2020 04 22

Trumpa virtuvės istorija: prietaisai, pakeitę įprastus ritualus iš esmės

Moteris – ne indaplovė. Jau ne vienerius metus įvairiose erdvėse sklando pokalbiai ir pasisakymai apie nusistovėjusius seksistinius stereotipus. Jie dažnai skamba taip aršiai, kad net ruošiant straipsnį apie virtuvės pagalbininkus dreba ranka, sprendžiant kokiai auditorijai jį adresuoti, kad niekas nesupyktų.
Virtuvė
Virtuvė / 123RF.com nuotr.

Vis dėlto nereta moteris mėgsta (o dažnai yra priversta) šeimininkauti namuose. To negali paneigti. Tačiau tai išsakant šiandien, palyginti su situacija prieš kelis dešimtmečius, yra du esminiais skirtumai.

Pirmasis – moderni šeimininkė žino, kad ji neprivalo stovėti virtuvėje. O be to, modernus šeimininkas yra lygiomis teisėmis kviečiamas šeimininkauti prie petelnės. Antrasis – nei moteris, nei vyras nebėra ir nebeturi būti indaplovėmis, nes dabar yra tikros indaplovės.

Antrasis – nei moteris, nei vyras nebėra ir nebeturi būti indaplovėmis, nes dabar yra tikros indaplovės.

Taigi, neverta apsimesti, kad riešus ir pirštelius skauda nuo begalinio tešlos minkymo, o nagų lakas nusilupo dėl suplauto kalno indų. Verčiau prisiminkime prietaisus, kurie noriai perima darbus iš mūsų rankų ir jau seniai užbaigė tūkstantmečius pasaulyje vyravusį virtuvinį lažą. Šiandien apžvelgsiu tris.

123rf.com nuotr./Namų ruoša
123rf.com nuotr./Namų ruoša

Indaplovė

Indaplovė – pats universaliausias virtuvės revoliucionierius. Nesvarbu, ar gaminate gurmaniškus šedevrus penkių asmenų šeimai, ar vakarais pakaitomis verdate koldūnus ir kepinate sasiskasindaplovė yra kiekvieno, valgančio namuose, draugas. Tačiau prireikė nemažai laiko, kol ji pasiekė mūsų namus.

Jau 1886 metais pasiturinti moteris, Josephine Garis Cochran, patentavo ir, įkūrusi KitchenAid kompaniją, pradėjo gaminti prietaisą, plaunantį indus. Josephine pagal to meto madas dažnai rengdavo pobūvius su savo gausia svita.

Bet pajutusi nepasitenkinimą, kad tarnai ne tik per lėtai sutvarkydavo jos porcelianą išėjus svečiams, bet dar ir sukuldavo vieną kitą servizo dalį, nusprendė: viela, purkštukas ir motoriukas atliks darbą geriau.

Viela, purkštukas ir motoriukas atliks darbą geriau.

Kaip paaiškėjo, ji buvo teisi. Ir šiandien indaplovė ne tik išlaisvina mus nuo dažnai nemėgstamos tvarkymosi dalies, bet ir dezinfekuoja indus kur kas efektyviau nei tai padaroma rankomis. Taigi, užtenka vakarais ginčytis, kas plaus indus, palikite tai vielutėms ir motoriukui.

Fotolia nuotr./Indaplovė.
Fotolia nuotr./Indaplovė.

Virtuvinis kombainas

Laikai, kai sviestinis kremas ar pyrago tešla reikšdavo gerą pusvalandį rankų darbo sukant sviestą, kol išmuša šaltas prakaitas, seniai praėjo. Istorija pasakoja, kad pirmasis namuose naudojamas elektrinis maišytuvas buvo įkvėptas būtent šio vaizdo – kepėjo, maišančio tešlą metaliniu šaukštu.

Ir dėl šios 1908 metais Herbert Johnson kilusios idėjos, jau šimtą metų vis daugiau virtuvėje plušiančių rankų gali lengviau atsikvėpti. Pirmasis elektrinis maišytuvas „Kitchen Aid Food Preparer“ ir šiandien užima nepajudinamą vietą virtuvėje, nors, laikui bėgant, jam atsirado visa eilė konkurentų.

Šio prietaiso populiarumas nėra iš piršto laužtas – jis, be abejonės, pakeitė gaminimą namuose. Kiekvienam, mėgstančiam laisvalaikį leisti improvizuojant su tortais ar kitais saldumynais, geras elektrinis kombainas yra nepamainomas pagalbininkas.

Morengai, kremai, galybė tešlos variacijų yra išsukami tobulai jau be mėšlungio tampomų rankos raumenų.

Morengai, kremai, galybė tešlos variacijų yra išsukami tobulai jau be mėšlungio tampomų rankos raumenų. Dar viena gera žinia, kad maišytuvas dažniausiai yra įkomponuotas į virtuvinį kombainą, kuris ir mėsą sumalti gali, ir vėdarams bulves sutarkuoti, ir kitais būdais virtuvėje suktis kaip barbė devyndarbė. Bus galima pamiršti ir nutarkuotus pirštelius, ir nuo mėsmalės tvirtinimo subraižytą stalą.

Fotolia nuotr./Apelsininis pyragas su morengais
Fotolia nuotr./Apelsininis pyragas su morengais

Daugiafunkcis puodas

Sunku pasakyti, kokią vietą šis prietaisas užima šiuolaikiniuose namuose. Kai kuriuose jis naudojamas visu etatu, kai kuriuose prisimenamas tik tuomet, kai reikia dulkes valyti. Tačiau jis yra nepamainomas prietaisas, gaminant troškinius, sultinius ir kitus patiekalus, reikalaujančius ilgo virimo. Ar netgi gaminant… viską.

Dabar daugiafunkciai puodai tų funkcijų turi ir po kelias dešimtis. O viskas prasidėjo nuo visiems puikiai žinomo greitpuodžio.

Dar 1679 metais fiziko Deniso Papino sukurta technologija panaudoja garus, pagreitindama virimo procesą.

Dar 1679 metais fiziko Deniso Papino sukurta technologija panaudoja garus pagreitindama virimo procesą. O nuo 1938 metų greitpuodis, pritaikytas namams, pasklido po įvairiausias virtuves. Dažnai šį puodą lydi šmaikščios ir nesėkmingos istorijos apie įkaitusį indą, šokinėjantį virtuvėje, tarsi pamušta kometa, kai instrukcijų reikalavimai pasimesdavo gaminimo procese.

Šiandien greitpuodžio variacijos yra nepaneigiamai saugesnės nei praėjusį šimtmetį, o ir rezultatus lėkštėje jis siūlo įspūdingus. Košeliena, 6 valandas virtas dieviškas sultinys ar nuo kaulo krentanti troškinta mėsa gali atsidurti jūsų meniu beveik be pastangų – suverti produktus į puodą, užkaiti ir švilpauji. O rezultatas garantuotas.

Vida Press nuotr./Vyras gamina maistą
Vida Press nuotr./Vyras gamina maistą

Akivaizdu, jog šis kuklus sąrašas nesutalpino visų virtuvės revoliucijų. Tačiau ar tikrai dar yra žmonių, kuriems reikia priminti apie šaldytuvo, šaldiklio ar orkaitės patogumo stebuklus? Pritaikyti kasdienybėje šie prietaisai tapo neatskiriama gyvenimo dalimi, palengvindami gyvenimą ne vienam.

Jau seniai atsisveikinome su krosnimi, į kurią kišome puodus ar su sūdyta mėsa, kaupiama sandėliuke/rūsyje. Maisto ruošos progresas čia nesustojo.

Taigi, susimildami, nevarkite namuose be reikalo, ženkite į XXI amžių, kuris, kaip panašu, mūsų laukia jau apie šimtą metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai