Tikriausiai tokiu atveju mąstote, kaip tai padaryti būtų veiksmingiau: visų savo blogų įpročių atsisakyti iš karto ar daryti tai pamažu?
Neseniai atliktas nedidelės apimties tyrimas atskleidė, kad kur kas daugiau naudos turėsite, jei pernelyg nedelsdami savo gyvenimą pakeisite iš esmės, taigi ir visų savo blogų įpročių atsisakysite iš karto.
Tyrimą pristatantis „New York Times“ praneša, kad asmenų, kurie vienu metu dėl sveikatos pakeitė bent keletą aspektų savo gyvenime, nuotaika gerokai pagerėjo, o streso lygis pastebimai sumažėjo. Šis skirtumas išryškėjo palyginus jų duomenis su asmenimis, kurie dėl sveikatos atsisakė tik kurio nors vieno blogo įpročio.
Tyrimui buvo atrinkti 30 studentų, kurie buvo išskirstyti į dvi grupes. Pirmosios grupės dalyvių buvo paprašyta savo gyvenimo įpročių labai stipriai nekeisti, o antrosios grupės dalyvių buvo paprašyta dvi savaites pagyventi visiškai kitaip. Jie turėjo kiekvieną rytą mankštintis, atlikti tempimo pratimus, kasdien lankyti valandos trukmės meditacijos seansus ir pora kartų per savaitę didinti sportavimo krūvį, taip pat lankytis pas dietologą ir miego specialistą.
Prieš tyrimą studentai (iš jų buvo ir vaikinai, ir merginos) dar turėjo atlikti psichologinius ir kognityvinius testus, jiems taip pat buvo atlikti smegenų tyrimai. Po dviejų savaičių nuo tyrimo pradžios visi tyrimai buvo pakartoti – pastebėta, kad studentų, kurie didelių pokyčių nedarė, rezultatai išliko tokie patys, o tų, kurie ryžosi dideliems pokyčiams, rezultatai kur kas pagerėjo – pasitaisė ne tik nuotaika, bet ir akivaizdžiai pagerėjo atmintis.
„Mūsų atliktas tyrimas rodo, kad keletas gyvenimo būdo pokyčių vienu metu turi daugiau naudos nei koncentracija tik į vieną pokytį. Tokiu atveju akivaizdžiai gerėja ne tik nuotaika, bet ir smegenų funkcijos, atmintis ir, žinoma, pasitikėjimas savimi“, – tikina Kalifornijos universitete atlikto tyrimo autorius, psichologijos daktaras Michaelis Mrazekas.
Specialisto tikinimu, tokie tyrimo rezultatai nė kiek nestebina, mat visi mūsų įpročiai yra neatsiejamai susiję.
„Jei reguliariai sportuosite, tai ir miegosite geriau. Jei geriau miegosite, būsite ramesni ir jums lengviau seksis susikaupti. Būdami ramūs ir susitelkę, galėsite ir sveikiau maitintis. O jei, tarkime, sugalvosite sumažinti per dieną išgeriamų kavos puodelių skaičių, bet nedarysite nieko, kad geriau miegotumėte, tuomet ir įgyvendinti šį pokytį bus gerokai sunkiau“, – tikina M.Mrazekas.