Pelėsis gali „apsigyventi“ bet kuriuose namuose ir tapti rimtu įvairių ligų, alergijų židiniu. Todėl pašalinti jį be galo svarbu, nes tik tuomet jūsų namai bus saugūs ir tinkami gyventi.
Norint atsikratyti pelėsio, pirmiausia būtina išsiaiškinti, kaip ir kodėl jis atsidūrė jūsų namuose. Mikroskopinės pelėsių sporos sklando visur (pvz.: ore, vandenyje). Vos tik jos patenka į palankią aplinką, akimirksniu ima sparčiai daugintis.
Drėgnos ir neventiliuojamos patalpos – pelėsio „karalystė“
Viena dažniausių pelėsio atsiradimo priežasčių – didelė drėgmė ir prastas vėdinimas. Pelėsis – tai paprastas grybelis, kurio plitimui palankiausios terpės yra drėgnos ir blogai ventiliuojamos patalpos.
Pelėsio nepakanka tik nuplauti ir nuvalyti. Reikia sukurti tokias mikroklimato sąlygas gyvenamojoje patalpoje, kuriose grybelis niekada nebeatsirastų.
Drėgni namai ir pirmojo aukšto butai, besaikis drėkintuvų naudojimas, itin daug auginamų tropinių kambarinių augalų mažame kambaryje – visa tai skatina atsirasti pelėsį.
Jis neretai „pagražina“ vonios kambarį, tualetą, kondicionierių filtrus.
Taip pat derėtų atidžiai apžiūrėti skalbyklę, šaldytuvą, knygas, sienų tapetus ir apskritai sienas.
Išnaikinti pelėsį – nelengvas darbas. Jei namuose įtariate pelėsį, derėtų iš karto imtis atitinkamų veiksmų. Pirmasis pelėsio atsiradimo požymis – specifinis ir aštrus kvapas. Po to atsiranda pilkšvos, juodos arba balkšvos dėmelės.
Taip pat skaitykite: Kaip užtikrinti sveiką namų mikroklimatą šildymo sezonui prasidėjus?
Pelėsiui naikinti skirtos priemonės
Jei pelėsio problema neduoda jums ramybės, pašalinti ją galite naudodami specialias antiseptines priemones, kurių nesunkiai įsigysite statybinių medžiagų parduotuvėje.
Eilės tvarka pateikiame pagrindinius darbus, kurie padėtų panaikinti įsiviešpatavusį pelėsį namuose.
-
Šluoste nuvalykite pelėsį nuo sienų, grindų ir lubų.
-
Gerai ištrinkite paviršių pelėsių grybelį naikinančia priemone.
-
Išmeskite visus daiktus, kuriuos pelėsis smarkiai pažeidė.
-
Pasirūpinkite, kad patalpa nuolat būtų gerai vėdinama – oras visą laiką privalo cirkuliuoti.
-
Sumažinkite patalpoje tvyrančią drėgmę: raskite ir pašalinkite visus padidintos drėgmės šaltinius.
Tačiau atminkite, kad bet kokia pelėsiui naikinti skirta cheminė priemonė yra nuodas! Tad elgtis su ja derėtų ypač atsargiai. Ir dar – prieš naudojimą atidžiai perskaitykite priemonės naudojimo instrukciją.
Turėkite omenyje, kad retkarčiais pelėsis taip giliai įsiskverbia į akytąsias medžiagas, tapetus, minkštuosius baldus, kad išvalyti jį būna beveik neįmanoma, tad viską meskite laukan.
Pro duris – visiems laikams
Pelėsio nepakanka tik nuplauti ir nuvalyti. Reikia sukurti tokias mikroklimato sąlygas gyvenamojoje patalpoje, kuriose grybelis niekada nebeatsirastų.
Svarbiausia – pašalinti per didelės drėgmės ir prasto patalpos vėdinimo problemas, antraip ši bėda jus vargins nuolat.
Reguliariai vėdinti patalpas šaltuoju metų yra sudėtinga: atvėrus langus į lauką išleidžiama patalpų šiluma, o vėdinti rekomenduojama bent kelis kartus per dieną.
Kokybiško patalpų vėdinimo klausimas vis dažniau sprendžiamas diegiant šildymą taupančią sistemą. Daugiau apie tai galite sužinoti čia.