Siūlome dar kelis įdomius faktus apie šį taurųjį metalą.
1. Iš vienos tonos senų mobiliųjų telefonų galima išgauti daugiau aukso negu iš vienos tonos aukso rūdos.
2. Jeigu būtų išgautas visas vandenyno gelmėse esantis auksas, kiekvienam žmogui pasaulyje atitektų po 4 kg aukso.
3. Vengrų chemikas George Charlesas de Hevesy (1885–1966), norėdamas paslėpti nuo nacių auksinius vokiečių fizikų Maxo von Laue (1879–1960) ir Jameso Francko (1882–1964) medalius, išlydė juos. Po karo medaliai buvo išlieti iš naujo.
4. Ar žinote, kodėl jūreiviai dažnai segėjo auksinius auskarus? Jeigu jie nuskęstų ir jų lavoną išmestų į krantą, auskarai tarnavo kaip mokėjimo priemonė už tai, kad jie būtų palaidoti pagal krikščioniškas tradicijas.
5. Olimpiniame aukso medalyje yra tik 1 proc. aukso.
6. Dubajuje yra bankomatų, kurie išduoda aukso luitus.
7. Didžioji Žemės plutoje esančio aukso dalis atsirado ten dėl nukritusių asteroidų.
8. Žemės branduolyje yra nemažai aukso. Jis ten pateko tada, kai formavosi mūsų planeta.
9. Ledų degustuotojai, siekdami išvengti nemalonaus metalo skonio, kuris lieka po įprastinių šaukštų, naudoja auksinius šaukštus.
10. Už romėnų politiko Gajo Grakcho (154–121 m. pr. m. e.) galvą buvo siūloma tiek aukso, kiek sveria jo galva. Tačiau „medžiotojas“ negavo pažadėto aukso, nes pripildė Grakcho galvą švinu.
11. Kažkada aliuminis buvo laikomas pačiu brangiausiu metalu. Turtingi žmonės valgė iš aliuminio indų, o neturtingi – iš auksinių.
12. Egipto valdovas Mansa Musa (1280–1337) iššvaistė tiek daug aukso, kad vos nesužlugdė visos šalies ekonomikos, o auksas visai nuvertėjo.
13. Kinijos kaliniai yra priversti „ieškoti“ aukso „World of Warcraft“ žaidime. Anot kai kurių šaltinių, visoje Kinijoje yra apie 100 000 virtualių aukso ieškotojų.
14. Kažkada kompanija LEGO savo darbuotojams, kurie įmonėje buvo išdirbę 25 m., dovanodavo 25,65 g sveriančią aukso „plytelę“.
TAIP PAT SKAITYKITE: Tobulėkime kartu. Mineralų savybės ir poveikis laimingesniam gyvenimui (II dalis)
15. Auksas yra valgomas. Maisto pramonėje jis naudojamas kaip maisto gaminių paviršiaus metalinis dažiklis.
16. Trijuose Olimpiniuose baseinuose tilptų visas per žmonijos istoriją iškastas auksas. Beje, beveik pusė šio aukso buvo iškasta vienoje vietoje – Vitvatersrande (PAR).
17. Aurofobija – aukso baimė.
18. Indijos namų šeimininkėms priklauso beveik 11 proc. viso pasaulio aukso. Tai daugiau negu kartu sudėjus JAV, Šveicarijos, Vokietijos ir Tarptautinio valiutos fondo turimą auksą.
19. Didžiausias aukso luitas sveria 250 kg.
20. Mūsų kūne yra apie 0,2 mg aukso. Daugiausia – kraujyje.
21. Grynas auksas yra labai minkštas, tąsus ir kalus. Jį lengva ištempti į vielą arba supjaustyti plonais lakštais.
22. Dėl aukso tąsumo jo gijos gali būti naudojamos siuvinėjant. Indijoje auksas naudojamas moterų drabužiams (sariams) siūti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Tobulėkime kartu. Mineralų savybės ir poveikis laimingesniam gyvenimui (I dalis)
23. Auksas yra 19 kartų tankesnis už vandenį, todėl kibiras aukso svertų 190 kg.
24. Actekai auksą vadino „dievų išmatomis“.
25. Manoma, kad auksas lėtina senėjimą ir tonizuoja organizmą, o ant kaklo pakabinta auksinė grandinėlė teigiamai veikia širdies ritmą.