Klausimas
Už tai, kad nemoku skolos, antstolis grasina skirti man areštą. Ar tai teisėta? Ar įvykdžius tokią bausmę mano skola išnyks?
15min Gyvenimas skaitytojas
Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokatė Vaiva Nevardauskienė.
Antstolio veikla bei vykdymo procesas yra detaliai reglamentuotas įstatymo. Atsakant į skaitytojo pateiktus klausimus, aktualios Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK), Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – LR BK), Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – LR ANK) bei kitų įstatymų nuostatos.
Pažymėtina, jog vienas iš pagrindinių vykdymo proceso principų yra tas, kad antstolis, atlikdamas savo pareigas, privalo imtis visų teisėtų priemonių, kad sprendimai (tarp jų ir sprendimai dėl skolos išieškojimo) būtų kuo greičiau ir realiai įvykdyti. Antstolis iš vienos pusės turi tinkamai apginti išieškotojo interesus, tačiau tuo pačiu, negali pažeisti kitų vykdymo proceso dalyvių (tarp jų ir skolininkų) teisių bei teisėtų interesų.
LR CPK 585 straipsnis numato, jog antstolio reikalavimai vykdyti sprendimus, pateikti turimą informaciją apie skolininko turtinę padėtį, susipažinti su sprendimams vykdyti būtinais dokumentais ar susilaikyti nuo veiksmų, galinčių trukdyti vykdyti sprendimus, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus, privalomi visiems asmenims ir turi būti įvykdyti per antstolio nustatytą terminą. LR CPK 616 straipsnyje nurodyta, kad už vykdymo proceso pažeidimus kalti asmenys gali būti baudžiami pinigine bauda arba areštu. Taigi už privalomų antstolio nurodymų nevykdymą LR CPK nurodytais atvejais galite būti baudžiamas areštu.
Jei skaitytojas „skola“ netiksliai įvardina jam paskirtą baudą, kaip administracinę nuobaudą ar bausmę, ji tam tikrais atvejais gali būti pakeista areštu ar viešaisiais darbais, ir tokiu atveju baudos mokėti nebereikės.
Tiesa, pats antstolis tokios nuobaudos skirti negali, dėl baudos ar arešto skyrimo antstolis turi kreiptis į teismą, kuris ir sprendžia, ar konkrečioje situacijoje yra pagrindas skirti baudą arba areštą asmeniui už antstolio reikalavimų nevykdymą ar kliudymą vykdymo procesui. Teismui skyrus areštą ir asmeniui įvykdžius paskirtą nuobaudą, skola niekur nedingsta ir pareiga ją padengti išlieka.
Atkreiptinas dėmesys į tai, jog priverstinio baudų, skirtų už administracinius nusižengimus, išieškojimo principai yra kitokie. LR ANK 37 straipsnis numato, kad visa asmeniui paskirta bauda ar jos dalis tam tikrais atvejais gali būti keičiama viešaisiais darbais, atsižvelgiant į asmens sunkią materialinę padėtį, kitas reikšmingas aplinkybes.
Tais atvejais, kai antstolis per vienerių metų terminą neranda asmens turto ar lėšų, iš kurių būtų galima priverstinai išieškoti baudą, vykdomasis dokumentas grąžinamas baudą skyrusiai institucijai, kuri savo sprendimu bei su asmens sutikimu pakeičia baudą į viešuosius darbus, skaičiuojant vieną viešųjų darbų valandą už penkis eurus baudos.
Teismui skyrus areštą ir asmeniui įvykdžius paskirtą nuobaudą, skola niekur nedingsta ir pareiga ją padengti išlieka.
Kalbant apie baudžiamąją atsakomybę, LR BK 47 straipsnio 8 dalis numato, kad jeigu asmuo vengia savo noru sumokėti baudą ir nėra galimybių ją išieškoti, teismas gali pakeisti baudą areštu. Šiais atvejais teismas arba baudą skyrusi institucija pakeičia administracinės nuobaudos ar bausmės rūšį, t. y. baudą pakeičia areštu arba viešaisiais darbais ir, atlikus pakeistą nuobaudą ar bausmę, baudos mokėti nebereikės.
Šiuo atveju, iš skaitytojo pateikto situacijos galima spręsti, kad išieškoma skola yra kilusi iš civilinių teisinių santykių, todėl ji areštu ar viešaisiais darbais nekeičiama, o teismui skyrus areštą užvykdymo proceso pažeidimus (LR CPK 616 str.), skola neišnyks. Tačiau, jei skaitytojas „skola“ netiksliai įvardina jam paskirtą baudą, kaip administracinę nuobaudą ar bausmę, ji tam tikrais atvejais gali būti pakeista areštu ar viešaisiais darbais, ir tokiu atveju baudos mokėti nebereikės.
Tiksliam skaitytojo situacijos teisiniam įvertinimui yra būtina gauti tikslių duomenų, susijusių su skolos pobūdžiu. Dėl individualios konsultacijos ir/ar situacijos maloniai prašome kreiptis.
Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.
Daugiau aktualių temų jums rūpimais klausimais rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.