2020 03 28

Visi namuose: kuo užimti vaikus? Idėjos, kaip taupiai pasigaminti Velykų dekoracijas, muzikos instrumentus ir stalo žaidimus

Vaikų tėvai šiuo neįprastu karantino laikotarpiu dažnai susiduria su nemenku iššūkiu – kaip užimti ir sudominti vietoje nenustygstančias savo mažąsias atžalas. Šioje situacijoje pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos Lietuvoje „Žaliasis taškas“ rinkodaros ir komunikacijos specialistė Asta Burbaitė pataria ne tik, ką galima nuveikti su vaikais namuose, bet ir skatina ugdyti atsakingą jų požiūrį į mus supančią aplinką. Ji pasakoja, kaip pasipuošti Velykoms, iš antrinių žaliavų pasigaminti įvairiausius žaidimus ir muzikavimo įrankius.
Instrumentų gamyba
Instrumentų gamyba / Pranešimo autorių nuotr.

Lietuvą sukausčius karantinui, tūkstančiai tėvų ir vaikų privalo pasilikti namuose, todėl tai puikus metas dar daugiau dėmesio skirti šeimyniško ryšio puoselėjimui, o kartu ir išmokyti savo mažuosius naujų bei naudingų įgūdžių, primenant jiems, kaip svarbu yra puoselėti gamtą.

Papuoškite namus velykinėmis dekoracijomis

  • Velykinių zuikučių girlianda

Norėdami savo namus pripildyti mielais velykiniais zuikučiais, neprivalėsite verstis per galvą, o reikalingas priemones rasite kiekvienuose namuose.

Girliandai pasigaminti reikės: dovanų pakavimo maišelių, spalvoto popieriaus, žirklių, pieštukų, siūlų, adatos, klijų ir virvelės.

Pirmiausia ant popieriaus lapo nusipieškite zuikio siluetą ir jį iškirpkite, o pagal šį maketą pasigaminkite dar daugiau vienodų kiškučių, kuriuos reikia iškirpti iš spalvoto popieriaus arba dovanų pakavimo maišelių. Juos priklijuokite prie virvelės, o iš vatos ar siūlų pagaminkite jiems uodegėles.

Fotolia nuotr./Velykų stalo dekoras
Fotolia nuotr./Velykų stalo dekoras
  • Pavasariniai paukšteliai

Ieškantiems rimtesnio iššūkio – „Žaliasis taškas“ siūlo iš siūlų ar audinio likučių pasidaryti pavasarį pranašaujančius paukštelius.

Jums reikės mezgimo ir siuvimo siūlų arba audinio atraižų, adatos ir žirklių, plono kartono gabalėlio, pieštukų, sagų ir dekoratyvinės juostelės.

Pirmasis variantas – paukštelis iš siūlų. Pradėkite siūlus sukdami ant poros pirštų – siūlų bumbulas turi tapti purus ir pilnas. Tada per vidurį jį perriškite kitu siūlu ir iš šonų nukirpkite siūlus per lenkimo linijas. Kamuolėliai turėtų būti skirtingų dydžių – vienas paukštelio galvai, o kitas – kūnui. Galiausiai, suriškite juos vieną su kitu, o prie mažesnio priklijuokite akytes ir snapelius. Paukštelius galite statyti ant stalo, dėti į margų kiaušinių pintinę arba pritvirtinus kilputę pasikabinti.

Antrasis variantas – paukštelis iš audinio likučių. Pirmiausia ant dvigubo audinio nupieškite gyvūnėlio kontūrą ir jį iškirpkite. Tarp dviejų audinio skiautelių pridėkite siūlų, vatos ar kitokios medžiagos, kad paukštelis išlaikytų savo formą, ir šias skiauteles susiūkite. Pabaigai – priklijuokite dekoratyvines akutes ar vietoje jų prisiūkite sagutes. Nebijokite pasitelkti fantazijos ir sugalvoti, kaip dar įdomiau papuošti šiuos pavasario šauklius.

Šias bei kitas idėjas, kaip paįvairinti velykinį laikotarpį, rasite leidinyje „Žaliasis laisvalaikio katalogas“. Jame galite rasti ne tik pavasariui, bet ir rudeniui bei žiemai skirtų idėjų.

Rankų darbo muzikos instrumentai

  • Gitara

Vaikystėje daugelis yra įsivaizdavę save roko muzikos žvaigždžių vietoje, o pagrindinis to atributas būdavo „oro gitara“. Visgi ši svajonė gali įgauti ir realesnį pavidalą – jai įgyvendinti jums prireiks pakelio nuo pieno ar kefyro, pieštukų, šiaudelio, kartono tūtelės, pakavimo popieriaus, kanceliarinių gumyčių ir žirklių, karštų klijų, ylos ir kanceliarinio peiliuko.

Pradėkite išpjaudami apie 7 cm skersmens apskritimą pasirinktame pakelyje. Apklijuokite jį pakavimo arba spalvotu popieriumi, o įpakavime išpjaukite smulkų apskritimą, įkirpkite likusius kraštus keliose vietose ir įlenkite į vidų.

Tada yla pradurkite dvi skylutes kartono tūtelės viršuje, pro jas prakiškite mažas šiaudelio dalis ir į dangtelio skylę įstatykite karštais klijais išteptą tūtelės galą.

Užmaukite kanceliarines gumytes ant gitaros pagrindo ir įstatykite du pieštukus po jomis – keisdami jų pozicijas ir kampus, galėsite išgauti skirtingus garsus.

  • Kalimba

Ieškantiems egzotiškų, iš Afrikos atkeliavusių, tačiau į dambrelį panašių garsų, siūlome pasigaminti kalimbą. Tam reikės visai nedaug – medinės lentelės arba tuščiavidurės dėžutės, plaukų segtukų, valgomųjų lazdelių, kanceliarinių gumyčių ir peiliuko.

Gaminimą pradėkite nupjaudami valgomųjų lazdelių galus, kad jos taptų bent 2 cm ilgesnės už pagrindo plotį. Susekite segtukus ant vienos lazdelės per vidurį – kuo daugiau jų naudosite, tuo daugiau garsų galėsite išgauti.

Padėkite lazdelę su segtukais ant pagrindo, o po juo pakiškite kitą lazdelę ir jų galus sutvirtinkite gumytėmis. Sveikiname, esate pasiruošę šokiams namuose!

Kaip pasigaminti šiuos bei kitus muzikos instrumentus ieškokite leidinyje „Muzika kiekvieno rankose“.

Žaidimai namuose

  • Mini krepšinis

Antrąją Lietuvos religiją galima praktikuoti ir namuose – įdėję kiek daugiau pastangų, kamuolį galėsite mėtyti net ir savo svetainėje.

Pirmiausiai pagaminkite stovą – iš kartono iškirpkite du vienodo dydžio stačiakampius, juos suklijuokite, o tarp jų įkiškite valgomąją lazdelę. Iš vielos išlankstykite krepšinio lanką ir karštais klijais priklijuokite prie stovo.

Tuomet padalinkite kartoninę dėžę į dvi dalis – viena kraštinė taps krepšinio aikštele, o kita – vieta, kur priklijuosite paruoštą stovą. Galiausiai iš kartono išpjaukite pailgą stačiakampį ir prie jo karštais klijais prilipdykite butelio kamštelį.

Šį įrenginį karštais klijais priklijuokite prie aikštelės vidurio – tai bus jūsų taikiklis, į kurį mesite kamuoliuką. Viskas – esate pasiruošę varžytis su savo šeimos nariais taikliausios rankos konkurse!

  • Dėlionė

Dėlionės kūrybinė veikla ne tik privers jūsų vaikus susikaupti, bet ir prisidės prie jūsų vaiko kognityvinių gebėjimų bei loginio mąstymo ugdymo. Tad kaip ją pasigaminti namų sąlygomis? Jums reikės kartono, liniuotės, pieštuko, žirklių, pjaustymo peiliuko, klijų ir patinkančio paveikslėlio.

Ją sukonstruoti visai nesudėtinga – iš pradžių kartono lakštą subraižykite lygiais kvadratais ir supjaustykite juos peiliuku, tada iškirpkite tokio paties dydžio paveikslėlį bei sukarpykite identiškais gabalėliais, kaip ir kartoną. Galiausiai, suklijuokite juos vieną su kitu ir jūsų dėlionė taps paruošta!

Kaip pasigaminti dėlionę, krepšinį bei kitus žaidimus rasite leidinyje „Žaidimų istorijos“.

Kad kūrybines dirbtuves organizuoti namuose būtų dar smagiau ir įdomiau, galite sudalyvauti konkurse ir laimėti puikių „Žaliojo taško“ prizų. Konkurso taisykles galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų