G.Vitkevičiūtė: kodėl, sveikstant nuo (ko)priklausomybės, verta dalytis savo istorija?

„Sąmoningai norėjau kalbėti apie vaikystėje patirtą tėvo smurtą. Norėjau laužyti stigmas apie priklausomybę sergančius žmones, kadangi per savo gyvenimą esu prikaupęs daug skirtingų patirčių“, – sako psichikos sveikatos iniciatyvos „Žvelk giliau“ ambasadorius Marius.
G.Vitkevičiūtė ir kiti „Žvelk giliau“ ambasadoriai
G.Vitkevičiūtė ir kiti „Žvelk giliau“ ambasadoriai / Asmeninė nuotr./ 15min koliažas

„Sugriuvo visi mitai, kad žmonės turintys kažkokią diagnozę yra kitokie, nenormalūs, nesveiki. Šiandien drąsiai sakau NE! Visi šiame projekte sutikti žmonės yra nuostabūs, protingi ir be galo šviesūs žmonės“, – kalba jis.

„Teko dalyvauti keliuose renginiuose – darbuotojų mokymuose, paskaitose universitete, gydymo įstaigose. Visada turėjau viltį, kad galėsiu įprasminti savo patirtį ir išgyvenimus priklausomybių. Man svarbiausia, kad galėjau įkvėpti kitus, o susidūrus su sunkumais – padrąsinti kreiptis pagalbos ir kalbėtis,“ – teigia kitas iniciatyvos ambasadorius Darius.

„Dalinimasis man – vienas iš sveikimo būdų. Garsiai įvardinus sunkumus – jie numažėja, garsiai įvardinus pasiekimus sveikime – jie padidėja. Esu blaivi jau 10 metų ir saugus atsivėrimas man tikrai buvo vienas iš sveikimo žingsnių“, – tiki ambasadorė Laura.

„Svarbiausia man gyvenime – santykis. Žinių galima įgyti, diplomus ir statusą užsitarnauti, kompetencijas stiprinti, o štai santykiui sukurti reikia viso žmogaus. Tiksliau, ne vieno. Tikiu, kad Antuanas Egziupery sakė tiesą: „Svarbiausia – žmogaus santykis su žmogumi“. O jei dar gebame savo patirtimis ir sprendimo būdais dalintis, tai turime žinoti, kad ir kaip bus nelengva, gal nejauku, gal neįprasta, bet dienos pabaigoje laukia... pergalė. Jos vardas – bendrystė. Štai dėl to – santykio ir bendrystės – sutikau dalyvauti šioje iniciatyvoje. Ir, žinoma, laimėjau“, – tai ambasadorės Gabijos Vitkevičiūtės refleksija.

Laura Kasiulė, Darius Tolušis, Marius Aleksiukas, Olgierdas Trakimas, Gabija Vitkevičiūtė ir Agatė Gurskytė – tai šeši Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) ambasadoriai, visus metus atstovavę visoje šalyje vykusiam projektui „Žvelk giliau“.

Asmeninė nuotr./„Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadoriai
Asmeninė nuotr./„Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadoriai

Tai – projektas, skirtas visuomenės stigmatizuojančioms nuostatoms apie psichikos sveikatą mažinti. Tikslo siekiama, pasitelkiant ambasadorius – asmenis, turinčius psichikos sveikatos sunkumų patirties ar jų artimuosius, kurie dalijasi savo patirtimi. Tai projektas, po metų veiklos jau tapęs gražiu judėjimu, kuris keičia nuostatas ir kuria teigiamą pokytį psichikos sveikatos srityje.

Kartu su projekto koordinatore Milda Sakalauskaite šie žmonės dalyvavo 11-oje renginių, o individualiais pokalbiais ir asmeninėmis istorijomis buvo užmegzta daugiau kaip 200 socialinių kontaktų.

„Specialistas, priimantis pagalbos ieškantį asmenį, gali motyvuoti jį, padėti atsigavimo kelyje arba atvirkščiai – išgąsdinti ir atbaidyti nuo profesionalios pagalbos, kai jos reikia. Stigmą mažinančiais mokymais apie žmogaus teisėmis grįstą priklausomybės ligų gydymą siekiame, jog visi specialistai turėtų pakankamai kompetencijų teikti paslaugas, kurių metu kuriamas lygiavertis, pagarbus santykis tarp paslaugas gaunančio asmens ir specialisto. Nes užmegztas ryšys gydo“, – įsitikinusi M.Sakalauskaitė.

Šiemet surengti mokymai priklausomybės ligų specialistams apie žmogaus teisėmis grįstą požiūrį į priklausomybės ligų gydymą „Stigma, žalingas vartojimas ir psichikos sveikata“, vyko susitikimai su Vilniaus universiteto studentais, diskusijos su mokytojais ir visuomene.

Visos patirtys susijusios

Nors pagrindinė RPLC tema – priklausomybės ligos, vykdant projektą buvo siekiama atkreipti dėmesį ir į kitus psichikos sveikatos sunkumus, nes dažnu atveju – tai smarkiai susiję. Dėl to renginių metu buvo kalbama ir apie depresiją. Šia patirtimi dalinasi psichikos sveikatos ambasadorė Agatė.

Socialinio kontakto veikla, kai asmuo, patyręs psichikos sveikatos sunkumų, dalijasi šia patirtimi su kitu to nepatyrusiu asmeniu – gana pasiteisinęs būdas mažinti psichikos sveikatos stigmą visuose pasaulio regionuose – taip skelbiama žurnalo „The Lancet“ komisijos 2022 m. ataskaitoje. Dalijimasis patirtimi apie patirtus sunkumus kuria ryšį, padeda geriau suprasti, jog su sunkumais gali susidurti kiekvienas.

„Apie fizinę sveikatą kalbėti esame įpratę, tačiau susidūrę su psichologiniais iššūkiais ar patirtimis dažnai nuslepiame tą net artimiausioje aplinkoje. Tad pokalbis apie psichikos sveikatą gali paskatinti atsiverti ir pasakojantį, ir klausytoją ir normalizuoja šią temą“, – idėjos prasmę pagrindžia M.Sakalauskaitė.

Visų renginių tikslas – edukuoti žmones

,,Žvelk giliau“ iniciatyva siekia edukuoti ir ugdyti tolerantišką Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir problemas. ,,Žvelk giliau“ apima įvairaus formato renginius – mokymus, diskusijas, filmų peržiūras, dirbtuves, koncertus, ir pasiekia labai skirtingas tikslines grupes nuo moksleivių iki patyrusių specialistų bei trečiojo amžiaus universiteto bendruomenės. Per šiuos metus 14 koordinatorių iš įvairių organizacijų sveikatos, meno, socialinių paslaugų ir kitose srityse visoje Lietuvoje surinko ir apmokė 119 psichikos sveikatos ambasadorių komandą. Ambasadoriai dalyvavo ir skaitė pranešimus 91 renginyje ir užmezgė 1964 socialinius kontaktus visoje Lietuvoje, kurių skaičius iki metų galo dar didės.

Šią iniciatyvą iš Jungtinės karalystės į Lietuvą parvežė Sveikatos apsaugos ministerija (tuometinė viceministrė Simona Bieliūnė) ir koordinavo Higienos instituto Psichikos sveikatos centras. Ten ji buvo vykdoma kaip nacionalinė programa 15 metų, o dabar organizacijos Changing Minds Globally dėka yra vykdoma visame pasaulyje, tokiose šalyse kaip Indija, Gana, Kenija, Gana, Ukraina ir kt.

Daugiau informacijos apie iniciatyvą bei tolimesnį jos įgyvendinimą ir tikslus rasite www.zvelkgiliau.lt, „Facebook“ paskyroje Žvelk giliau ir www.rplc.lt.

Portale 15min taip pat buvo publikuota ne viena istorija, kurios herojai – „Žvelk giliau“ ambasadoriai. Ateityje jų bus dar ne viena.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų