Tai atskleidžia lyderystės ir viešojo kalbėjimo klubo „First Toastmasters of Lithuania“ iniciatyva atliktas visuomenės nuomonės tyrimas.
„Dauguma žmonių, sakančių kalbas ar pranešimus didesnėms ar mažesnėms klausytojų grupėms patiria įtampą. Dažnai girdime tvirtinant, kad žmonės kalbėti viešai bijo labiau negu begemotas bijojo skiepų, tad nutarėme tai patikrinti. Pirmą kartą Lietuvoje atliktas tokio pobūdžio tyrimas liudija, kad viešasis kalbėjimas, nors ir nėra pati stipriausia fobija, vis dėlto sukelia diskomfortą daugeliui gyventojų, juolab, kad žmonių akistatos su šią baimę sukeliančiomis situacijomis yra gerokai dažnesnės nei, pavyzdžiui, darbo ar svarbių dokumentų praradimas“, − pranešime žiniasklaidai cituojamas lyderystės ir viešojo kalbėjimo klubo „First Toasmasters of Lithuania“ prezidentas Laurynas Ivinskis.
Nors viešojo kalbėjimo baimė ir nėra pati didžiausia lietuvių fobija, gyventojai ją sukeliančiose situacijose atsiduria pakankamai dažnai – kalbėti viešai dažnai arba kartais tenka 61 proc. apklaustųjų.
Gyventojų apklausos duomenimis, lietuviams dažniausiai viešai kalbėti tenka darbe, bendraujant su klientais – 48 proc. apklaustųjų nurodė šiomis aplinkybėmis kalbantys dažnai ar gana dažnai. Taip pat – švenčių metu, šeimos narių, giminių ar artimųjų auditorijai (45 proc.) ar vakarėliuose, susitikimuose su draugais, pažįstamais (42 proc.). Tokiose situacijose apklaustieji teigia kalbantys be didesnio streso ar baimės.
Rečiausiai respondentams tenka kalbėti klausytojų auditorijoms konferencijose, seminaruose ar viešuose renginiuose. Tačiau kalbėjimas būtent tokios aplinkybėmis, kaip rodo apklausa, respondentams ir kelia didžiausią nerimą.
„Tyrimo rezultatai puikiai atspindi ryšį tarp baimės ir patirties: kuo jos daugiau, tuo mažesnę įtampą jaučiame kalbėdami įvairioms klausytojų grupėms. Matyti ir tendencija, kad kuo dažniau tenka kalbėti, tuo geriau vertinami ir asmeniniai viešojo kalbėjimo įgūdžiai. Efektyviausias, jei ne vienintelis būdas sumažinti viešojo kalbėjimo keliamą stresą ir lavinti šios srities įgūdžius yra praktika – sakyti kalbas kuo įvairesnėms auditorijoms ir kuo įvairesnėmis aplinkybėmis“, − pažymi L.Ivinskis.
Apklausos dalyviai savo viešojo kalbėjimo įgūdžius vertina gana kukliai – vidutiniškai 6 balais iš 10. Labai gerai savo įgūdžius vertina kas dešimtas respondentas.
Visuomenės nuomonės tyrimą atliko rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Kantar TNS“.