„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 03 18

Tyrimai rodo: moterims reikia daugiau miego nei vyrams. Kodėl?

Pasak tyrimų, moterims reikia daugiau miego nei vyrams dėl didesnio jų smegenų aktyvumo.
Miegas
Miegas / Shutterstock nuotr.
Temos: 3 Vyras Moteris Miegas

Kaip praneša dailymail.co.uk ir independet.co.uk, mokslininkai išsiaiškino, kad moterims reikia maždaug 20 minučių daugiau miego nei vyrams. Manoma, kad taip yra dėl to, kad dienos metu moterų smegenys dirba sunkiau.

Tyrimas buvo atliktas stebint 210 vidutinio amžiaus vyrų ir moterų.

„Viena pagrindinių miego funkcijų – leisti smegenims atsigauti ir atsistatyti, – teigė Jimas Horne‘as, miego ekspertas bei buvęs Loughborough universiteto Miego tyrimų centro direktorius. – Gilaus miego metu smegenų žievė – smegenų dalis, atsakinga už atmintį, kalbą ir t.t. – atsijungia nuo pojūčių ir pasineria į regeneracinį režimą.“

Profesorius Horne‘as teigia, kad reikiamas miego kiekis priklauso nuo smegenų veiklos sudėtingumo ir intensyvumo dienos metu.

Psichologinis nuovargis, padidėjęs priešiškumas, depresija ir pyktis – visi šie veiksniai pasireiškė prastai ir mažai miegojusioms moterims, bet ne vyrams.

Jis sakė: „Kuo daugiau dienos metu naudojate smegenų, tuo didesniam jų kiekiui reikia regeneruotis, taigi pasekmė – reikia daugiau miego. Moterys linkusios atlikti daug darbų vienu metu – jos yra lanksčios – dėl šios priežasties jos naudoja daugiau smegenų nei vyrai. Būtent todėl jų miego poreikis yra didesnis. Miego joms reikia vidutiniškai 20 minučių daugiau; kai kurioms moterims gali prireikti šiek tiek daugiau, o kitoms – mažiau.“

Tačiau, pasak profesoriaus, vyrams dirbantiems sudėtingą, „daug sprendimų ir paralelinio mąstymo“ reikalaujantį darbą, taip pat reikia daugiau miego nei vidutiniam vyrui; nors, greičiausiai, vis tiek ne tiek daug, kiek moterims.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad nepakankamas miego kiekis moterims sukelia nemažai šalutinių poveikių. Psichologinis nuovargis, padidėjęs priešiškumas, depresija ir pyktis – visi šie veiksniai pasireiškė prastai ir mažai miegojusioms moterims, bet ne vyrams.

Horne‘as mano, kad skirtingas miego poreikis gali būti priežastis, dėl kurios vyrų smegnys sensta greičiau.

„Pavyzdžiui, tipinės 75 metų moters smegenų būklė prilygsta 70 metų vyro smegenų būklei. Mes nežinome, kodėl. Tai, kad moterys savo smegenis ilsina ilgiau, taip leisdamos joms ilgiau regeneruotis, gali būti viena iš priežasčių“, – teigia profesorius.

TAIP PAT SKAITYKITE: Miego pozos atskleidžia, ar jus tenkina santykiai su mylimuoju

Tačiau miego kiekis, reikalingas kiekvienam žmogui, yra individualus.

„Vidutiniam suaugusiam žmogui reikia 6–8 valandų miego per naktį, – sako profesorius Horne‘as. – Tačiau individualūs poreikiai labai skiriasi – kai kuriems užtenka vos 6 valandų, o kitiems tai yra per mažai. Svarbiausia išsimiegoti taip, kad dienos metu nesijaustum labai mieguistu.“

Problema yra ta, kad, nors moterims ir reikia daugiau miego, jos jo negauna. Šiaurės Karolinoje atliktas tyrimas parodė, kad moterys labiau nei vyrai kenčia nuo miego trūkumo.

Pasak Amerikos Miego medicinos akademijos, taip iš dalies yra dėl to, kad moterų miegas yra ne toks gilus kaip vyrų ir jį lengviau sutrikdyti.

Kai kurios moterys dėl kūdikio svorio ir padėties nėštumo metu patiria miego sutrikimus.

Vyresnio amžiaus moterys naktimis neužmiega menopauzės metu, ypač dėl karščio pylimo, tačiau praėjus šiam laikotarpiui, miego režimas susitvarko.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gydytojų žodis: kada galima diagnozuoti miego sutrikimą – nemigą

Tyrimai taip pat parodė, kad lovoje miegant dviese, dažniau pabunda lengvesnis iš dviejų – paprastai tai būna moteris.

„Pati svarbiausia bei labiausiai atgaivinanti miego stadija yra gilaus miego stadija, prasidedanti pirmojoje nakties pusėje, – teigia profesorius Horne‘as. – Po to miegas tampa nebe toks gilus, ir mes tampame jautresni triukšmui bei garsams. Tačiau ypač jautrūs esame garsams ar žodžiams, turintiems emocinę reikšmę. Taigi, pavyzdžiui, didesnė tikimybė, kad pabusite, jei kažkas pakuždėtų jūsų vardą, o ne kažkokį jums visai nereikšmingą žodį.

Mamų protas nuo pat mažylio gimimo yra jautrus jo verksmui, todėl jos dažnai pabunda, kai vaikas nerimsta, kai tuo tarpu vyrai miega kaip niekur nieko. Tyrimai taip pat parodė, kad lovoje miegant dviese, dažniau pabunda lengvesnis iš dviejų – paprastai tai būna moteris.“

Pasak Surrey universiteto tyrimo, naktį prabudus moterims vėl užmigti daug sunkiau nei vyrams. Tyrimas taip pat atskleidė, kad net 18% moterų ir tik 8% vyrų mažiausiai 5 kartus per savaitę blogai išsimiega.

Bet nepaisant to, kad visi mes neretai jaučiamės pavargę, dauguma žmonių – tiek vyrų, tiek moterų – miego gauna pakankamai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl pirmadieniais jaučiatės tokie pavargę?

„Kai kurie žmonės sako, kad miega tik 5 valandas per dieną, – teigia profesorius Horne‘as. – Tačiau paklausinėjus išaiškėja, kad dienos metu jie įterpia valandą pietų miego, o tai iš viso yra 6 valandos. Daugumai žmonių to užtenka. Taip gyveno ponia Margaret Thatcher; kartais jai pakakdavo vos 4 valandų miego. Taip pat ir Winstonas Churchillis. Jis miegodavo po 4 valandas, tačiau kasdien turėdavo 2 valandų siestą.

Svarbiausia yra nesijaudinti dėl blogo miego. Jei blogai išsimiegojote arba visai nemiegojote, nebūtina miegoti 14 valandų. Reikia susitelkti į gilaus miego stadiją, tad „atpirkti“ tereikia maždaug 1/3-1/2 to, ką praleidote.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs