Kalėdinis pokštas žlugo: persirengti policininke nepavyko, bet nustebino atrastas lobynas

Gruodį darbovietėse įsisiūbuoja kalėdinių vakarėlių bumas, todėl daugelis suka galvas, kaip nustebinti, pralinksminti ar net pagąsdinti kolegas, persirengus, tarkim, tikrais specialiųjų tarnybų atstovais arba persikūnyti į paveikslo „Paskutinė vakarienė“ personažus.
Koliažas su ratu - 1
Karnavaliniai drabužiai

Savo istorija su 15min pasidalino Domilė, sumaniusi į kalėdinį darbo vakarėlį ateiti apsirengusi tikra policininkės uniforma. Deja, misija pasirodė neįmanoma. Netrukus paaiškėjo, kodėl.

„Kas bus, jei išgėrusi pridarysi nesąmonių“

Moteris pasakojo, kad tikros – dabartinės ar seno modelio, lietuviškos policininko uniformos ieškojo karnavalinių drabužių nuomos paslaugas teikiančiose vietose, interneto svetainėse. Pažįstami kolegos policininkai savo uniformų neskolino ir net nesileido į kalbas, argumentuodami: „kas bus, jei išgėrusi prisidėsi nuotraukų į soc. tinklus arba išeisi į gatvę nesąmonių daryti“.

Kas bus, jei išgėrusi prisidėsi nuotraukų į soc. tinklus arba išeisi į gatvę nesąmonių daryti.

Viename iš šalies miestų įsikūrusiame karnavalinių drabužių nuomos punkte Domilei vis tik pavyko atrasti pora lietuviškų tikrų policininkų uniformų ir kepurių.

„Deja, šios seno modelio vyriškos uniformos buvo stipriai per didelės, kaip ir uniforminės pareigūnų kepurės. Vietoje jų pasiūlė stilizuotą amerikietiškos policininkės kostiumą, bet jis man nepatiko. Pasiguodžiau kolegai, kad kalėdinio kostiumo paieškos baisiai nesėkmingos, o jis tada pasiūlė kreiptis į Kino studiją, kur, anot jo, tikrai rasiu visokių uniformų, tarp jų – ir policininko“, – pasakojo moteris.

Paskambinusi į šią vietą pašnekovė taip pat nieko nepešė, nes darbuotoja iškart pasidomėjo, ar policininko kostiumo reikia įmonei: reklamai, filmui ar projektui, ar privačiam asmeniui.

„Kadangi esu privatus asmuo, iškart suvokiau, jokių šansų gauti tai, ko noriu. Kita vertus, puikiai suprantu ir tokias griežtas taisykles, nes išgėrę žmonės, persirengę policininko, gaisrininko ar greitosios medicinos pagalbos uniformomis, gali kaip reikiant prikrėsti šunybių šioms tarnyboms ir išgąsdinti kitus“, – kalbėjo Domilė.

Karnavaliniai drabužiai
Karnavaliniai drabužiai

Spec. drabužių – kokių tik širdis geidžia

Vilniaus rajone, Rukainiuose, įsikūrusios „Kino studijos x Might Like“ kostiumų nuomos vadovės, kostiumų dailininkės ir stilistės Monikos Solominės 15min pasiteiravo, ar tikrai privatūs asmenys negali išsinuomoti spec. tarnybų aprangos.

Karnavaliniai drabužiai
Karnavaliniai drabužiai

„Pas mus po vienu stogu sukauptas tikriausiai didžiausias ir įvairiausias aprangos, aksesuarų, avalynės ir kitų kostiumo priedų asortimentas Lietuvoje ir tikrai rasite visko: nuo gimimo – 50 cm, iki 7XL dydžio, visą spalvų ir audinių paletę, autentiškus ir profesionaliai sendintus gaminius, taip pat ir uniformas, darbo rūbus, spec. aprangas tokias kaip policijos, kariškių, medicinos darbuotojų, paramedikų, šefų ir dar daug daug kitų, bet policininko uniformą galime išnuomoti tik įmonėms ar agentūroms, tačiau ne privatiems asmenims“, – pabrėžė M.Solominė, pridūrusi, kad dėl kitų specialiųjų tarnybų aprangos nėra tokių griežtų apribojimų.

Didžioji dalis atkeliavo iš Lietuvos kino studijos

Didžiuliame Kino studijos paviljone po vienu stogu yra įsikūrusi kostiumų ir rekvizitų nuoma, kur galima išsinuomoti praktiškai viską: nuo baldų iki auskarų.

Tik vienoje maždaug 500 kv. m salėje: šimtai istorinių kostiumų iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Antikos laikų, Baroko amžiaus, taip pat šiuolaikiniai, apimantys ir praėjusio šimtmečio pradžią ir paskutinius dešimtmečius, taip pat šių dienų kostiumai: teminiai, šventiniai, kalėdiniai, karnavaliniai, kasdieniniai.

Karnavaliniai drabužiai
Karnavaliniai drabužiai

„Didžioji dalis šių kostiumų atkeliavo iš senosios Lietuvos Kino studijos, kai ji užsidarinėjo. Prieš pora metų mano šiuolaikinių drabužių nuoma „Might Like“ ir Kino studija, įkurta prodiuserio Martyno Mickėno, apsijungė ir dabar esame po vienu stogu. Taip pat kostiumai nuolatos atkeliauja iš kino filmų ar lieka po reklamų kūrimo. Dovanoja ir kitos įmonės ar kolegos, kurie dirba kino industrijoje, bet neturi galimybių kostiumų saugoti“, – didžiulio nuomojamų drabužių ir rekvizitų asortimento sutelkimą po vienu stogu paaiškino M.Solominė.

Sužino iš lūpų į lūpas

Ilgus metus pagrindiniai klientai buvo rinkos profesionalai: kostiumų dailininkai, dizaineriai, stilistai, dirbantys su filmais, reklama, kinu, taip pat renginių organizatoriai iš visos Lietuvos.

„Pastebėjome, jog sulig kiekviena diena pas mus daugėja privačių asmenų, nors garsiai ir viešai apie nuomą nekalbame ir į reklamą šiuo metu neinvestuojame. Žmonės iš lūpų į lūpas sužino ir mus atranda, ir niekada nė vienas nebuvo neaptarnautas“, – kalbėjo M.Solominė.

Karnavaliniai drabužiai
Karnavaliniai drabužiai

Reikalauja ypatingos priežiūros

Pašnekovė aprodo vieną iš didžiulių patalpų, kurioje dviem aukštais sukabinti autentiški istoriniai ir modernūs kostiumai, pagal spalvas ir tematiką didžiulėse lentynose surūšiuoti megztukai, sukabintos skrybėlaitės, į dėžutes ir stalčius sudėlioti papuošalai, aksesuarai.

„Pas mus sukaupti ir žymių Lietuvos dailininkų sukurti kostiumai, ir iš filmų paveldėti, tarkim, „Velnio nuotakos“. Drabužiai – gyvas objektas, kuriam reikia labai daug priežiūros. Visus būtina saugoti atitinkamomis sąlygomis, dalį jų turim restauruoti, o po kiekvienos nuomos apžiūrėti ir sutvarkyti, nes pasitaiko, jog rūbai nukenčia. Viskas dėvisi, naudojasi, priežiūros ir darbo tikrai yra daug“, – pasakojo M.Solominė.

Karnavaliniai drabužiai
Karnavaliniai drabužiai

Kokios nuomos kainos?

Pašnekovė pademonstruoja Pinčiuko švarką, kurį vilkėjo aktorius Gediminas Girdvainis, iš filmo „Velnio nuotaka“.

Čia ir filmo „Herkus Mantas“, „Robinas Hudas“, „Pietinia kronikas“ bei daugybės kitų kostiumai. Atskiroje patalpoje sudėtos įspūdingo dydžio vieno muzikinio TV projekto kaukės, čia atsiduria ir TV reklamų kostiumai.

Ar tokius kostiumus privačiam asmeniui išsinuomoti brangiau, nei, tarkim, šventinę suknelę ar karnavalinį kostiumą?

„Pas mus kainos yra segmentuotos pagal asortimentą. Galbūt šiek tiek brangesni – seni istoriniai kostiumai. Lyginant su Europos kostiumų nuomomis, ar apskritai kiek laiko užtruktų ir finansų reikėtų juos pagaminti, mūsų kainos nėra didelės. Istorinio kostiumo nuoma – apie 50 eurų, o vienam žmogui apsirengti nuo galvos iki kojų, jei reikia aksesuarų, avalynės ar skrybėlės, bendrai kainuotų iki 100 eurų. Šiuolaikinė apranga kainuoja dar pigiau“, – įvardijo pašnekovė.

Karnavaliniai drabužiai
Karnavaliniai drabužiai

„Kostiumai taip pat atlieka vaidmenį“

Pasukame į kitą patalpą: į dvi didžiules sales veda laiptai, ant kurių buvo filmuojamas garsusis miniserialas „Černobilis“. Saugyklose – taip pat nesuskaičiuojama daugybė kostiumų: riterių ir vikingų šarvų, kalinių, pareigūnų ir sovietinių mokyklinių uniformų, suknelių, avalynės, aksesuarų, visko ir neišvardinsi.

„Kai dirbame su kino stilistais ir dailininkais, dažnai kostiumus ar aprangas reikia specialiai pritaikyti: faktūrinti, sendinti. Ką tai reiškia? Tarkim, gydytojo chalatas turi būti aptaškytas krauju, kažkas išlindo iš urvo ar maudėsi purve. Kostiumai taip pat atlieka vaidmenį ir patiria viską, ką išgyvena personažas. Ne visada po tokių dalykų kostiumas dar gali būti naudojamas kitą kartą“, – darbo ypatumus atskleidė M.Solominė.

Pašnekovė atvira, kad visko pasitaiko ir su privačiais asmenims, kurie sugadina drabužius.

„Bet mes žiūrime lanksčiai, ieškome kompromisų ar atstatyti, ar pakeisti tą daiktą. Būna ir taip, kad po panaudojimo klientai nori įsigyti patikusį drabužį, deja, labai retai parduodame. Abi pusės situaciją išsprendžiame geranoriškai“, – pabrėžė pašnekovė.

Karnavaliniai drabužiai
Karnavaliniai drabužiai

Vyraujančios nuomos tendencijos

Ji pastebėjo tam tikras privačių asmenų ir įmonių, įstaigų nuomojimosi tendencijas. Tarkim, vienu metu vyravo kosmoso arba filmo „Didysis Getsbis“ temos.

„Išsiaiškinome, kad šie žmonės nebuvo pažįstami ir nedalyvavo toje pačioje šventėje, bet pageidavo tos pačios temos tuo pat metu kostiumų. Matyt, vyravo tokia mada ir visiems reikėjo to paties. Šių metų vasarą ir rudenį „ant bangos“ buvo kaubojai ir vesternas. Taip pat pastebėjome tendenciją, jog vasarą darbovietės rengia šventinius teminius vakarėlius. Tuo metų laiku pas mus populiari ir Barboros Radvilaitės apranga, nes Dubingiuose vyksta vasaros festivalis. Tarp populiariausių – 80-ųjų ar 90-ųjų kostiumai, atvažiuoja rūbų rengdami teminius gimtadienius ar kt. šventes“, – vardijo M.Solominė.

Apranga paveikslui „Paskutinė vakarienė“

Tiek pašnekovę, tiek čia dirbančią administratorę Liną Puzinauskienę mažai kuo nustebina klientų pageidavimai, tačiau neseniai ir joms smagią nuostabą sukėlė vieno kolektyvo užsakymas kalėdiniam darbo vakarėliui išrinkti drabužius Leonardo Da Vinci paveikslo „Paskutinė vakarienė“ inscenizacijai.

„Kūrybos ir atrankos buvo intensyvios, bet sukomplektavom, manau, puikų drabužių ansamblį šio paveikslo tema. Pasitaiko ir taip, kad žmonės atvažiuoja tvirtai žinodami, ko nori, bet išvydę mūsų asortimentą, ima matuotis, derinti aksesuarus, o tada persigalvoja ir išsiveža visai kitus kostiumus“, – šypsosi pašnekovė, pridūrusi, jog klientų netrūksta visus metus, vis tik kalėdinis-naujametinis laikotarpis priverčia suktis sparčiau.

Štai kas gresia už uniformos naudojimą

Savo komentarą dėl policijos pareigūnų aprangos naudojimo 15min pateikė ir Jorūnė Liutkienė, Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė: „Atsakomybė už neteisėtą vidaus tarnybos sistemos pareigūno tarnybinės uniformos dėvėjimą numatyta Administracinių nusižengimų kodekso 52 straipsnyje.

521 straipsnis. Neteisėtas vidaus tarnybos sistemos pareigūno tarnybinės uniformos dėvėjimas

Neteisėtas vidaus tarnybos sistemos pareigūno tarnybinės uniformos dėvėjimas užtraukia baudą nuo trisdešimt iki penkiasdešimt eurų.

Vidaus tarnybos statute nustatyta, kad  Vidaus tarnybos sistemos pareigūnas (toliau – pareigūnas) – Statute nustatyta tvarka į pareigūno pareigas vidaus reikalų ministro valdymo srities statutinėse įstaigose, teisingumo ministro valdymo srities statutinėse įstaigose, finansų ministro valdymo srities statutinėse įstaigose priimtas statutinis valstybės tarnautojas, atliekantis įstatymuose nustatytas funkcijas, kuriomis užtikrinamas statutinei įstaigai įstatymuose nustatytų uždavinių ir funkcijų įgyvendinimas, turintis įstatymų suteiktus viešojo administravimo įgaliojimus dėl sau nepavaldžių asmenų ir (ar) vadovaujantis kitiems pareigūnams.

Taip pat yra nustatyta ir baudžiamoji atsakomybė, jeigu pasisavinamas pareigūno vardą padaro neteisėtus veiksmus

289 straipsnis. Valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens vardo pasisavinimas

Tas, kas pasisavinęs valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens vardą padarė neteisėtus veiksmus, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis