Iš senų knygų užrašines kurianti Paulina: visokių įdomybių žmonės palieka knygose

Jei namų lentynose ar sandėliukuose dūla senos ir pamirštos knygos, neskubėkite jų išmesti. Gali būti, kad jų viršeliai sudomins vilnietę Pauliną, savo rankomis antram gyvenimui prikeliančią užmirštų knygų viršelius.

Paulinai Ružauskaitei 31-eri. Iš Kauno kilusi jauna moteris jau beveik dešimtmetį gyvena Vilniuje, kur atvyko po kinotyros ir anglistikos bakalauro studijų Anglijoje. „Vėliau baigiau kino scenografijos magistrą Vilniaus dailės akademijoje, kur daug laiko praleidau grafikos katedroje. Ten susipažinau su knygrišyba. Dabar dirbu kino industrijoje, kino dailininkų gretose kaip grafikos dizainerė. O užrašines kuriu savo studijoje, Naujamiestyje“, – pasakojo Paulina.

Asmeninė nuotr./Kūrybos procese
Asmeninė nuotr./Kūrybos procese

Kūryba ją lydi visą gyvenimą, nuo mažens. „O dabar dirbu kūrybišką darbą – kino industrijoje. Be to, esu dalyvavusi parodose su savo kūrybos meno instaliacijomis, piešiniais, publikavusi iliustracijų ir komiksų“, – apie daugialypę patirtį kalbėjo pašnekovė.

Visgi šio pokalbio esmė – išskirtinės jos rankų sukurtos užrašinės, kurių skiriamasis bruožas – unikalūs viršeliai, sukurti iš senų knygų viršelių. Kaip kilo idėja senas, „morališkai pasenusias“ knygas prikelti naujam gyvenimui tik jau kitokiame amplua?

„Užrašinių senų knygų viršeliuose idėją atradau knygyno „Mint Vinetu“ dėka, kai 2020 m. pavasarį, prieš pat pandemiją, buvau supažindinta su bukinistu Jonu, ieškojusiu žmogaus, galinčio reguliariai įrišti tokias užrašines. Jomis norėta prekiauti knygyne. Buvau prieš kurį laiką išmokusi knygrišystės ir norėjau labiau gilintis į šią sritį. Su Jonu pradėjome bendradarbiauti ir tai darome iki šiol, kuo labai džiaugiuosi. Praėjus porai metų, matydama, kad žmonės vis dažniau kreipiasi į mane ir asmeniškai, ir kad yra tokių užrašinių poreikis, atidariau „Etsy“ parduotuvę ir pradėjau prekybą internetu, daugiau užsienio rinkai“, – pasakojo Paulina.

Turbūt daugeliui kyla klausimas: kur ji randa knygų, kurių viršelius panaudoja kurdama užrašines? Pasak Paulinos, visur, kur senos knygos atiduodamos ar dovanojamos: iš žmonių, bibliotekose ir pan. Jos nuomone, prasmingiausia pernaudoti tas knygas, kurias žmonėms gaila išmesti, bet skaityti jų jau niekas nebesiruošia.

„Kartais jų įsigiju skaitytų knygų knygynuose. Ieškau žavingai iliustruotų, gerai išsilaikiusių knygų. Nors kartais perdarau ir jau gerokai pagyvenusius viršelius – kai kuriems žmonėms tokios užrašinės kaip tik mielesnės. Ieškau ir juokingų variantų.

Pavyzdžiui, daug kas yra pamėgę meilės romanų seriją arba dabar jau atgyvenusias ugdymo knygas, skirtas mergaitėms, jaunuoliams, namų šeimininkėms. Taip pat esu pastebėjusi, kad žmones dažnai patraukia melsvų atspalvių knygų viršeliai! O gal tai tik sutapimas“, – apie per laiką pastebėtas tendencijas kalbėjo originalių užrašinių autorė.

Asmeninė nuotr./Paulinos užrašinės – originalios
Asmeninė nuotr./Paulinos užrašinės – originalios

Gerbėjų netrūksta

Pasakodama apie užrašinės gimimo procesą, Paulina sako, kad kiekviena užrašinė prasideda nuo vieno popieriaus lapo: „Reikiamą kiekį popieriaus lapų perlenkiu, tai tampa vienu knygos lanku. Šiuose lankuose praduriu skylutes ir surišu dėdama vieną ant kito, kol pasiekiamas reikiamas užrašinės storis. Tuomet suklijuoju knygos nugarėlę, išdžiūvusią apipjaunu giljotina ir galiausiai įklijuoju į viršelį. Užrašinių naujais viršeliais kūrimo procesas kiek kitoks, kartais įrišu ir tokias. Tuomet dar reikia aplenkti ir pasiruošti viršelį, priešlapius. Senųjų užrašinių atveju esu atradusi būdų, kaip jas įrišti tvirtai, kadangi tai nėra visiškai tradicinis įrišimo būdas“, – sakė mergina. Dauguma jos kurtų užrašinių kainuoja maždaug 20 Eur. Jas įsigyti galima Etsy parduotuvėje bei knygyne Mint Vinetu. Turint savo norimą viršelį ar kokį kitą specifinį pageidavimą, galima susisiekti asmeniškai.

Kokie žmones jas perka? Pasak Paulinos, dažniausiai jomis susižavi užrašinių ir apskritai raštinės reikmenų mylėtojai. Tai žmonės, kurie turi daug užrašinių ir netgi gaili pradėti rašyti į jas, bet vis tiek vis papildo savo kolekciją.

Ji neslepia, kad tokia yra ir pati: „Mums patinka užsirašyti dalykus ranka, kas tai bebūtų – dienoraštis, tikslų atmintinė ar receptų knyga. Bet apskritai pasitaiko visokiausių žmonių, sunku būtų įvardinti, kokių klientų neteko sutikti. Kartais žmonės atskleidžia, kad užrašinė bus dovanojama.“

Joanos Suslavičiūtės nuotr./Jau trečius metus Paulina kuria ir darbo kalendorius
Joanos Suslavičiūtės nuotr./Jau trečius metus Paulina kuria ir darbo kalendorius

Lietuvoje ji greičiausiai vienintelė, kurianti tokias užrašines. Tačiau, anot Paulinos, panaršius internete, greičiausiai rasite olandų, estų kūrėjų, kurių darbai panašūs į Paulinos.

„Jų yra ir kitose šalyse, nors ir nedaug. Lietuvoje žinau kūrėją, kuris antram gyvenimui prikelia žurnalų viršelius“, – sakė pašnekovė.

Daugiausia džiaugsmo – atradus nuostabiai iliustruotus viršelius

Kurti tokias užrašines Paulina mėgsta, tačiau pats geriausias jausmas – atrasti nuostabiai iliustruotus viršelius.

„Kokių jų tik nėra sukurta! Įdomu įgyvendinti naujas idėjas, kažką patobulinti gamybos procese. Taip pat asmeniškai susipažinti su klientais. Prekiaujant internetu ir per knygyną tai nėra dažnas atvejis. Taip pat labai įdomus aspektas – senose knygose rasti kieno nors paliktą ranka rašytą raštelį, saldainių popieriuką ar sudžiovintą lapelį. Visokių įdomybių žmonės palieka knygose, turbūt net neįtardami, kad po daugybės metų kažkas tai suras ir dar pasidžiaugs“, – apie malonias staigmenas, kurias dovanoja procesas, pasakojo mergina.

Tiesa, kaip ir visur, šioje srityje yra ir iššūkių. Ypač – gamyboje. „Pavyzdžiui, užtrukau, kol įsigijau kokybiškai tarnaujančią giljotiną. Kartais ne ten pakrypsta liniuotė, popieriaus lapas, teptukas. Procese daug paprastos buities. Man tai patinka. O iššūkiai įveikiami su patirtimi“, – sakė ji.

Asmeninė nuotr./Procesas ilgas, bet malonus
Asmeninė nuotr./Procesas ilgas, bet malonus

Per laiką sukurtų užrašinių skaičius jau nemažas, tačiau Paulina sako džiaugiasi, kad nė viena neužsibūna – jos kūryba skirta kitiems.

„Užrašinių negailiu ir gražiausias kaip tik maloniausia parodyti pasauliui ir parduoti. Su jomis pakankamai laiko praleidžiu kūrybiniame procese, atsidžiaugiu ir tada jau noriu pasidalinti su kitais. Pačios gražiausios tos, tarp kurių puslapių įrišu knygoje, buvusių iliustracijų. Taip pat labai džiaugiuosi savo pačios sukurtais metiniais darbo kalendoriais. Šiemet juos kūriau jau trečią kartą. Labai mėgstu planuoti, neįsivaizduoju savo kasdienybės be tokio kalendoriaus, tad juos sukūriau žinodama, kas yra aktualu ir patogu. 2025 m. taip pat naudosiu saviškį, jau lyg ir išsirinkau viršelį“, – sakė užrašinių kūrėja.

Planų jai netrūksta – norėtų pasiūlyti pirkėjams platesnį asortimentą, daugiau įvairovės. Visai neseniai pradėjo kurti užrašines dažytomis kraštinėmis, taip pat viršeliais, kuriems aplenkti panaudoja jau ne senos knygos viršelius, o pačius puslapius.

„Dar norėčiau surengti atvirų durų dieną savo studijoje ir dar daugiau žmonių supažindinti su tokiomis unikaliomis užrašinėmis“, – dėstė pašnekovė. Belieka laukti pakvietimo!

Norintys išvysti Paulinos darbus juos gali rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų