„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vertikalus sodas ir gražu, ir taupo vietą: patarimai, kaip jį įsirengti

Kadaise vertikali sodininkystė buvo visiškai įprasta daugelyje civilizacijų bei kultūrų. Kuriam laikui pamiršta, šiuo metu vėl išgyvena pakilimą. Vertikali sodininkystė yra idealus pasirinkimas tiems, kurie turi ribotą erdvę, tačiau vis dėlto nori užsiauginti savo daržovių, uogų ar papuošti aplinką žydinčiomis gėlėmis. Ne veltui šis metodas dar vadinamas urbanistine sodininkyste. Jis ypač populiarus ir idealiai tinka miesto gyventojams. Be to, vertikali sodininkystė pasirenkama kaip eksterjero ar kiemo apželdinimo dalis.
Vertikalus gėlynas
Vertikalus gėlynas / Shutterstock nuotr.
Temos: 2 Sodas Daržas

Nuo ko pradėti ir kaip susikurti savo vertikalųjį sodą? Apie visa tai toliau.

Kas yra vertikali sodininkystė?

Vertikali sodininkystė – tai toks daržovių bei dekoratyvinių augalų auginimo būdas, kai auginimui naudojamos vertikalios konstrukcijos: sienos, grotelės, tvoros, durys, specialios konstrukcijos, pakabinami vazonai ir t.t. Trumpai tariant tai augalų auginimas į viršų, vertikaliai. Dažniausiai jie auginami vertikaliomis eilėmis, kylančiomis viena virš kitos.

Auginant vertikaliai, ne tik sutaupoma vietos, tačiau tuo pačiu erdvei suteikiama aukščio bei grožio. Vertikali sodininkystė – tai ne tik būtinybė, kai maža erdvės ant žemės. Tai gali tapti išskirtiniu jūsų sodo akcentu. Ir visiškai nesvarbu, ar gyvenate mieste ir turite tik mažą balkono sieną, ar gyvenate kaime ir turite kelis hektarus erdvės. Vertikali sodininkystė – šiuolaikiška, inovatyvi ir netgi taupanti resursus.

Kodėl verta rinktis vertikalią sodininkystę?

Vertikali sodininkystė – tai menas naudoti vertikalią erdvę augalams auginti. Kitais atvejais šis metodas pasirenkamas iš būtinybės: kai trūksta erdvės, tačiau norisi žalumos, savos braškės ar salotos.

Shutterstock nuotr./Vertikalus daržas balkone
Shutterstock nuotr./Vertikalus daržas balkone

Pagrindiniai vertikalios sodininkystės privalumai:

  • Mažesnė erdvė, reikalingas tam pačiam augalų kiekiui auginti. Nebereikia rūpintis lysvėmis, jų sukasimu, ravėjimu ir t.t. Galite užsiimti vertikalia sodininkyste savo balkone, terasoje, tai gali tapti puikia gyvatvore ir pan.
  • Vertikali sodininkystė puikiai pritaikoma ten, kur yra nelygus sklypas, daug įkalnių ar pan. ir įprastų lysvių tiesiog neįmanoma suformuoti.
  • Lengvesnis ir švaresnis derliaus nuėmimas. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus ar sąnarių, nugaros problemų turintiems žmonėms. Auginant vertikaliai, daržoves galima sodinti tokiame aukštyje, kur jos bus lengvai pasiekiamos ir paprastai nuimamas derlius. Jokio lankstymosi. Be to, augdami vertikaliai augalai išlieka švaresni, nes mažesnis sąlytis su dirva.
  • Jokios naminių ar laukinių gyvūnų grėsmės jūsų sodui ar daržui. Dažnai lysvėse auginami augalai nukenčia nuo augintinių: šunų, kačių ar vištų. Vertikalus sodas jūsų mylimiems augintiniams nepasiekiamas kapstymui.
  • Daugiau tvarkos, nes vertikalus sodas yra labiau orientuotas ir koncentruotas. Sukuriamas tvarkos ir švaros vaizdas. Atrodo, lyg viskas turėtų savo vietą.
  • Mažesnės išlaidos dirvožemiui, trąšoms ir netgi laistymui. Vertikali sodininkystė reikalauja minimalių dirvos išteklių. Čia puikiai pritaikomi hidroponinio auginimo metodai. Be to, vertikaliai augantys augalai reikalauja mažiau laistymo, nes dažnai auga pakopomis ir nuo viršutinių augalų drėgmės patenka žemiau augantiems.
  • Padeda sukurti estetiškas, jaukias sklypo, kiemo ar terasos zonas. Tuo pačiu galima paslėpti negražias sienas, tvoras ar dekoruoti nebegražius daiktus.
  • Vertikalus sodas gali tapti puikia apsauga nuo dulkių bei triukšmo. Sukurti mini gamtos oazę triukšmingame mieste.

Vertikali sodininkystė: kokie augalai jai tinkami?

Didžiausias vertikalios sodininkystės trūkumas – ribota erdvė augalų šaknims. Tad didelių, stambių augalų tikrai nepavyks auginti tokiu būdu. Vertikaliai sodininkystei tinka nedideli, dažniausiai vienmečiai augalai, kurių šaknų sistema yra sekli.

Renkantis augalus, svarbiausia atsižvelgti į jų šaknyną. Ar tos nedidelės erdvės pakaks jiems tinkamai augti.

Vertikaliai sodininkystei idealiai tinka:

  • špinatai;
  • salotos;
  • ridikėliai;
  • braškės;
  • žemuogės;
  • vienmetės neaukštos gėlės (pvz. sprigės, petunijos);
  • prieskoninės žolelės (pvz., petražolės, rozmarinai);
  • vaistiniai ir prieskoniniai augalai (pvz., mėtos, čiobreliai).
Shutterstock nuotr./Vertikalus daržas
Shutterstock nuotr./Vertikalus daržas

Vertikalaus sodo įrengimas

Kai jau išsiaiškinome, kad vertikali sodininkystė turi daug privalumų ir netgi apgalvojome, kokius augalus auginsime vertikaliame sode, pats laikas jį įsirengti. Vertikalaus sodo variantų yra daugybė. Čia tereikia pasitelkti fantaziją, o didesniems projektams gali praversti ir specialistai.

Taigi vertikalaus sodo įrengimas žingsnis po žingsnio:

  1. Savo vertikaliam sodui parinkite tokią vietą, kur augalai gautų pakankamai saulės šviesos ir jų neužgožtų kiti augalai.
  2. Toliau apsispręskite, kokias medžiagas naudosite vertikalaus sodo konstrukcijai: ar augalus sodinsite į vazonus, kuriuos vėliau kabinsite ar pritvirtinsite prie sienos, ar paruošite medines lenteles ar medžiagines kišenes. Kaip vienas iš variantų yra plastikinių maišų naudojimas.
  3. Jeigu kursite vertikalų sodą kaip sieną, pagalvokite, koks bus rėmas: medinis ar metalinis. Nepamirškite, kad rėmui teks išlaikyti lovelių ar vazonų bei augalų su žemėmis svorį.
  4. Pasodinkite augalus į pasirinktas talpas ir jas pritvirtinkite prie rėmo, sienos ar sukabinkite palubėje.
  5. Užtikrinkite laistymo sistemą ir nepamirškite reguliariai laistyti savo augalų. Pagal poreikį patręškite specialiai vertikaliai auginamiems augalams skirtomis trąšomis.
Shutterstock nuotr./Vertikalus daržas
Shutterstock nuotr./Vertikalus daržas

Beje, vertikaliame sode augalai gali būti auginami ne tik dirvoje, tačiau ir samanose, kokoso pluošte ar vandenyje.

Vertikalaus sodo idėjos

Žemiau pateikiame keletą idėjų, kaip galima įsirengti savo vertikalų sodą. Galbūt tokiu būdu bus lengviau susikurti savąjį.

Vertikali sodininkystė lentynose

Šioms medinėms lentynoms galite panaudoti senas lentas ar paletes, ar bet kokią nebereikalingą medieną. Tikrai nebūtina pirkti naujų. Tokiu būdu ne tik įsirengsite vertikalų sodą, tačiau ir sumažinsite išmetamų atliekų.

Žalioji siena

Puikiai tinka kaip gyvatvorė ar senai tvorai paslėpti. Ypač gražiai atrodo įvairūs svyrantys, vijokliniai augalai. Žaliajai sienai auginti galima naudoti samanas ar kokoso pluoštą. Tad išvengsite dirvos sukeliamos nešvaros.

Shutterstock nuotr./Vertikalus sodas
Shutterstock nuotr./Vertikalus sodas

Vazonėlių siena

Tai taip pat įdomus pasirinkimas, nes galima panaudoti įvairius atlikusius vazonus. Galite eksperimentuoti netgi su spalvomis ir sukabinti skirtingų spalvų talpas. Kuo gilesnius vazonus pasirinksite, tuo ilgesnėmis šaknimis augalus galėsite auginti.

Sukulentų „paveikslai“

Itin originalus ir puošnus kiemo akcentas. Puikiai galima pagražinti pabodusią namo sieną ar tvorą. Kadangi šiuose „paveiksluose“ auga sukulentai, jiems reikia dar mažiau drėgmės nei kitiems augalams. Kaip matome, čia jie puikiai jaučiasi augdami samanose.

Vertikali gėlių kompozicija

Šiame pavyzdyje sukurta nesudėtinga, tačiau aplinką labai puošianti ir pagyvinanti gėlių vazonuose kompozicija. Be to, kabantys su gėlėmis vazonai pagyvina, atnaujina pabodusią sieną.

Shutterstock nuotr./Vertikalus sodas
Shutterstock nuotr./Vertikalus sodas

Vertikali sodininkystė: braškių auginimas

Dar viena idėja, kaip galima įdomiai ir taupiai užsiauginti braškių. Pasirinkus skirtingų spalvų lovelius, sukuriamas estetiškas bei kūrybiškas vaizdas. Taip auginti galima ir vaistines ar prieskonines žoleles.

Kabantys gėlių krepšeliai

Labiausiai atpažįstamas vertikalios sodininkystės pavyzdys. Ir turbūt daugelio naudojamas arba bent išbandytas. Iš tikrųjų tai puikus pasirinkimas terasoms, balkonams, pavėsinėms. Gėlių krepšelius galima kabinti ir ant sienos vertikaliai vieną virš kito, žaisti jų formomis, dydžiais, spalvomis.

Gėlių loveliai prie palangių

Dar vienas itin žinomas vertikalios sodininkystės pavyzdys. Itin paprastas, tačiau galinti tapti labai įspūdinga kompozicija. Čia tereikia fantazijos, nebijoti eksperimentuoti su augalais. Gyvenantiems daugiabučiuose tai taps puikia puošmena ne tik jūsų langui, tačiau ir visam namui.

Daugiau sodo idėjų rasite derlingas.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau