Funkcinės mitybos partneris, gydytojas dietologas Edvardas Grišinas primena varškės naudą, baltymų svarbą ir sveikus pasirinkimus, o „Maximos“ kulinarijos meistrai dalinasi trimis gardžiais receptais, kurie padės varškę įtraukti į kasdienį meniu.
Sveikas, skanus ir nebrangus pasirinkimas
Gydytojas dietologas Edvardas Grišinas pasakoja, kad norint kasdieną palaikyti mitybos įvairovę, šį daugelio mėgstamą produktą – varškę – rekomenduojama valgyti apie 3–4 kartus per savaitę.
Pasak jo, varškė – puikus ir universalus produktas, kuris puikiai tinka įvairioms situacijoms: ir saldiems pusryčiams, ir sūriai vakarienei ar net kaip įdaras įvairiems patiekalams.
Gydytojui dietologui antrina Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, akcentuodama, kad varškę galima derinti su daugybe skirtingų produktų.
„Varškės universalumas leidžia ją naudoti begalėje skirtingų patiekalų – nuo įvairių kepinių, pavyzdžiui blynelių ir apkepų, iki užkandžių ar desertų. Todėl nestebina, kad šis pieno produktas dėl savo plataus panaudojimo, naudingų savybių, gero skonio ir nedidelės kainos yra taip vertinamas mūsų pirkėjų.
O ieškantiems idėjų, ką pikantiško ir mažiau saldaus šią savaitę pagaminti iš varškės, mūsų kulinarijos meistrai siūlo tris valgių receptus, kurie bus ne tik maistingi, bet ir nebrangiai įgyvendinami, ypač, kad šiuo metu kilogramu pusriebės varškės galima pasirūpinti už kiek daugiau nei tris eurus“, – sako I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Varškės nauda sveikatai
Anot gydytojo dietologo Edvardo Grišino, varškė ypatingai vertinama ir dėl didelio baltymų kiekio – tai puikus baltymų šaltinis, suteikiantis organizmui visas būtinas amino rūgštis. Šios rūgštys reikalingos ne tik raumenų audinio formavimui, bet ir gerai imuninės sistemos, fermentų veiklai, įvairioms ląstelių funkcijoms.
„Baltymai organizme atlieka įvairias funkcijas – nuo apsauginių iki struktūrinių, todėl pakankamas baltymų kiekis, gaunamas iš maisto, yra labai svarbus. Varškė dažnai įtraukiama į sportuojančių žmonių valgiaraštį, tačiau tai nereiškia, kad ji nėra naudinga ir visiems kitiems – juk organizmui reikalingos tos pačios pagrindinės maistinės medžiagos, sportuojate, ar ne.
Varškė yra praktiškas ir lengvai prieinamas baltymų šaltinis, be to, ji gali būti itin naudinga vyresnio amžiaus žmonėms, nes yra lengvai virškinama ir suteikia reikiamą kiekį baltymų bei kitų naudingų medžiagų“, – pasakoja gydytojas dietologas.
Kokią varškę pasirinkti – riebią, pusriebę ar liesesnę?
Be baltymų, varškėje taip pat gausu kalcio ir fosforo, itin svarbių kaulams, taip pat šiek tiek vitamino D, reikalingo tinkamam imuninės sistemos darbui bei bendrai organizmo veiklai.
E. Grišinas priduria, kad dažnai žmonės renkasi liesą varškę, nes bijo riebalų. Tačiau riebalai, esantys riebioje varškėje, yra būtini organizmui. Svarbiausia yra tai, su kuo ir kaip varškė vartojama – jei su daržovėmis ar vaisiais, net ir riebesnė varškė gali būti puikus pasirinkimas.
Jei ant varškės dedama grietinė, uogienė ar cukrus, tuomet geriau rinktis liesesnę varškę.
„Rekomendacijos dėl varškės vartojimo yra labai individualios. Tai priklauso nuo to, kiek ir kokių kitų produktų žmogus valgo dienos metu, kokie yra jo sveikatos rodikliai ir mitybos tikslai. Universalus patarimas – rinktis tokią varškę, kuri geriausiai atitinka individualius poreikius, o svarbiausia – vartoti ją saikingai ir derinti su kitais sveikais produktais“, – pataria dietologas.
Grikių blyneliai su salierais ir varške
Kulinarijos meistrai norintiems išbandyti dar neatrastus varškės derinius siūlo ją pasigaminti su salierais bei grikiais. Tai bus ir puikus pietų pasirinkimas, ir sotūs savaitgalio pusryčiai.
Blyneliams pagaminti reikės:
• 200 g grikių;
• 1 vnt. svogūno;
• 100 g pusriebės varškės;
• 3 vnt. kiaušinių;
• 4 v. š. miltų;
• 500 g saliero;
• 1 v. š. graikiško jogurto;
• druskos, pipirų, aliejaus, mėgstamų prieskoninių žolelių (pagal skonį).
Gaminimas. Grikius išvirkite pagal instrukciją, kurią rasite ant pakuotės. Nepamirškite įberti druskos. Svogūną supjaustykite nedideliais kubeliais, salierą sutarkuokite burokine tarka. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus. Su juo pakepinkite svogūnus su salierais, kol šie suminkštės.
Varškę lengvai pertrinkite. Grikius sumaišykite su varške ir kepintomis daržovėmis, viską išmaišykite. Į dubenį įmuškite kiaušinius, suberkite miltus, įberkite druskos, pipirų ir viską labai gerai išmaišykite. Jei masė pasirodys truputį per tiršta, įpilkite šlakelį vandens.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir šaukštu dėkite blynų tešlą, formuodami plonus blynelius. Kepkite iš abiejų pusių po kelias minutes, kol gražiai apskrus. Patiekite su graikišku jogurtu ir smulkintomis prieskoninėmis žolelėmis.
Cukinijų suktinukai su varške ir džiovintais pomidorais
Gaivus užkandis, kurio paruošimui neprireiks daug laiko. Jums reikės:
• 2 vnt. cukinijų;
• 40 g džiovintų pomidorų;
• 1 a. š. džiovintų bazilikų;
• 250 g pusriebės varškės;
• 2 skilt. česnako;
• 2 vnt. kiaušinių trynių;
• druskos, pipirų (pagal skonį).
Gaminimas. Cukinijas supjaustykite išilgai plonomis riekelėmis. Pusę varškės ir kiaušinių trynius sutrinkite šakute iki vienalytės masės. Džiovintus pomidorus ir bazilikų lapelius smulkiai supjaustykite. Į varškės bei trynių masę sudėkite likusią varškę, džiovintus pomidorus bei bazilikus.
Papildomai įpilkite šlakelį aliejaus (likusį nuo saulėje džiovintų pomidorų), įspauskite česnako skilteles, įberkite druskos ir pipirų. Gerai išmaišykite. Paruoštą masę paskirstykite ant cukinijų riekelių. Susukite į ritinėlius ir sutvirtinkite dantų krapštukais. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje 20–25 min.
Varškės desertas su mangais
Labai skanus ir greitas desertas, kuriam reikės:
• 1 vnt. mango;
• 250 g pusriebės „Žemaitijos“ varškės;
• 100 g baltojo šokolado;
• 100 ml plakamosios grietinėlės (atšaldytos);
• 6 v. š. pieno.
Gaminimas. Sutrupintą šokoladą pašildykite su pienu kol išsilydys ir palikite atvėsti. Mangą nulupkite, supjaustykite ir sutrinkite trintuvu. Varškę išplakite su šokoladu, į ją pamažu įmaišykite iki standumo išplaktą grietinėlę.
Desertą sluoksniuokite indeliuose: dėkite varškės, o tada mango sluoksnį. Papuoškite mėtos lapeliu. Skanaus!