Gyvenimas keičiasi, virtuvė – taip pat
Jeigu anksčiau butuose virtuvė buvo uždara patalpa, skirta tik maisto ruošimui, tai dabar ji vis dažniau tampa atvira namų erdve, sujungiama su gyvenamuoju kambariu ar valgomuoju. Čia priimami svečiai, aptariami šeimos reikalai. Dažnuose namuose nebėra atskiros svetainės – viskas vyksta gyvenamojoje erdvėje, kurioje ir virtuvė, ir valgomasis stalas, ir sofos pasisėdėjimams su draugais. Atitinkamai keičiasi ir baldų bei interjero sprendimai – daugiau dėmesio skiriama ne tik virtuvės baldams, bet ir valgomojo erdvei – prie interjero derančiam stalui, kėdėms.
Pasak IKEA interjero dizainerės V.Klezienės, norint virtuvę harmoningai susieti su namų erdve, jos baldai turėtų atitikti namų interjero stilių: jeigu namai modernūs – ir virtuvės baldai turėtų būti modernūs, jei namų stilius tradicinis ar klasikinis, atitinkamai turėtų būti projektuojama ir virtuvė. Taip pat virtuvės baldų plokštės, apšvietimas, sienų spalvos turėtų derėti su gyvenamojo kambario sprendimais – taip bus kuriamas vieningo interjero įspūdis.
„Virtuvėje patiesus kilimą, lentynose laikant ne tik prieskonius, bet ir kulinarijos knygų kolekciją ar kelionių suvenyrus, erdvė bus dar jaukesnė“, – pataria specialistė.
Kiek teks investuoti?
Pasak interjero dizainerės, virtuvei, priklausomai nuo jos dydžio, reikės skirti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų. Reiktų nepamiršti, kad virtuvės biudžetą lygiomis dalimis sudarys išlaidos baldams ir virtuvės buitinei technikai. Todėl skyrus kelis šimtus eurų baldams, dar tiek pat reikėtų planuoti kaitlentei, orkaitei, gartraukiui ir šaldytuvui.
Nusprendus įsigyti virtuvę, reikėtų įvertinti kelis aspektus, kurie gali padėti sutaupyti. Pirmiausia derėtų suplanuoti, kokio dydžio virtuvės reikia ir kiek joje iš tikrųjų gaminsite. Gal jums užteks virtuvėlės su poros vietų kaitlente kavai išsivirti ar nesudėtingiems patiekalams gaminti, mažesnio dydžio šaldytuvo ir plautuvės? Norintys gaminti namie dažniau, į virtuvę turėtų investuoti šiek tiek daugiau.
„IKEA virtuvės patogios tuo, jog baldų korpusai yra universalūs, todėl nusprendę po kelerių metų įsigyti kitokias dureles ar esamus mechanizmus pakeisti funkcionalesniais, tai galėsite padaryti be vargo. Šis principas padeda ir virtuvę įsigyjant dalimis: iš pradžių spintelės gali būti atviromis lentynomis, pasitaupius galima nusipirkti dureles, lentynas keisti brangesniais mechanizmais“, – pataria V.Klezienė.
Išnaudokite visas erdves
Pasak V.Klezienės, lietuvių virtuvėse dažnai paliekamos neišnaudotos dvi erdvės: tai tarpas tarp lubų ir pakabinamų spintelių bei virtuvės sienos. „Užsisakant naujus virtuvės baldus, rekomenduoju pakabinamas spinteles tvirtinti iki pat lubų. Taip turėsite dar kelias lentynas, kuriose galėsite pasidėti rečiau naudojamus daiktus. Kita galimybė „išplėsti“ savo virtuvę – išnaudoti sienas tarp stalviršio ir pakabinamų spintelių. Išleidus vos kelis eurus prie sienų tvirtinamoms sienelėms, perforuotosioms lentoms ar kabliukams, galima sutalpinti vieno gero stalčiaus turinį“, – sako V. Klezienė
Turint mažą virtuvę, reiktų stengtis atlaisvinti nuo daiktų stalviršį, kad daugiau vietos liktų maisto ruošimui. Sieninės sistemos yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori virtuvę suorganizuoti kiek įmanoma funkcionaliau. Sukabinus samčius, grūstuvus, pjaustymo lenteles, sietelius ir net keptuves – atsilaisvinusį stalčių bus galima panaudoti maisto atsargoms susidėti. Taip pat ant sienos galima sukabinti šluostes, papildomas lentynas, purkštuvus ir kt.
Palikite vietos eksperimentams
Kuriant šią namų zoną, IKEA interjero dizainerė siūlo pagalvoti apie jaukumą ir palikti sau šiek tiek laisvės. Pavyzdžiui, neapstatykite baldais vieno virtuvės kampo ir jį palikite virtuviniam staliukui su ratukais. Virtuvė bus mobilesnė ir lankstesnė.
Tokios „lanksčios“ virtuvės ypač pasiteisina tada, kai augant vaikams ar didėjant šeimai, keičiasi jos poreikiai. „Norėtųsi, kad žmonės negalvotų, jog sprendimą dėl virtuvės priima visam laikui. Gyvenimas keičiasi, ir lygiai taip pat prie jūsų turi prisitaikyti virtuvė“, – sako dizainerė.
„Viename kampe pastačius mobilų staliuką, atvykus svečiams jį galima pasukti, išnešti į balkoną ar į kitą kambarį, o virtuvėje išskleisti didelį pietų stalą. Svečiams išvykus, salą vėl sugrąžinsite. Mobilumo virtuvei suteiks ir virtuviniai vežimėliai, sulankstomos ar viena ant kitos sudedamos kėdės, kurios, svečiams išėjus, laisvame kampe neužims daug vietos“, – būdą išnaudoti mažas erdves siūlo specialistė.
Tokie sprendimai taip pat leidžia nesunkiai atnaujinti virtuvę, pavyzdžiui, pristatomą vežimėlį perdažius kita spalva, patalpos nuotaika jau bus kitokia. Be to, keičiant būstą, tokį baldą visuomet galima persivežti į naujus namus.
Jaukumas slypi detalėse
Tiems, kurie dideliems pokyčiams virtuvėje nėra nusiteikę, tačiau atsinaujinti vis tiek nori, užteks atšviežinti ir kelis virtuvės aksesuarus. V.Klezienė dalinasi patarimais, kuriais pasinaudoję pagyvinsite virtuvės vaizdą.
- Jaukumo jausmą virtuvėje padės sukurti kilimas, augalai, stalo takeliai, lentynėlės.
- Greitai atnaujinti ir pagyvinti virtuvę padės sieninės plokštės, smagus stalo ir kėdžių derinys.
- Jaukumo „karalius“ namuose neginčijamai yra tinkamai įrengtas apšvietimas, kurį pakeitus patalpa atrodys visai kitaip.
- Bendrą virtuvės vaizdą pakeičia ir smulkios kokybiškos detalės – rankenėlės, stalo įrankiai, indai, žvakės.
- Tekstilė – vienas iš mažiausiai kainuojančių būdų atnaujinti virtuvę.