Vis dėlto daugelis pradedančiųjų daro panašias klaidas. Tam, kad bėgti būtų malonu ir saugu, bėgimo trenerė Greta Briedytė primena pagrindines saugaus bėgimo taisykles, kurias verta įsidėmėti, rašoma draudimo bendrovės „If“ pranešime žiniasklaidai.
1. Tinkamas apšilimas
Bėgimo treniruotė nesusidaro tik iš nubėgtų kilometrų. Į ją skaičiuojame ir apšilimo pratimus prieš bėgimą ir atvėsimo pratimus po jo. Treniruotė turėtų prasidėti dinaminiais tempimo pratimais, kurie paruoš kūną bėgimui, o treniruotę būtų idealu baigti tempimo pratimais ar raumenų atpalaidavimu ant masažinio volo. Pratimai reikalingi norint bėgti efektyviau, pagerinti bėgimo techniką bei norint išvengti traumų.
2. Aprangos pasirinkimas
Nors tik pradėjus bėgioti nereikia investuoti daug į specialius bėgimo drabužius ir naujausios kolekcijos bėgimo batus, bet svarbu yra pasirinkti tinkamą avalynę, kad bėgimas būtų saugus ir malonus. Svarbu žinoti, kad bėgimo batai turi būti bent pusę dydžio didesni nei kasdieniai batai, tam, kad bėgimo metu kojos pirštai nesidaužytų į bato priekį, nekristų nagai, bėgimas būtų komfortiškas. Taip pat batai turėtų būti pakankamai minkšti, kad sugertų smūgius. Pradedantiesiems bėgikams rekomenduojama nuvykti į specializuotą bėgimo parduotuvę, kurioje konsultantai padės išmatuoti pėdos ilgį bei patars, kokius batus rinktis. Apranga turėtų būti patogi, nevaržanti judesių. Bėgant šaltuoju sezonu svarbiausia tinkamai sluoksniuoti drabužius bei nepamiršti dengti ausų, kaklo, rankų, čiurnų.
3. Matomumas ir saugumas
Bėgikams yra privalu įsivertinti, kokioje aplinkoje yra bėgama bei kiek jūs esate matomi kitiems eismo dalyviams. Jeigu bėgama tamsiu paros metu, jūsų kūną privalo puošti atšvaitas, liemenė ar žibintuvėlis. Jeigu tik yra galimybė, bėgti reiktų šaligatviu (ne dviračių taku, ne keliu), jeigu neišvengiamai reikia bėgti gatve – tą daryti itin budriai, įsitikinti, kad esate matomas ir judėti prieš eismą. Jeigu bėgate su ausinėmis – jos turėtų praleisti lauko garsą, kad žinotumėte, kas vyksta aplink jus.
„Augantis susidomėjimas fiziniu aktyvumu – džiuginanti tendencija, tačiau labai svarbu nepersistengti ir atsižvelgti į savo galimybių ribas. Daugelį motyvuoja iššūkiai ir turėti ambicingą tikslą tikrai sveikintina, tačiau prioritetu turėtų išlikti gera savijauta. Jeigu jaučiate, kad dar nesate pasiruošę nereikėtų imtis didesnės distancijos nei galite, svarbu judėti, gerinti asmeninius rezultatus, o ne lipti per galimybių ribas siekiant nubėgti vis daugiau. Norintiems išvengti traumų rekomenduojama pasirūpinti tinkama avalyne ir girdėti savo organizmo siunčiamus signalus“, – sako draudimo bendrovės „If“ vyr. žalų specialistė Elena Subelė.
Svarbiausia yra nebijoti, bandyti ir mokytis ne tik iš teorinės medžiagos, bet ir iš savo praktinių patirčių. Jeigu sunku pradėti, bėgimo treneriai visada yra pasiruošę padėti naujokams žengti pirmuosius žingsnius, o jeigu šaltuoju sezonu trūksta motyvacijos, registracija į pavasario varžybų startą puikiai motyvuoja.
„If“ Vilniaus pusmaratonis – gegužės 24 dieną vyksiantis didžiausias pavasario bėgimo startas Vilniuje, kviečiantis prisijungti visus – ir pradedančiuosius, ir jau patyrusius bėgikus. Renginys vyks vakare, tad organizatoriai kviečia prasibėgti gražiausiomis sostinės gatvėmis, nušviestomis vakarinės saulės spinduliais. Registracija ir daugiau informacijos www.vilniauspusmaratonis.lt