„Daryk gera kitiems ir tau bus atlyginta“. Tokia samprata vadovaujasi dotnuvietė Indrė Saldytė, prieš daugiau nei savaitę išsikėlusi sau ir kitiems tikslą – suremontuoti vos du nedidelės kvadratūros kambariukus ir taip padovanoti daugiavaikei šeimai Kalėdinį stebuklą. Visgi tokia nedidelė iniciatyva išaugo į nemenką projektą, nes gerų žmonių dėka ir begaliniu noru užbėgti nelaimei už akių ketinama nuveikti kur kas daugiau reikšmingų darbų.
Tačiau apie viską nuo pradžių.
Nesitikėjo likti viena
„Šią šeimą pažįstu kone penkiolika metų. Kadangi pati turiu tik vieną brolį, puikiai prisimenu, kaip vaikystėje mane mama nusivesdavo į šią šeimą pažaisti su vyresniais vaikais, o jų šeima ateidavo pas mus. Mūsų šeimos draugavo, o mano mama bei tėtis visada pagelbėdavo jiems tiek, kiek galėdavo.
Šeima, kuriai noriu padėti, negyveno itin sunkiai, kol dar buvo gyvas vaikų tėtis. Jis buvo darbštus vyras. Tiesa, jis buvo vienturtis, jo žmona – taip pat, todėl jie visada svajojo apie didelę gražią šeimą. Žinoma, galbūt ir nesitikėjo, kad šeima bus tokia gausi, tačiau žmona irgi negalvojo, kad po devyniolikos metų santuokos vieną dieną ims ir neteks vyro.
Vaikų tėtis miręs jau vienuolika metų. Anapilin jis iškeliavo, kai moteris buvo nėščia su paskutiniuoju vaikučiu. Mamai likus vienai situacija kasmet blogėjo. Šeimoje auga ir neįgalus vaikas, prie kurio ji pririšta, tad dirbti, suprantama, negali.
Net išleidus vaiką į specialiąją mokyklą nereikėtų pamiršti, kad yra kiti vaikai, kuriems grįžus iš mokyklos reikia ir valgyti padaryti, ir šiltai juos pasitikti, ir pamokas padėti paruošti, ir pavalgydinti, ir nuprausti“, – šeimos istoriją pasakoja projekto iniciatorė I.Saldytė.
Žemiški vaikų norai
Sužinojusi, kokiomis sąlygomis paskutiniu metu gyvena vaikai, kurie, beje, yra labai gabūs ir dalyvauja mokyklos organizuojamose olimpiadose, konkursuose, o trys vyriausios dukros mokosi aukštosiose mokykloje, Indrė ėmėsi veiksmų.
„Lietuvoje ir taip sparčiai mažėja gyventojų, nes dauguma išvažiuoja svetur ieškodami geresnių gyvenimo sąlygų. Manau, kad šiai šeimai suremontuoti ir saugūs namai būtų didžiausias gyvenimo įvykis. Reikia darbais, o ne žodžiais įrodyti, kad ir Lietuvoje gera gyventi.
Kalbėdama su vaikais žinau, kaip jie nekantriai laukia remonto. Suvieniję jėgas mes tikrai galime tai padaryti ir pastatyti šeimą ant kojų. Aš žinau, kad joks daiktas nenudžiugins šeimos labiau už sutvarkytus namus. Bus pati didžiausia šventė, kai vaikai galės susisėsti prie Kūčių stalo tvarkinguose, saugiuose namuose, kai galės į svečius pasikviesti draugą ir jiems nebus gėda.
Aš žinau, kad nė vienas daiktas, nė vienas žaislas neatstos to džiugesio, kokį teiks pagerėjusi gyvenimo kokybė tokiuose namuose, kokius įsivaizduoju, kai projektas bus baigtas.
Šeima, kuriai noriu padėti, negyveno itin sunkiai, kol dar buvo gyvas vaikų tėtis.
Kasdien lankydama šią šeimą ir bendraudama su ja aš žinau ir tai, kad nė vienam vaikui nereikia kompiuterio ar naujo telefono, jie nori paprastų žmogiškų dalykų, kuriuos mes visi jau turime – švaros, antklodės ar pagalvės. Tikiu, kad bendromis jėgomis mes galime jiems tai suteikti“, – sako Indrė ir priduria, jog tai, kad nemažai Dotnuvos miestelio gyventojų apie šią šeimą nieko nežino, tik parodo šeimos pastangas kabintis į kokybišką gyvenimą.
Darbai jau vyksta, tačiau medžiagų dar trūksta
„Mano tikslas – bent kažką gyvenime padaryti gero. Jei žinau, kad galiu tai padaryti, darau. Todėl renku komandą, norinčią padėti šiai šeimai padovanoti kalėdinį stebuklą.
Nežinau, kodėl, tačiau visuomenėje yra nusistovėjusi nuostata padėti šeimoms tik tada, kai jau sudega jų namai. Tada puolame aukoti, padėti. Tačiau kodėl neužbėgus įvykiams už akių?
Suradau keturis meistrus, kurie sutiko nemokamai padaryti remontą. Įmonė „Gusto baldai“ sutiko padovanoti virtuvę, Gedimino Liulevičiaus individuali įmonė sutiko atlikti santechnikos ir elektros darbus, daug individualių žmonių paaukojo įvairiausių buities daiktų, rūbų bei statybinių medžiagų.
Baldus jau, galima sakyti, turime, tačiau pagrindas – medžiagos. Pagalba gali būti ir finansinė. Mums vis dar reikia plytelių sienoms, grindims, glaisto, grunto, dažų, gipso, rodbando, karnizų, užuolaidų, patalynės, laminato, pakloto po laminatu, vidaus ir lauko durų. Galbūt jūs esate tie žmonės, kurie gali kažkuo prisidėti, paremti ir pagelbėti? Galbūt žinote įmonių, kurios gali prisidėti? Suteikime vaikams švenčių laukimo džiaugsmą“, – į visuomenę kreipiasi Indrė.
Šiuo metu namuose jau yra išgriautos sienos, išluptos grindys, durų staktos, išlygintos grindys. Netrukus bus pradėtos mūryti sienos, išbetonuotos grindys, sutvarkyta santechnika ir elektra, o tuomet prasidės remonto darbai.
„Ši šeima gyvena ne pagal šio amžiaus sąlygas. Iki gaisro ar nelaimės yra tik vienas žingsnis. Nelaukime to. Užbėkime nelaimei už akių ir padėkime sukurti šeimai kalėdinį stebuklą, suteikime normalų gyvenimą šiandien ir dabar. Tikiu, kad yra geranoriškų žmonių ir, manau, jog visi kartu galime padaryti kažką gero, gražaus ir nesavanaudiško. O aš galiu garantuoti, kad visa parama bus tikslingai panaudota ir perduota šiai šeimai“, – užtikrina Indrė.
Susipažinti su šeima tikrai galima, pamatyti projekto teritoriją taip pat. Laukia ir atgalinis ryšys – projektui pasibaigus bus paviešintos nuotraukos, kaip namai atrodys po remonto darbų.
Lašas jūroje
„Nesvarbu, ar šeimai pagalba jau buvo suteikta, ar ne, tačiau šiandien ji būtina. Iš pagrindų viena sutaisyta krosnis ar padažyta siena yra tik lašas jūroje kalbant apie bendrą situaciją ir bendras gyvenimo sąlygas.
Visame pasaulyje net ir labai blogai gyvenantys žmonės dalijasi tarpusavyje ir net labai turtingi žmonės atiduoda duoklę visuomenei. Visų pinigų neuždirbsime. Jų visada bus mažai, norėsis daugiau ir daugiau. Todėl reikėtų keisti požiūrį ir pradėti nuo savęs visomis prasmėmis. Galiu tik padėkoti ir pasakyti didelį ačiū tiems, kurie prisidėjo ir mane palaiko. Be tų žmonių viena tikrai nieko nepadaryčiau. Tie žmonės verti geriausių žodžių ir didžiausios pagarbos. Tik jų dėka bendromis jėgomis galime pasiekti tikslą“, – įsitikinusi Indrė.
Norinčių ir galinčių prisidėti medžiagomis, daiktais arba piniginėmis lėšomis skambučių Indrė laukia nurodytu telefono numeriu 8 601 12 113. Susisiekti su ja galite ir per „Facebook“.