2020 07 10

Tamsus kambariukas virto senienų saugykla? Interjero dizainerės idėjos, kaip jį įrengti

Karantino metu atliktas tyrimas* atskleidė, kad didžioji dalis – 64 proc. – apklaustųjų Lietuvoje savo namų labiau nepamėgo. Kone kas penktą labiausiai erzinti pradėjo vietos trūkumas ir netvarka (atitinkamai po 17 proc.). Nemaža dalis susidūrė ir su vietos maisto atsargoms laikyti stoka (15 proc.). Kadangi kone pusė apklaustųjų šią vasarą ketina atsinaujinti savo namus, interjero dizainerė primena, kad erzinančius klausimus padėti išspręsti gali neretai pamiršta namų erdvė – tamsus kambarėlis, rašoma išplatintame pranešime.
Drabužinė
Drabužinė / 123RF.com nuotr.

Dažniausios klaidos

„Vizitų Lietuvos gyventojų namuose metu pastebime, kad sandėliukai ar tamsūs kambarėliai, kaip ir balkonas – viena dažniausiai neišnaudojamų vietų namuose. Neapsigaukite – nors šios erdvės būna itin mažos, jos gali atlikti kur kas daugiau funkcijų, tereikia sumaniai išnaudoti jų plotą“, – sako IKEA interjero dizainerė Vaiva Klezienė.

Tamsiuose kambarėliuose ir sandėliukuose dažnai vyrauja netvarka – sunku ką nors surasti, o pajudinus vieną daiktą, jau krenta kiti. Pasak V.Klezienės, taip nutinka dėl kelių dalykų: žmonių polinkio kaupti daiktus ir daiktų laikymo tiesiog ant grindų.

„Kai daiktai laikomi tiesiai ant grindų, kraunami vieni ant kitų – tai ne tik nepatogu, nes kaskart kažko ieškant kuriama vis didesnė netvarka, bet ir neefektyviai išnaudojama erdvė dėl užimamo grindų ploto. Ką jau kalbėti, kad namuose esant gyvūnų ar vaikų, taip laikyti kai kuriuos daiktus ar buitines priemones yra nesaugu“, – sako specialistė.

Kam gali tarnauti tamsus kambarėlis?

Interjero dizainerė sako, kad net mažiausiame tamsiame kambarėlyje galima įnešti tvarką ar praplėsti namus, pavertus jį dar vienu kambariu. Ji dalijasi 5 idėjomis, kaip jį prikelti naujam gyvenimui.

1. Spinta daiktams ar maisto atsargoms laikyti. Net jei erdvė itin maža, vertėtų rinktis lentynas iki pat lubų palei visas kambariuko sienas. Jei lentynos bus negilios, jos neužims daug grindų ploto, o daiktus ar stiklainius su uogienėmis bus paprasčiau paimti.

Antresolinės lentynos pravers rečiau naudojamiems daiktams, kaip, pavyzdžiui, kalėdinėms dekoracijoms, tvarkingai laikyti. Jas lengvai pasiekti padės, sulankstomos kopetėlės, kurias gaite pakabinti ant sienos.

Pranešimo autorių nuotr./Spinta daiktams
Pranešimo autorių nuotr./Spinta daiktams

„Tvarkos palaikymo taisyklė paprasta – visi daiktai turi turėti savo vietą, juos turi būti paprasta išimti ir padėti atgal. Daiktus reikėtų surūšiuoti pagal funkciją, smulkesnius – laikyti dėžėse. Kai dėžės skaidrios, lengvai matosi, kas jų viduje, kitu atveju – vertėtų klijuoti lipdukus tai pažymint. Taupant vietą, dėžes lentynose vertėtų statyti vieną ant kitos“, – praktiniais patarimais dalijasi V.Klezienė.

Daiktams taupiai laikyti pravers ir ant sienų pakabinamos spintelės, kabliukai, skersiniai, durų kabyklos.

2. Drabužinė. Jūsų svajonė apie įeinamą spintą gali išsipildyti, ja pavertus sandėliuką. Tai ypač pravartu, kai nėra vietos erdviai spintai.

„Įvairūs drabužių skersiniai gali padėti sukurti kelių aukščių drabužių kabyklą, prie sienos tvirtinamos batų spintelės leis tvarkingai laikyti batus, lentynos ar kabyklos palubėje – vieta laikyti lagaminams, skrybėlėms, sezoniniams drabužiams ir rečiau naudojamiems aksesuarams. Skirtingas sienas kambarėlyje net galima dedikuoti jam ir jai“, – idėja dalijasi interjero specialistė.

Pranešimo autorių nuotr./Drabužinė
Pranešimo autorių nuotr./Drabužinė

3. Skalbykla. Jeigu sandėliuke ar tamsiame kambarėlyje nesunku atvesti kanalizaciją, čia galima įrengti skalbyklą su skalbimo mašina, profilinėmis lentynomis su džiovykla ir skalbinių krepšiais. Ant lentynų susidėsite buitinę chemiją, o stalinė lyginimo lenta ir prie durų ar sienos tvirtinamas laikiklis lygintuvui laikyti tilps bet kur.

Pranešimo autorių nuotr./Skalbykla
Pranešimo autorių nuotr./Skalbykla

4. Darbo kampelis. IKEA atliktas tyrimas parodė, kad, jei turėtų galimybę rinktis naujus namus ar juos įsirengti, dabar kas penktas (19 proc.) norėtų darbo kambario arba erdvės darbo vietai. Tačiau interjero dizainerė sako, kad tam išnaudoti galima tamsų kambarėlį.

Pranešimo autorių nuotr./Darbo vieta
Pranešimo autorių nuotr./Darbo vieta

„Jei telpa stacionarus stalas – puiku, tačiau jei erdvė visai maža, galima rinktis kompaktiškesnius ir kelias funkcijas atliekančius sprendimus, pavyzdžiui, sieninį staliuką su daiktų laikymo deriniu kanceliariniams reikmenims laikyti ar spintelę su išskleidžiamu stalu“, – sako V.Klezienė.

5. Hobių kampelis. Mums visiems reikalinga atokvėpio valandėlė, kai galime šeimos narių netrukdomi užsiimti mėgstama veikla arba namuose skirti vietos savo hobiui. Jei tokios erdvės nėra – sandėliukas gali tapti ir ja.

„Čia galima įrengti kompiuterinių žaidimų, sėklų daiginimo, pievagrybių auginimo ar kitokių veiklų kampelį arba tai gali tapti vieta hobių inventoriui laikyti ir išvengti ginčų su namiškiais dėl netvarkos“, – šypsosi interjero dizainerė.

Pokyčiai be streso: nuo ko pradėti?

Nuo ko pradėti, kai šioje namų erdvėje tvyro netvarka ir nežinia, nuo ko pradėti? Specialistė sako, kad pirmiausia reikėtų išsikelti tikslą – ką norėsite daryti ar laikyti tamsiame kambarėlyje. Anot jos, turint aiškų tikslą atsiras kur kas daugiau energijos ir įkvėpimo pertvarkai bei senų daiktų peržiūrai. Tuomet bus aišku ir kokių sprendimų reikia.

Galima atsinaujinimą suskirstyti etapais ir tvarkyti po truputį.

„Geriausia tokiam tvarkymuisi paskirti konkretų laiką – dalį atostogų ar savaitgalį. Galima atsinaujinimą suskirstyti etapais ir tvarkyti po truputį: sieną po sienos ar lentyną po lentynos. Tačiau prieš tai patarčiau susidėlioti eiliškumą, taip išvengiant bereikalingo streso ir betvarkės namuose“, – pataria V.Klezienė.

Peržiūrėjus senus daiktus – dalį išmetus, dalį padovanojus ar pardavus, o daliai suradus vietos kitur namuose – pradėti galima nuo sienų spalvos atnaujinimo. Šviesiai nudažius sandėliuko sienas – jis iškart atrodys erdvesnis, šviesesnis ir jaukesnis.

123RF.com nuotr./Sienų dažymas
123RF.com nuotr./Sienų dažymas

„Bet kurioje erdvėje visuomet bus jaukiau ir maloniau leisti laiką – kai joje bus pakankamai šviesos šaltinių. Jei patalpoje yra vienas lubinis šviestuvas, patarčiau turėti daugiau funkcinių apšvietimo šaltinių. Čia nebūtina elektriko pagalba – išgelbės prisegamieji šviestuvai, kuriuos galima nešioti“, – sako interjero dizainerė.

*Tyrimą 2020 m. balandžio-gegužės mėnesiais atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Reprezentatyvioje internetu atliktoje apklausoje dalyvavo 500 Lietuvos gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai