„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 08 18

Teisininkas atsako. Palikimas: kokios tėvų, vaikų ir sutuoktinio teisės į turtą?

Turite klausimų, kurie padėtų sureguliuoti šeimos reikalus – santykius, turto klausimus, vaikų išlaikymo niuansus ir pan.? Rašykite gyvenimas@15min.lt – mes persiųsime teisininkui, kuris mielai atsakys.
Testamento lapas.
Testamento lapas. / Fotolia nuotr.

Klausimas

Turėjome vienturtį sūnų, jis žuvo. Sūnus su žmona turėjo bendro turto ir vieną butą, kuris buvo jo įgytas dar iki santuokos (butas buvo registruotas sūnaus vardu). Ar mums, netekus sūnaus, dabar kas nors priklauso? Kokios marčios ir mūsų teisės į sūnaus asmeninį butą?

15min GYVENIMAS skaitytoja Rima

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ teisininkė Rūta Malevskytė

Pagal Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (toliau – CK) 3.89 str. 1 d. 1 p. iki santuokos sudarymo įgytas turtas pripažįstamas asmenine sutuoktinių nuosavybe, išskyrus atvejus, kai turtas, kuris yra asmeninė sutuoktinių nuosavybė, pripažįstamas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, jeigu nustatoma, kad santuokos metu šis turtas buvo iš esmės pagerintas sutuoktinių bendromis lėšomis arba kito sutuoktinio lėšomis ar darbu (kapitalinis remontas, rekonstrukcija, pertvarkymas ir kita) (CK 3.90 str. 1 d.).

Asmeninio archyvo nuotr./Rūta Malevskytė.
Asmeninio archyvo nuotr./Rūta Malevskytė.

Asmens mirties atveju jo turto likimas priklauso nuo to, kokiu pagrindu yra paveldimas jo turtas, – pagal įstatymą ar pagal testamentą.

Pagal testamentą paveldi asmenys, įrašyti testamente. Turtą testatorius gali paskirstyti savo nuožiūra – jis gali testamentu palikti visą savo turtą arba jo dalį (neišskiriant ir įprastinio namų apstatymo bei apyvokos reikmenų) vienam ar keliems asmenims, kurie yra arba nėra įpėdiniai pagal įstatymą, taip pat valstybei, savivaldybėms, juridiniams asmenims (CK 5.19 str. 1 d.).

Tačiau šiuo atveju įstatymas numato išimtį – teisę į privalomąją palikimo dalį, nepaisant testamento turinio – palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą (privalomoji dalis), jeigu testamentu neskirta daugiau (CK 5.20 str. 1 d.).

Jeigu palikėjas nebuvo sudaręs testamento, tuomet yra paveldima pagal įstatymą pagal CK 5.11 str. 1 d. nurodytą įpėdinių eilę. Jūsų atveju pažymėtina, kad paveldint pagal įstatymą pirmos eilės įpėdiniais yra palikėjo vaikai (įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties, antros eilės įpėdiniais pagal įstatymą yra palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai (CK 5.11 str. 1 d. 1 p. ir 2 p.). Antros eilės įpėdiniai (t. y. tėvai (įtėviai), vaikaičiai) paveldi pagal įstatymą tik nesant pirmos eilės įpėdinių arba jiems nepriėmus ar atsisakius palikimo, taip pat tuo atveju, kai iš visų pirmos eilės įpėdinių atimta paveldėjimo teisė (CK 5.11 str. 2 d.).

Sutuoktinių paveldėjimo pagal įstatymą teisę reglamentuoja CK 5.13 str., kuris numato, kad palikėją pergyvenęs sutuoktinis paveldi pagal įstatymą arba su pirmos, arba su antros eilės įpėdiniais (jeigu jų yra). Su pirmos eilės įpėdiniais (t. y. su vaikais (įvaikiais)) sutuoktinis paveldi ¼ palikimo, jeigu įpėdinių ne daugiau kaip 3, neįskaitant sutuoktinio. Jeigu įpėdinių daugiau kaip trys, sutuoktinis paveldi lygiomis dalimis su kitais įpėdiniais. Jeigu sutuoktinis paveldi su antros eilės įpėdiniais, jam priklauso pusė palikimo. Nesant pirmos ir antros eilės įpėdinių, sutuoktinis paveldi visą palikimą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Teisininkas atsako. „Nesame susituokę, bet paskolą už būstą mokame kartu. Ar galiu paveldėti dalį turto?“

Jūsų nurodytu konkrečiu atveju būtų paveldima po ½ dalį Jūsų žuvusiam sūnui bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklaususio turto (nes kita ½ dalis šio turto bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklauso sutuoktinei) ir visas asmeninės nuosavybės teise priklausęs butas.

Norint atsakyti, ar Jūsų nurodytu atveju Jūs galite paveldėti žuvusio sūnaus turtą, visų pirma svarbu žinoti, ar Jūsų žuvęs sūnus turėjo vaikų, taip pat ar buvo sudaręs testamentą.

Dėl palikimo priėmimo rekomenduotina kreiptis į notarą pagal paskutinę nuolatinę sūnaus gyvenamąją vietą (notaro veiklos teritoriją paveldėjimo atvejams galite sužinoti apsilankę internetinėje svetainėje www.notarurumai.lt ir įrašę sūnaus paskutinės gyvenamosios vietos adresą (http://www.notarurumai.lt/index.php/lt/?option=com_nisdirectory&view=nisdirectory&act=show_all_offices&search=1)).

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad į notarą dėl žuvusio sūnaus turto paveldėjimo turėtumėte kreiptis ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos (CK 5.50 str. 3 d.).


Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs