Laidos pradžioje pašnekovė, Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narė Barboros Suisse prisiminė: „Kuomet mano vaikui buvo diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas, apie šį sutrikimą žinojau tiek, kiek ir visi Lietuvos žmonės – beveik nieko. Visgi supratau, jog diagnozė paties vaiko nepakeičia, tai labiau informacija pasimetusiems tėvams.“
Išties autistiškus vaikus auginantys tėvai susiduria su daugybe sunkumų. B.Suisse nekilo net mažiausios minties, kad jos vaikas negali turėti visų tokių pat, kaip ir neurotipiški vaikai, teisių bei galimybių.
Paklausta, kaip pavyksta susitaikyti su aplinkinių žvilgsniais ir nepasiduoti nerimui, moteris atsakė paprastai: „Kartais išties nutinka nemalonių situacijų, susilaukiame ir komentarų, ir pakeltų antakių, kartais net pradedama filmuoti, tačiau tam ir esu, kad apginčiau savo vaiką. Ir nors natūralu, jog kartais pavargstama, suprantu, kad tik eidamas pirmyn gali pasiekti teigiamų rezultatų ir skatinti visuomenės sąmoningumą.“
Vaikų neurologė Indrė Bakanienė taip pat aptarė ir visuomenėje sklandančius mitus, kurie apipynę autizmo spektro sutrikimą. Gydytoja paaiškino, kas turi įtakos šio neurologinio raidos sutrikimo atsiradimui bei kodėl autizmo spektro sutrikimas negali būti laikytinas liga.
Kalbėdama apie vieną iš stereotipų, kad tėvai yra kalti dėl keisto vaiko elgesio, pavyzdžiui, kuomet jis pradeda rėkti ar rodyti agresiją viešumoje, I.Bakanienė priminė: „Labai lengva auginti tipiškai besivystančius, ramesnio charakterio vaikus, tačiau yra įvairių sutrikimų, o neretai sunkesnį elgesį išprovokuoja paprasčiausias nuovargis. To smerkti niekada nereikėtų, juk susidūrę su nemalonia situacija ir patys reaguojame skirtingai. Vienas kampe ašarėlę tyliai išlieja, o kitas savo emocijas reiškia labai garsiai.“
Visą pokalbį galite pamatyti ČIA.
Socialinė iniciatyva „Skirtingos spalvos“ kviečia visus nelikti abejingus ir skleisti žinią apie Lietuvą be socialinės atskirties. Tai padaryti galite: įsigydami specialiai autizmo spektro sutrikimo temai sukurtus marškinėlius „Facebook“ paskyroje.