– Norėčiau su tavimi pasikalbėti apie sąmoningumą ir pastabumą. Kada tau tai atsirado kaip tema gyvenime, - Arūnui uždavė klausimą laidos vedėjas Aurimas Mikalauskas (A.M.).
Arūnas Sakalauskas (A.S.): Pastabumas – profesijos dalykas. Aš pastebėdavau daug dalykų, bet tu tiesiog negali patikėti, kaip mes visi esame priklausomi nuo makaronų kabinimo ant ausų savo artimiausiems žmonėms. Yra žmonių, kurie kabina ne tik savo artimiesiems. Tu žiūri į juos ir galvoji, kad jie tau yra autoritetai. Tačiau jeigu gerai klausai, supranti, kad yra kažkas ne taip. Viduje tau sako, kad kažkas ten ne taip, bet tu nenori tuo tikėti. Juk tai – tavo autoritetas.
Kodėl žmonės sako, kad „Aš taip ir maniau“? Viduje iš karto kažkas pasako, kad yra ne taip, kaip turėtų būti, įspėja. Visada reikia save žiūrėti, tikrinti, reikia įdėti pastangų, nes kaip mes besakytume, kad gyvenimas yra gražus, aš labai džiaugiuosi, aš esu laimingas – nėra taip, jis yra sunkus. Ir jis kiekvieną dieną yra sunkus. Tu susiduri su savimi, su problemomis, kurias tu galbūt išpūti savo mintyse į didesnes, bet visą laiką reikia stebėti. Ką kalbi, kaip kalbi, kokie tavo santykiai – ne sušluoti po kilimu, nes tai anksčiau ar vėliau sprogs. Reikia stengtis būti geresniems.
A.M.: Ar tu turi kokią nors praktiką? Yra, pavyzdžiui, rašančių dienoraštį, kuriame reflektuoja svarbius dalykus. Kiti tai daro mąstydami esamuoju momentu, vykstant gyvenimui. Kaip yra tavo gyvenime?
A.S.: Ir taip, ir taip. Ir parašau, ir pasikalbu, ir stebiu. Būna, pasakau ir galvoju, kodėl taip dabar pasakiau? Ir dar vienas dalykas yra su kalba – mes visą laiką daugiau žinome ir jaučiame, nei galime pasakyti. Ir kai, tarkim, aš tau dabar pasakoju kai kuriuos dalykus, tai yra tik žodžiai. Aš juos tarsi noriu įdėti į kažkokią didelę prasmę, bet taip nėra, mes girdime tik žodžius. Prasmes mes įsidedame patys. Aš įsidedu tai, ką tu man dabar sakai, tu įsidedi, ką aš sakau ir tada atrodo, kad mes lyg ir nepasikalbame. Tačiau iš tikrųjų mes pasikalbame. Jei yra bent keli susilietimo taškai, tada pokalbis jau yra įvykęs. Tik vėliau aš grįšiu namo, apgalvosiu, ką aš sakiau, aišku, dalies neprisiminsiu. Tada tu padarysi laidą, aš žiūrėsiu, kas tau buvo įdomu, sakysiu, kad vajezau, ką aš čia dabar kalbu, gal aš dabar galvoju visai kitaip. Gali būti tokie dalykai.
Gyvenimas ir sunkus, bet tuo pačiu ir gražus, ir lengvas. Jeigu yra taisyklės. Laikykimės taisyklių. Jeigu jų nesilaikome, viskas griūva.
A.M.: Taisyklės. Ką turi omenyje?
A.S.: Jeigu nesakai tiesios, bent nemeluok. Tai yra vienas pagrindinių dalykų. Pavyzdžiui, yra įstaiga. Joje dirba žmonės, kažkas priėmė kokį nors įsakymą ir reikia jo laikytis. Visi supranta, kad tai nesąmonė, bet niekas nepasako, nes kam? Arba turi savo nuomonę ir klausia, ką jūs galvojate apie tai? Tu gi turi nuomonę irgi, bet tu žinai, kad ji pjausis su gal net ir daugumos ir tu nesakai. Tu nuryji ir nešiojiesi tokį akmenuką. Kaip jį išspjauti? Gal reikia keisti darbą.
Sako, pavyzdžiui, padiskutuokim, pasikalbėkim, sakydami tiesą. Gerai, pasikalbėkim atvirai. Tačiau jei aš sakysiu tą, įsižeis bent keli žmonės, nors aš nieko apie juos konkrečiai nesakau. Pasakai ir staiga tu jau esi kaltas. Dėl to sunku išlaviruoti, bet turėti stuburą reikia. Taisyklių reikia laikytis. Neįžeidinėti, neteisti, nemeluoti.
A.M.: Vienas iš tokių taisyklių rinkinių galėtų būti dešimt Dievo įsakymų, ar ne?
A.S.: Taip, teisingai. Visos religijos apie tai kalba, bet pažiūrėkim, ką mes iš jų padarėm. Karas vyksta, čia gi melų karas. Arba nevok. Pavyzdys – čekiukų skandalas. Čia ne apie įstatymus, o grynai apie moralinius dalykus. Po to sako, kad gi aš turiu teisę. Taip, tu turi, bet taip negalima. Visi žino, kad taip negalima, bet tada apie ką tas žmogus galvoja? Kad galima. Ir jeigu tas galima, tada galima viskas.
A.M.: Dar šiek tiek apie sąmoningumą. Kai tavo gyvenime atsirado alkoholis, jau turėjai įgūdį stebėti iš šono ir matyti, ką jis daro diena iš dienos, bet vis tiek nesustabdai savęs. Kaip taip nutinka?
A.S.: Alkoholis keičia tavo sąmonę. Yra aiškiai parašyta: psichikos ir elgesio sutrikimai. Tai yra liga. Vienintelė, kurią gali sustabdyti – tiesiog nereikia to daryti. Lygiai tas pats kaip diabetas – nevalgyk cukraus, bet reikia išmokti tvarkytis su gyvenimu, su visais sunkumais, nes išmoksti nusišalinti ir nieko nespręsti.
A.M.: Kaip atpažinti tuos sunkumus, kuriuos reikia spręsti? Nes su įvairaus pobūdžio mes susiduriame kasdien.
A.S.: Tuos, kuriuos gali. Nereikia krauti sau sunkumų. Ar aš galiu sustabdyti karą? Ne. Aš galiu padėti kovojantiems paaukodamas? Taip. Aš galiu išspręsti Izraelio ir Gazos ruožo problemą? Ne, negaliu. Ar aš išspręsiu eidamas ir palaikydamas vieną ar kitą pusę? Ne. Galingiausi pasaulio žmonės nežino, ką daryti. O mes komentuoti galim kiekvienas, kas tik nori, visi žinovai. Aišku, galima komentuoti, tokie tie socialiniai tinklai.
A.M.: Koks tavo santykis su socialiniais tinklais?
A.S.: Mes norim norėti, bet turim viską tiesiog kišenėje. Nori saviraiškos? Filmuokis. Nori picos? Užsisakyk. Nori nuvažiuoti kažkur? Išsikviesk taksi. Nori paskaityti ką nors? Skaityk. Ir kai tik susiduriame su savimi, tik atsisėdi, tu negali išbūti. Imi telefoną, bet negauni pasitenkinimo. Tai yra tik tuščias pasitenkinimas, pilnatvės nejauti, nes ji yra bendravime, kalbėjime.
Aš pats turiu priklausomybę. Viską, ką kalbu, aš kalbu tik apie tai, ką pats jaučiu. Ne dėl to, kad aš sakyčiau, kokie kiti. Ne, čia yra mano reikalai. Aš darau kartais taip, kad susitariu su savimi, kad savaitę laiko nieko nežiūrėsiu ir nežiūriu. Tačiau kai jau pradedu, matau, kad nejučia ir valanda prabėgo. Tai yra blogai.
Daugiau Arūno Sakalausko gyvenimiškos patirties išgirsite klausydami visą „Pradėk Iš Naujo“ pokalbį. Jį rasite čia. O jei norite išgirsti daugiau apie Arūno požiūrį į ryšį tarp aktorystės ir savęs, naujos veiklos atsiradimą – Arūnas Sakalauskas/Art House, sunkumus kuriant verslą, savivertę, užsispyrimo svarbą ar knygas, keičiančias pasaulį – spauskite čia, kur rasite antrą pokalbio dalį, skirtą ištikimiausiems laidos žiūrovams.