kurioms taikoma nuolaida, reikia šluoti nuo lentynų. Tačiau jei iš anksto susidarėte šventinį valgiaraštį ir būdami parduotuvėje pamatėte, kad nukainotas vienas ar kitas jums reikalingas produktas, pasinaudokite proga jį nusipirkti pigiau.
7. Mokykitės pasirinkti. Per šventes daugiau valgome, dažniau einame į svečius, renginius ir pan. Dažnai toks savęs ir artimųjų „lepinimas“ baigiasi ne itin linksmai: piniginė ištuštėja, o sveikata suprastėja. To išvengti nesunku! Užuot pirkę ir tortą, ir pyragą, įsigykite kurį vieną. Vaikus leiskite ne į du filmukus, o paprašykite išsirinkti labiau patinkantį.
8. Taupykite degalus. Prieš šventes prireikia nuvažiuoti į kituose miestuose esančias parduotuves. Kodėl jums nepasiūlius draugams ar kaimynams važiuoti vienu automobiliu? Jei ruošiatės vykti į svečius pas toliau gyvenančius giminaičius, pasidomėkite, gal kam iš jūsų kaimynystės pakeliui.
Dovanos
9. Pasidarykite sąrašą. Užsirašykite žmonių, kuriems ruošiatės teikti dovanas, vardus. Pagalvokite, kas jį ar ją labiausiai nudžiugintų. Kilusias idėjas užsirašykite. Sąrašiuką nešiokitės su savimi (pavyzdžiui, piniginėje, kitiems patogu jį iš karto susidaryti išmaniajame telefone). Užėjus į parduotuvę, nereikės sukti galvos, ką pirkti.
10. Būkite praktiški. Tai nereiškia, kad tėčiui reikia dovanoti kojines, o vyrui apatinius. Praktiška dovana gali būti bilietas į teatrą, kiną, žurnalo prenumerata, kalbų kursai – priklausomai nuo to, kiek galite skirti pinigų ir ką žmogus mėgsta.
11. Turėkite kelias papildomas. Šokoladas, dėžutė saldainių, sausainių ar arbatos, kvapi žvakutė, pora papildomų stiklainėlių jūsų virtos uogienės ar panaši dovanėlė pravers, jei netikėtai gausite dovanų iš žmonių, kuriems neplanavote nieko dovanoti.
Taip pat skaitykite: 2016 metų horoskopas
12. Pirkite internetu. Išvengsite grūsčių parduotuvėse ir sutaupysite laiko (dažnai ir pinigų). Tik nepamirškite atkreipti dėmesio į prekės pristatymo terminą. Pirkdami elektroninėse užsienio parduotuvėse, jos galite laukti dvi savaites ar daugiau. Ypač prieš šventes.
13. Įvertinkite savo galimybes. Mezgimas, siuvimas ir kiti rankdarbiai užima daug laiko. Jei jau verdate uogienę, kepate sausainius, gaminate muiliukus – apskaičiuokite, kad užtektų visiems. Na ir kas, kad visi gaus vienodas dovanas!
14. Pakuokite iš anksto. Nelaukite, kol turėsite dovanas visiems. Geriau supakuokite iš karto, kai tik nupirksite ar pagaminsite. Kad nepamirštumėte, kam kuri dovana skirta, iš karto pririškite kortelę su vardu ir palinkėjimu.
15. Pagalvokite apie gamtą. Tik įsivaizduokite, kiek pasaulyje parduodama, o paskui išmetama dovanų popieriaus, maišelių, dėžučių, kaspinėlių! Jei turite senų dovanų pakavimo priemonių, nepirkite naujų. Pasitelkite fantaziją, naudokite laikraščių, žurnalų lapus, medžiagą, popierinius pirkinių maišelius.
16. Nepamirškite vargstančiųjų. Bent vieną dovaną skirkite gyvenantiems sunkiau už jus. Nesvarbu, paaukosite kelis litus gatvėje stovinčiai močiutei ar nupirksite, atiduosite batukus vaikui iš vargingai gyvenančios šeimos (www.vaikusvajones.lt). Ne tik nudžiuginsite kitą, bet ir pasijusite laimingi, kad turite kuo dalytis.
Rinkdamos kalėdines dovanas mylimajam, moterys sugaišta apie 13 val., o vyrai maždaug 4 val., skelbia pernai Didžiojoje Britanijoje atlikta apklausa.
Namai ir šeima
17. Tvarkykitės išmintingai. Visi norėtume šventes pasitikti tobulai tvarkinguose namuose, deja, dažnai pritrūksta laiko ir jėgų. Jei matote, kad visų kampų išblizginti nespėsite, kruopščiai susitvarkykite svetainę, vonią ir tualetą. Visa kita palauks.
18. Pasidalykite darbais. Nepulkite Kalėdoms ruoštis vieni, įtraukite šeimą. Pasiskirstykite darbais: vienas eina į parduotuvę maisto, kitas tvarko namus, trečias rūpinasi šventinėmis dekoracijomis ir pan.
19. Pasimėgaukite šventine dvasia. Prisiminkite, kad Kalėdos – šventė, o ne darbų ir pareigų vykdymo maratonas. Susitaikykite su tuo, kad visko, ką norėtumėte, padaryti nespėsite ir pasimėgaukite Kalėdų nuotaika: pažiūrėkite į žybsinčią eglutę, pasiklausykite šventinės muzikos, išeikite pasivaikščioti.
20. Išjunkite televizorių. Bent jau per šventes pamirškite televizorių. Jis atima daug laiko ir dėmesio, kurį galėtumėte skirti šeimai, draugams ar sau. Be to, mažai šansų, kad ką nors prarasite, nebent kasmet kartojamų filmų transliacijas ir įkyrias reklamas.
21. Kurkite naujas tradicijas. Vaikystėje per šventes stalas lūždavo nuo valgių, namai skambėdavo nuo linksmų svečių balsų. Patikdavo jums tai ar ne, tokios būdavo jūsų tėvų tradicijos. Šiandien turite savo šeimą. Galbūt jums per Kalėdas smagiau išvažiuoti atostogų ir šventinį šurmulį palikti užnugaryje?
22. Nesistenkite visiems įtikti. Mama ruošia Kalėdų pietus 12 val., anyta ar uošvienė – 13 val., brolio ar sesers šeima – 14 val., o dar ir draugai siūlo susitikti... Pasakyti „ne“ nesmagu, tačiau taip lakstydami pavargsite ir šventinės nuotaikos neliks nė lašo.
23. Puoškite saikingai. Užuot kiekvieną kampelį apkarstę tviskančiomis girliandomis, snaigutėmis, žaisliukais ar kitomis dekoracijomis, papuoškite eglutę ir ant durų pakabinkite eglišakių vainikėlį. Sutaupysite laiko ir jėgų, o namai dvelks šventine dvasia.
24. Kuo rengsitės? Per šventes norisi atrodyti gražiau nei paprastai. Tačiau atsidarius spintą Kūčių vakarą ar Kalėdų rytą ir ėmus galvoti, ką čia apsirengus, gali apimti nemenkas stresas. Taigi, šventinę aprangą pasiruoškite iš anksto.
Maistas ir svečiai
25. Papildykite maisto atsargas. Jei iš anksto (net neturėdami šventinio valgiaraščio) nusipirksite pagrindinių maisto produktų, tokių kaip sviestas, miltai, cukrus, kepimo milteliai, vanilinis cukrus ir pan., nereikės nerimauti, kad jau gamindami ko nors pritrūksite.
26. Sudarykite šventinį valgiaraštį. Likus keletui dienų iki didžiųjų švenčių pagalvokite, ką gaminsite Kūčioms, Kalėdoms ir Naujiesiems metams. Viską detaliai užsirašykite. Prieš sudarydami pirkinių sąrašą, atidžiai perskaitykite receptus, kuriais naudositės.
27. Nelaukite paskutinės dienos. Eidami į parduotuvę pirkti maisto, turėkite tikslų reikalingų produktų sąrašą. Vienoje lapelio pusėje surašykite tuos, kurie galioja ilgiau (tarp jų ir gėrimus), o kitoje – greičiau gendančius. Ilgiau galiojančius galite nusipirkti likus dviem savaitėms iki Kalėdų, o trumpiau – likus kelioms dienoms.
28. Nepersistenkite gamindami. Net jei mėgstate ir mokate skaniai gaminti, pagalvokite, kad artimųjų skrandžiai – ne maišai. Ten netilps keturi dubenys skirtingų rūšių mišrainių, mėsos kepsniai, įdaryta žuvis, trys pyragai ir dešimt kitų patiekalų. Jūs sugaišite daug laiko, o brangiai pirkti produktai keliaus į šiukšlių dėžę...
Kasmet šventiniu laikotarpiu vien Amerikoje papildomai išmetama apie 5 mln. tonų maisto, nors pasaulyje badauja apie 900 mln. žmonių...
29. Leiskite svečiams padėti. Pagalvokite, kokius smulkius darbelius galėtų padaryti savo pagalbą pasiūlę svečiai. Žinoma, neprašysite tetos Zitos, kad išplautų virtuvės grindis, tačiau ji galėtų padėti atnešti desertą, o dėdė Tomas atkimšti vyno butelį. Jums bus lengviau, o svečiai pasijus svarbesni.
30. Pasirūpinkite patalyne. Žinote, kad kai kurie svečiai pas jus nakvos? Kelias dienas prieš jų atvykimą įsitikinkite, kad turite švarios patalynės, rankšluosčių. Neprošal pasiruošti bent vieną švarią pižamą, šlepetes, naują dantų šepetėlį. Pažiūrėti, ar užteks higienos reikmenų.
31. Atsipalaiduokite. Taip norisi, kad jūsų surengtas vakarėlis būtų tobulas: ir aplinka, ir maistas, ir nuotaika... Vis dėlto geriau didelių lūkesčių neturėti. Greičiausiai jis nebus nei pats geriausias, nei pats blogiausias, kuriame svečiams teko būti. Atsipalaiduokite ir smagiai leiskite laiką.
32. Susitikite vėliau! Turite tiek daug draugų ir artimųjų, kad visų aplankyti nespėsite? Kelis šventinius susitikimus atidėkite sausiui. Gal žybsinti Kalėdų eglutė jūsų kambario nebepuoš, tačiau būsite atsipalaidavę ir bendrausite niekur neskubėdami.