2018 05 04

Teisininkas atsako. Kaip išieškoti vaikams priteistus alimentus iš užsienyje gyvenančio sutuoktinio?

Teisininkas atsako – tai 15min straipsnių ciklas. Čia į skaitytojų atsiųstus klausimus vaikų priežiūros, turto dalybų, sutuoktinių teisių ir pareigų bei kitomis rūpimomis temomis atsako teisininkai.
Pinigai
Pinigai / 123RF.com nuotr.

Klausimas

Teismo sprendimu iš buvusio sutuoktinio vaikams yra priteistas išlaikymas, tačiau buvęs sutuoktinis jo nemoka, o šiuo metu gyvena ir dirba užsienyje. Kur reikia kreiptis, kad iš jo išieškotų priteistą išlaikymą?

15min GYVENIMAS skaitytoja

Atsako profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokato padėjėjas Mažvydas Gerdvila

Šioje situacijoje svarbu, kurioje valstybėje šiuo metu gyvena ir dirba skaitytojos sutuoktinis, kadangi nuo šios aplinkybės priklauso teismo sprendimo vykdymui taikytina teisė ir kitos su sprendimo vykdymu susijusios procedūros. Kadangi pateiktame klausime valstybė, kurioje turėtų būti vykdomas teismo sprendimas, nenurodoma, apžvelgsime dažniausiai pasitaikančias sprendimų vykdymo užsienio valstybėse procedūras.

Asmeninio archyvo nuotr./Advokato padėjėjas Mažvydas Gerdvila
Asmeninio archyvo nuotr./Advokato padėjėjas Mažvydas Gerdvila

Valstybes, pagal tai kokia tvarka jose yra vykdomi teismų sprendimai, galima būtų skirstyti į dvi pagrindines grupes, tai yra – valstybes Europos Sąjungos nares ir valstybes ne Europos Sąjungos nares.

Teismo sprendimų vykdymui Europos Sąjungos valstybėse narėse taikomos 2008 m. gruodžio 18 d. Tarybos Reglamento (EB) Nr. 4/2009 dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės, teismo sprendimų pripažinimo ir vykdymo bei bendradarbiavimo išlaikymo prievolių srityje (toliau – Reglamentas Nr. 4/2009) nuostatos.

Pažymėtina, jog Reglamente Nr. 4/2009 įtvirtintas teismo sprendimų išlaikymo prievolių srityje pripažinimo, vykdytinumo ir vykdymo reglamentavimas skiriasi, priklausomai nuo to, ar teismo sprendimas priimtas valstybėje narėje, kurioje privalomas Hagos tarptautinės privatinės teisės konferencijoje 2007 m. lapkričio 23 d. priimtas Protokolas dėl išlaikymo prievolėms taikytinos teisės (toliau – 2007 m. Hagos protokolas), kuris šiai dienai yra neprivalomas tik Danijai ir Jungtinei Karalystei.

Taigi, vadovaujantis Reglamento Nr. 4/2009 nuostatomis, visose Europos Sąjungos valstybėse, išskyrus Daniją ir Jungtinę karalystę, teismo sprendimo pripažinimas vyksta be jokios specialios procedūros ir nesuteikiant jokios galimybės ginčyti jo pripažinimą, o jo vykdymas vyksta, nereikalaujant jo paskelbti vykdytinu. Kad teismo sprendimas būtų vykdomas kitoje valstybėje narėje, kompetentingoms tos valstybės vykdymo institucijoms turi būti pateikti šie dokumentai:

  • sprendimo kopija, kuri atitinka sąlygas, būtinas jos autentiškumui nustatyti;
  • kilmės teismo išduotas teismo sprendimo išrašas, parengtas naudojant Reglamento Nr. 4/2009 I priede pateiktą formą;
  • reikiamais atvejais, dokumentas, kuriame nurodyta bet kokių įsiskolinimų suma ir tos sumos apskaičiavimo data;
  • kai būtina, 2 punkte nurodytos formos turinio vertimas raštu į vykdymo valstybės narės valstybinę kalbą.

Tuo tarpu, pagal Reglamento Nr. 4/2009 nuostatas, tam, kad teismo sprendimas būtų vykdomas Danijos ar Jungtinės Karalystės kompetentingų institucijų, jis visų pirma turi būti šių valstybių nustatyta tvarka pripažintas vykdytinu.

Kalbant apie teismo sprendimų vykdymą valstybėse ne Europos Sąjungos narėse, svarbu paminėti, jog teismo sprendimų pripažinimas ir vykdymas jose reguliuojamas tarptautinėmis konvencijomis ir sutartimis, pavyzdžiui, teismo sprendimų pripažinimui ir vykdymui Norvegijoje, Islandijoje ir Šveicarijoje taikoma 2007 m. spalio 30 d. Lugane pasirašyta Konvencija dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo. Teismo sprendimai Ukrainoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Moldovoje, Kazachstane, Uzbekistane, Azerbaidžane, Kinijoje, Turkijoje, Armėnijoje pripažįstami ir vykdomi pagal su šiomis valstybėmis pasirašytas dvišales sutartis.

Taigi, skaitytojos pateiktoje situacijoje, visų pirma reikėtų nustatyti, kokie teisės aktai reguliuoja teismo sprendimų pripažinimą ir vykdymą toje užsienio valstybėje, kurioje gyvena ir dirba asmuo, iš kurio yra priteistas išlaikymas, atsižvelgiant į tai pasiruošti teismo sprendimo pripažinimui ir vykdymui reikalingus dokumentus ir juos pateikti tos valstybės kompetentingai institucijai.

Pažymėtina, jog skaitytojos atskleistoje situacijoje nėra aptartos visos aplinkybės, galinčios turėti reikšmę pasirenkant konkretų teisinį situacijos sprendimo būdą, todėl ši teisinė konsultacija nelaikytina individualiai pritaikoma nurodytai situacijai. Dėl individualios konsultacijos ir/ar situacijos maloniai prašome kreiptis.


Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis