Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Autizmas, Dauno sindromas ir kiti sutrikimai: kaip atrodys švietimo sistema Lietuvoje nuo 2024 m.?

Jau nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. visi specialiųjų poreikių turintys vaikai galės lankyti jiems artimiausią bendrojo lavinimo ugdymo įstaigą. Apie tai, ar tikrai švietimo sistema yra pasiruošusi permainoms ir kodėl taip svarbu ugdyme turėti lygybės ženklą nepaisant diagnozės – diskusija naujoje iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ rubrikos „Patarimai“ laidoje.
D.Stankevičiaus vedama iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ laida
D.Stankevičiaus vedama iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ laida / „Skirtingos spalvos“ nuotr.

Iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ autorius Dalius Stankevičius kalbino autistišką vaiką auginančią lektorę Smiltę Juraitę, Lietuvos autizmo asociacijos valdybos narę Kristiną Košel-Patil ir Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėją Agnę Andriuškevičienę.

„Jūsų vaikas – jūsų problemos ir jei galite, pasilaikykite jas kuo toliau nuo mūsų“, – tokiais žodžiais diskusiją pradėjo Smiltė, kuri kadaise mėgino savo vaiką leisti į bendrojo ugdymo darželį.

Pašnekovė pastebi, kad šiose ugdymo įstaigose emocinis klimatas, išties, yra labai nepalankus kitokiems vaikams. Šiuo metu savo sūnų moteris leidžia į vieną iš nedaugelio įstaigų, kuriose gali mokytis autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai, ir yra įsitikinusi – progresą gali užtikrinti tik specialių poreikių vaikams pritaikytos ugdymo įstaigos.

Panašu, kad vos po trejų metų įsigaliosiančiam įstatymo pakeitimui švietimo sektorius dar nėra pasiruošęs. Norint užtikrinti tinkamą pagalbą bendrojo lavinimo mokyklose besimokantiems vaikams, reikia papildomai bent šešių tūkstančių ugdymo specialistų.

Tačiau, kaip pastebėjo laidos vedėjas D.Stankevičius, kasmet jų paruošiama vos kelios dešimtys. Visgi Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėja A.Andriuškevičienė į situaciją žvelgia optimistiškai: „Kvalifikacijos tobulinimas, naujų specialistų pritraukimas, sąlygų jauniems žmonėms ateiti į švietimo sektorių sukūrimas – tokie yra pirmieji žingsniai ir juos žengiame nuosekliai.”

Visą diskusiją galite pamatyti ČIA.

Nors po šio įstatymo pakeitimo visos specialiojo ugdymo mokyklos tikrai nebus uždarytos, pokalbyje dalyvavusi Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narė K.Košel-Patil pabrėžė, jog galimybė leisti autistiškus vaikus į bendrojo lavinimo mokyklas yra būtina: „Kaip galima išmokti gyventi visuomenėje, jei nesi jos dalis?“.

Kristina pripažįsta, kad švietimo sistemos laukia daug iššūkių – juk didžioji dalis šiuo metu dirbančių pedagogų savo studijų laikais net nenutuokė, kaip ugdyti vaikus su autizmo spektro sutrikimu. Tačiau pašnekovė net neabejoja, jog šiuos iššūkius galime įveikti drauge.

„Skirtingos spalvos“ nuotr./D.Stankevičiaus vedama iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ laida
„Skirtingos spalvos“ nuotr./D.Stankevičiaus vedama iniciatyvos „Skirtingos spalvos“ laida

Iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad „Facebook“ paskyroje galite įsigyti specialiai autizmo spektro sutrikimo temai sukurtus marškinėlius. Taip palaikysite autistiškų žmonių bendruomenę ir skleisite žinią apie visuomenę be socialinės atskirties.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs