Iššūkio dalyviai pasakoja: įveiktas potraukis cukrui padėjo atsikratyti 24 kg, suvaldyti ligas

„Mano cukraus detoksas prasidėjo nuo savirefleksijos ir įvardijimo, kad valgau kažko saldaus kiekvieną dieną, po darbo, tarsi save apdovanoju ir taip atsipalaiduoju po sunkios dienos. Tada troškulys naktį, nenorėjimas valgyti daržovių, nes neskanu, vaizdas veidrodyje nebedžiugino. Mintyse tariau sau, kad viskas, gana, nenoriu būti priklausoma nuo cukraus! Būtent tada „Facebook“ pamačiau cukraus detokso vaizdo įrašą,“ – sakė iššūkio dalyvė Indrė Ganciūnaitė-Ivanovienė.
Cukraus detoksas
Cukraus atsisakymas padeda ne tik sumažinti kūno svorį, bet ir pagerinti sveikatą / Shutterstock nuotr.

Praeitą savaitę finišavo Lietuvos sveikuolių sąjungos organizuotas cukraus detokso iššūkis. Dešimtis tūkstančių sukaupusiose facebook grupėse Cukraus detoksas ir 30 dienų iššūkis dalyviai buvo pakviesti mėnesiui atsisakyti cukraus. Pasiryžusieji tam šiandien džiaugiasi įvairiausiais asmeniniais pasiekimais: nuo svorio, ligų simptomų sumažinimo iki rimtų psichologinių problemų išsprendimo, rašoma Lietuvos sveikuolių sąjungos pranešime žiniasklaidai.

Iššūkio vedlė, detokso programos autorė ir Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Kristina Ragauskaitė šįkart kartu su dalyviais laikėsi iššūkio. Šis detoksas, kaip pati sako, jai yra lengvas ir smagus. Anot Kristinos, gera jausti energijos antplūdį, fizinį ir psichologinį palengvėjimą, kūno formų pagražėjimą, geresnę miego kokybę.

„Nors cukraus detoksas yra skirtas tam, kad laikytumeis vieną kartą, išsivalytum, o po to tiesiog tęstum sveiką mitybą, ne griežtą detokso programą, šiuolaikinis pasaulis mus įsuka taip, kad įvairios progos, šventės, pramogos, visokios pagundos, emociniai reikalai vėl priverčia mus užsiteršti, tad yra daug žmonių, kurie cukraus detoksą kasmet pakartoja. Aš asmeniškai darau tai gal šeštą kartą. Cukraus detoksas yra puiki programa, kuri grąžina į vėžes, į rutiną, kai nusivažiuojama į kitą pusę, grąžina norą ir įkvėpimą gaminti savą, naminį, patį sveikiausią maistą. Kartoti iššūkį yra lengva, nes jau žinai, kas tai, kaip tai daryti, kūnas jau atpažįsta pojūčius, procesą“, – sako knygos „Cukraus detoksas" autorė K.Ragauskaitė.

Indrės Ganciūnaitės Ivanovietės nuotr./Maistas cukraus detoksikacijos iššūkio metu
Indrės Ganciūnaitės Ivanovietės nuotr./Maistas cukraus detoksikacijos iššūkio metu

Ištirpę kilogramai, atidėta sąnario keitimo operacija

„Mano cukraus detoksas prasidėjo nuo savirefleksijos ir įvardijimo, kad valgau kažko saldaus kiekvieną dieną, po darbo, tarsi save apdovanoju ir taip atsipalaiduoju po sunkios dienos. Tada troškulys naktį, nenorėjimas valgyti daržovių, nes neskanu, vaizdas veidrodyje nebedžiugino. Mintyse tariau sau, kad viskas, gana, nenoriu būti priklausoma nuo cukraus!

Būtent tada socialiniame tinkle „Facebook“ „išmetė" cukraus detokso vaizdo įrašą. Tai buvo tai, ko man reikėjo, prisijungiau prie grupės. Kas yra sveika mityba žinojau, bet buvau pabėgus nuo viso to. Grupė padėjo sugrįžti į sveikatinimosi kelią.

Sunkiausia buvo atsisakyti vaisių toms kelioms pirmoms savaitėms ir planuoti, ką valgysiu ryt (nes dažnu atveju reikia pasiruošti). Pati sunkiausia buvo prasidėjusi 3-ioji savaitė, nes tada pajutau saldumo poreikį. Gelbėjo migdolų riešutų sviestas. Miegas tikrai pagerėjo. Kelis kartus skaudėjo galvą, bet nestipriai. Iš pradžių nelabai buvo daug jėgų, bet baigiantis 4-ajai savaitei jaučiu daug energijos. Svoris sumažėjo 5 kg. Planuoju sugrįžti į sportą ir tęsti savo draugystę su daržovėmis, kartą į savaitę kokybišku saldumynu leisiu sau pasilepinti, nes nenoriu gyventi be malonumų. Džiaugiuosi, kad sveikas protas grįžo ir darysiu tai sąmoningai“, – dalinasi iššūkio dalyvė Indrė Ganciūnaitė-Ivanovienė.

Indrės Ganciūnaitės Ivanovienės nuotr./Maistas iššūkio metu
Indrės Ganciūnaitės Ivanovienės nuotr./Maistas iššūkio metu

„Mano cukraus detoksas – kiek kitoks, trunka ne 30 dienų. Prieš 4 metus iš savo raciono išbraukiau cukrų, grūdinius produktus. Cukrų ne tik pridėtinį, bet ir esantį vaisiuose, daržovėse. Per tiek laiko atsikračiau 24 kg. Man daugiau 50 metų. Neturiu jokio cholesterolio, spaudimo ar padidėjusio cukraus. Grėsė sąnario keitimas, bet pakeitus mitybą skausmo nebėra. Po 35 metų dingo alergija“, – pasakoja Sandra Dargužienė.

Kartu laikytis iššūkio – daug lengviau

„Šis cukraus detokso iššūkis man jau trečias. Jaučiu, kad formuojasi nauji įpročiai. Išbandžiau kelis naujus receptus. Grikių duoną namuose kepam visus metus. Džiaugiuosi, kad nustojau lyginti grikių ar kitų miltų duoną su ruginių miltų duona. Dabar tiesiog mėgaujuosi kitokiu skoniu. Šis kartas yra pirmas, kai laikausi iššūkio drauge su kitais. Galiu pasakyti, kad daug smagiau, kai žinau, kad nesu viena šiame procese. Jau planuoju ketvirtą kartą prieš Velykas. Labai įdomu yra valgyti migdolus ir jausti jų saldumą. Mano geriausias saldumynas – chia sėklos su kokosų pienu, kakava, pagardintos 100 proc. juodo šokolado ir migdolų gabaliukais. Po 30 dienų saikingai grįžti prie vaisių yra panašu į palaimą, panašiai kaip įsimylėti iš naujo“, – džiaugias Kristina Balkevičienė.

Pagalba 2 tipo diabeto atveju ir turint emocinio valgymo problemų

„Prieš pusantro mėnesio man nustatė 2 tipo diabetą. Tai buvo didžiulis šokas. Radau „Cukraus detokso“ grupę, prisijungiau ir beveik visą mėnesį net nenorėjau jokių detokso programoje draudžiamų dalykų. Nukrito 4 kg, jaučiuosi puikiai. Anksčiau turėjau didelių problemų su kelių sąnariais, dabar visai neskauda. Ačiū už tokią bendraminčių grupę“, – apie cukraus detoksą atsiliepia Zita Bezarienė.

„Supratau, kad maistas be cukraus gali būti ne tik kokybiškas, sotus ir nesunkiai pagaminamas, bet ir labai skanus. Nesu mėgėja suktis virtuvėje, ieškoti receptų internete, todėl pamačiusi, kokiais įdomiais, detoksui tinkamais patiekalais dalinasi grupės dalyvės, viską bandžiau. Valgyti tikrai buvo ką ir skaniai. Sveikata gerėjo, atsirado daugiau lengvumo, žvalumo, mažėjo įvairūs skausmai. Tapo dar paprasčiau reguliuoti kraujo spaudimą.

Vienas įdomiausių atradimų, dėl kurio man ypač džiugu, yra tas, kad poreikio emociniam valgymui detokso pabaigoje nebeliko. Šiuolaikinė psichologija jau kuris laikas atkreipia dėmesį, kad sprendžiant psichologinius, emocinius klausimus yra labai svarbūs tokie aspektai kaip sveika mityba, judėjimas, jėgas atstatantis miegas. Geriau pasakyti nei tai padarė Kristina Ragauskaitė ir Sigita Labutienė kalbėdamos apie pagalbą gydant lėtines ligas, nepavyks, tad pakartosiu jų žodžius: ligų priežastys skirtingos, o tuo pačiu yra ir viena bendra – per daug taršos, per mažai valymosi.

Pastebėjau, kad kai kūnui lengviau, ir mintys skaidresnės, paprasčiau sąmoningai atkreipti dėmesį į dalykus, kurie džiugina, o ne erzina, pykdo ar liūdina. Dabar jaučiu daugiau džiaugsmo darydama net ir paprastus rutininius darbus ar įgyvendindama, ką esu suplanavusi. Tapo paprasčiau pastebėti, kada tuos planus geriau tiesiog pakeisti“, – pasakoja dar viena iššūkio dalyvė Austėjo Rautio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų