„Norint turėti išskirtinius Velykų kiaušinius, šiais laikais daug laiko nereikia, savo pirkėjams užtikriname plačią įvairiausių kiaušiniams marginti skirtų lipdukų, blizgučių ar specialių flomasterių pasiūlą. Todėl įvairiausius margučius, ypač kartu su vaikais, išmarginti galima labai paprastai ir greitai.
Tačiau, jeigu šį užsiėmimą norite paversti ilgesniu žaidimu – kiaušinių marginimui reikėtų pasiruošti. Dar iš anksto prisirinkti įvairių žolelių ir gėlių, lupant svogūnus nepamiršti susirinkti jų lukštų“, – pranešime žiniasklaidai sako „Iki“ maisto ekspertė, Vilma Juodkazienė.
O jeigu iš anksto nesate pasiruošę, tereikia apsidairyti virtuvėje ir išsirinkti maisto produktus, kurie pasižymi spalvą dovanojančiomis savybėmis: raudonai spalvai išgauti maisto ekspertė siūlo išmėginti burokėlius arba spanguoles, melsvą arba jūros spalvą pasigaminti iš raudongūžio kopūsto, žaliam atspalviui išgauti galite panaudoti žaliąją arbatą arba špinatus, o geltoną gausite naudodami ciberžolę.
Tradicija egzistavo dar prieš krikščionybę
Kalbėdama apie kiaušinių dažymo istoriją, maisto ekspertė pasakoja, kad daugelis kultūrų visoje Europoje kiaušinius sieja su gyvybe, atgimimu ir pavasariu – dar prieš Kristaus gimimą kiaušinis buvo laikomas ne tik pavasario gamtos atgimimo, bet ir kiekvieno gyvio pradžios simboliu.
Niekas tiksliai nežino, kada krikščionys perėmė kiaušinių dažymo tradiciją, tačiau tai greičiausiai įvyko viduramžiais – bent jau apie XIII a. Vienas ankstyviausių įrašų apie velykinius kiaušinius yra išlikęs iš 1290 m., kai Anglijos karalius Eduardas I įsakė nuspalvinti 450 kiaušinių ir išdalyti juos giminaičiams. Kiaušiniai tais laikais buvo palyginti nebrangūs, o tai tikriausiai padėjo dekoravimo tradicijoms lengviau įsitvirtinti tarp mažiau kilmingų šalies gyventojų.
Archeologai netgi rado stručio kiaušinių Pietų Afrikoje esančiame urve, jie išraižyti raštais prieš maždaug 60 tūkst. metų.
Ir nors kiaušinių dažymą glaudžiai siejame su Velykomis, kai kurie istorikai teigia, kad kiaušinių dažymo ar kitokio dekoravimo tradicija buvo ankstesnė už krikščionybę. Archeologai netgi rado stručio kiaušinių Pietų Afrikoje esančiame urve, jie išraižyti raštais prieš maždaug 60 tūkst. metų. Spalvingi margučiai jau seniai buvo persų Naujųjų metų šventimo dalis ir taip pat siejami su pavasario pradžią žyminčia Egipto Sham Ennessim švente.
Kiaušinių dažymo būdai
V.Juodkazienės teigimu, Lietuvoje ir kitose Rytų Europos bei slavų šalyse: Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Čekijoje nuo seno labiausiai yra paplitęs kiaušinių marginimas vašku arba skutinėjimas.
Marginant vašku, nusmailintas degtukas ar smeigtuko smaigalys mirkomas išlydytame vaške ir ant kiaušinio piešiami įvairiausi raštai. Vėliau kiaušinis merkiamas į dažus ir tokiu būdu išgaunamas ryškus raštas.
Skustinis raštas yra daromas ant jau nudažyto kiaušinio, kai peiliuku ar kitu aštriu įrankiu nuo kiaušinio lukšto skutinėjami dažai.
Dar vienas populiarus būdas ant kiaušinių išgauti įvairius raštus – žolelių ar gėlyčių priklijavimas ar pririšimas prie kiaušinio ir jo pamerkimas į dažus. Tuomet išgaunami natūralūs, augalų kontūrų raštai.
Tiesa, kiaušinius šiais laikais žmonės margina ir įvairiais blizgučiais ar specialiai tam skirtais lipdukais, naudoja įvairius siūlus, netgi skutimosi putas. Tie, kuriems norisi minimalizmo, kiaušinius gali dažyti ir visai be jokio rašto.
Anot maisto ekspertės, nudažytų kiaušinių nereikėtų skubėti valyti – leiskite jiems apdžiūti natūraliai. Nudžiūvus skysčiui, kiaušiniai bus matinės spalvos, o jei norisi blizgumo, patariama juos patepti alyvuogių aliejumi suvilgyta vata ar švelnios medžiagos skiaute.
V.Juodkazienė siūlo kelis šiuolaikiškus kiaušinių dažymo būdus: tokie kiaušiniai taps šventinio stalo pažiba, o juos dažyti patiks tiek suaugusiesiems, tiek vaikams.
Vienaragio Velykos
Jums reikės:
- virtų kiaušinių;
- acto;
- skutimosi putų;
- įvairių spalvų maistinių dažų;
- medinių pagaliukų ar ausų krapštukų.
Eiga:
Į indą pripurkškite skutimosi putų, mentele jas išlyginkite, ant viršaus prilašinkite norimų spalvų maistinių dažų ir išmaišykite mediniu pagaliuku ar ausų krapštuku, kad spalvos susilietų. Išvirtus kiaušinius keletą minučių pamirkykite vandenyje su actu, nusausinkite, tuomet paridenkite margaspalvėse putose ir atskirame inde palikite džiūti. Po 15 minučių atsargiai kiaušinius nuplaukite ir nusausinkite.
Oro bučkiais nubučiuoti margučiai
Jums reikės:
- virtų kiaušinių;
- akrilinių dažų;
- maistinių dažų;
- šiaudelių.
Eiga:
Išvirkite ir nudažykite kiaušinius norimų spalvų maistiniais dažais. Nusausinę juos dėkite ant lukšto po lašelį akrilinių dažų ir, pūsdami orą per šiaudelį, juos išsklaidykite. Dažų ir spalvų negailėkite – tegul mirga marga!
Gamtos pasaka
Jums reikės:
- virtų kiaušinių;
- siūlo ir (ar) karštų klijų;
- džiovintų augalų, miško samanų, kankorėžių ir panašių gamtos grožybių.
Eiga:
Išvirkite, atvėsinkite kiaušinius ir dabinkite juos gamtos puošmenomis. Džiovintas gėles, samanas ir lapelius pritvirtinkite prie kiaušinio storesniu siūlu ar karštais klijais. Sudėkite dekoruotus kiaušinius į dubenį su samanomis bei kankorėžiais ir papuoškite juo velykinį stalą.