Kas svarbiausia renkantis muzikos mokytoją ir kuo vertingos muzikos pamokos?

Pirmieji prisilietimai prie muzikos instrumento atveria kelią į muzikos pasaulį, bet tų pačių natų kartojimas gali virsti ir nuobodžiu bei varginančiu užsiėmimu. Pasak privačias muzikos pamokas teikiančių mokytojų, griežtas ar emociškai šaltas pedagogas gali užkirsti kelią atsiskleisti talentui, todėl svarbu pasirinkti sugebantį bendrauti, psichologiją išmanantį profesionalą. Skambinimas gitara, pianinu, grojimas būgnais lavina ne tik muzikinius įgūdžius, bet ir padeda tapti pilnaverčiu, savimi pasitikinčiu žmogumi.
Muzikos pamoka.
Muzikos pamoka. / Shutterstock nuotr.

Pianistė Marija Žakelytė muzikos mokytoja dirba jau 11 metų: „Siekti profesionalios pianistės karjeros mane pastūmėjo tėtis. Gimiau muzikantų šeimoje – tėvelis dainininkas, mama pianistė, tad mano, kaip muzikantės kelias jau buvo numatytas iš anksto. Žinojau, kad vien iš koncertinės veiklos pragyventi bus sunku, todėl mano specialybė neatsiejama nuo pedagoginės veiklos. Jaučiau begalinį norą pasidalinti savo žiniomis, taip pat žavėjo mintis, jog būčiau viena pirmųjų jaunosios kartos pianisčių, teikiančių tokias paslaugas.“

M.Žakelytė norėjo paneigti nuostatą, kad muzikos mokytoja yra griežta, stengėsi skleisti meilę, todėl mokiniai – vaikai ir suaugusieji – iš pamokos išeidavo laimingi ir įkvėpti. „Įsitikinau, kad ši veikla – tai raktas į mano tobulėjimą ir saviraišką“, – sako pianistė.

Asmeninio albumo nuotr./Pianistė Marija Žakelytė
Asmeninio albumo nuotr./Pianistė Marija Žakelytė

Muzikos pedagogė pataria renkantis mokytoją pirmiausia atkreipti dėmesį į bendravimą ir asmenybę – ar jis empatiškas, šiltas, malonus: „Mokytojas mokinį turi traukti kaip magnetas, vaikams turi būti gera ir įdomu eiti į pamokas. Baimė, susikaustymas, kurį gali sukelti itin griežtas ir emociškai šaltas pedagogas, gali užkirsti kelią išsiskleisti vaiko talentui.“

Muzikalumas yra įgimtas, tačiau žmogaus galimybės yra neaprėpiamos

Anot M.Žakelytės, fortepijonas yra nepaprastas instrumentas, galintis vienu metu lavinti žmogaus protą ir jausmus: „Norint išmokti juo skambinti, pirmiausia reikia stipraus noro, atkaklumo ir užsispyrimo. Muzikiniai pagrindai – klausa, ritmo pojūtis ir kiti labai svarbūs faktoriai –susiformuoja ir tobulinami kryptingai dirbant.“

Pianistė mano, kad muzikalumas yra įgimtas, tačiau žmogaus galimybės, lydimos atkaklaus darbo ir stipraus noro, yra neaprėpiamos.

M.Žakelytės pamoka kainuoja 40 eur: „Kainą nulemia mano išsilavinimas, žinios, patirtis ir praktika. Profesionaliai pianinu skambinu jau 25-ius metus, turiu du muzikos meno magistro diplomus, esu tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė.“

Pasak pianistės, vedant privačias pamokas vienas iš nedaugelio šio darbo minusų yra nepastovumas: „Kai kuriais periodais per savaitę esu pravedusi ir po 30 pamokų, tačiau yra tekę ir paatostogauti viduryje mokslo metų.“

Asmeninio albumo nuotr./Pianistė Marija Žakelytė
Asmeninio albumo nuotr./Pianistė Marija Žakelytė

Didelė dovana matyti mokymosi procesą iš arti

M.Žakelytė pasakoja, kad per nemažą savo pedagoginio darbo patirtį, vedė pamokas skirtingo amžiaus ir įvairių gabumų žmonėms: „Dažnai kreipiasi suaugę žmonės ir matant jų pastangas bei stulbinančius rezultatus, man kilo idėja surengti mokinių koncertą žymiausiose koncertų salėse. Praeitais metais tai buvo Šv.Kotrynos bažnyčia.“

Taip pat pianino mokytoja nemažai vaikų paruošė stojamiesiems egzaminams į muzikos mokyklas.

„Esu vedusi ir papildomas pamokas M.K.Čiurlionio menų gimnazijos mokiniams, kurie ruošdavosi konkursams ir festivaliams, o vėliau pelnydavo aukščiausius įvertinimus“, – pasakoja pianistė.

M.Žakelytę žavi šio darbo teikiamos galimybės susipažinti su skirtingais žmonėmis, įgyti įvairios patirties, patirti naujų emocijų, dalintis savo žiniomis: „Nuolat vyksta mąstymo procesas, laviruoji tarp racionalumo ir emocionalumo. Didelė dovana matyti mokymosi procesą iš arti, stebėti jo kaitą ir turėti galimybę jį modeliuoti. Manau, kad ateityje ši profesija sulauks vis daugiau susidomėjimo, nes žmonės pradeda suprasti, jog niekada ne per vėlu pradėti mokytis kažko naujo arba atgaivinti seniai užmirštus įgūdžius.“

Du keliai išmokti groti

Pirmasis Artūro Chalikovo mokytojas buvo jo tėtis, choro dirigentas ir muzikas, su kuriuo augo nuo penkerių metų ir atvyko gyventi į Lietuvą iš Taškento. Artūras baigė dvi klases muzikos mokykloje, įstojo į tuometinę Klaipėdos konservatoriją, bet po pirmo kurso išėjo tarnauti į kariuomenę.

„Grįžęs įkūriau grupę su draugu, aktyviai koncertuodavau, skambinau pianinu, gitara, bosine gitara, dainuodavau ir vedžiau privačias muzikos pamokas“, – prisimena 57-erių metų Vilniuje gyvenantis Artūras.

A.Chalikovas mano, kad yra du keliai išmokti groti: vieni pradeda nuo to, ko nori, kuria grupes, vėliau susiduria su žinių trūkumu ir pradeda mokytis muzikos pagrindų. Kiti priešingai: pradeda nuo pradžiamokslio, vėliau muzikuoja savo malonumui: „Ir vienas, ir kitas kelias anksčiau ar vėliau susikerta tame pačiame taške.“

Asmeninio albumo nuotr./Artūras Chalikovas
Asmeninio albumo nuotr./Artūras Chalikovas

Svarbiausia ne gabumai, o meilė muzikai?

Dažnai į muzikos pamokas vaikus atvedę tėveliai nuogąstauja dėl muzikinės klausos. Artūras į tai atsakydamas juokauja: „Kai kalba žmogus, tai girdi, o kai skamba muzika – negirdi?“ Nustatant muzikinius gabumus nėra griežtos ribos, kiekvienas gali groti.

„Kai sovietiniais laikais išvykdavome koncertuoti į užsienį, stebindavo savamoksliai muzikantai, kurie grodavo geriau nei mūsų profesionalai – nes jie grodavo su malonumu, nesikankindami“, – teigia A.Chalikovas.

Kai besimokančių vaikų tėvai mokytojo klausia, ko reikia norint tapti muziku, jis atsako, kad pirmiausia – meilės muzikai. „Mačiau ne vieną atvejį, kai gabūs žmonės atėjus sunkiems laikams, keičia profesiją, pereina į verslą, parduoda savo instrumentus“, – apgailestauja A.Chalikovas.

Taip pat labai svarbus yra įkvepiantis pavyzdys artimoje aplinkoje. „Mane nuo mažens įkvėpė tėtis, draugai, kariuomenėje tarnavau kartu su Petru Geniušu ir prisimenu, su kokiu užsidegimu jis grodavo. Kai ateina mokinys, pirmiausia klausiu, kur jis girdėjo grojant gyvai? Jeigu savo aplinkoje, tada gerai“, – teigia muzikos mokytojas.

Asmeninio albumo nuotr./Artūras Chalikovas
Asmeninio albumo nuotr./Artūras Chalikovas

Muzikos pamokas galima gauti ir internetu

A.Chalikovas veda grupines muzikos pamokas (2 kartus per savaitę po 45 min.), kuriose dalyvauja iki 5 žmonių, kaina vienam asmeniui 60 eurų mėnesiui. Iš viso turi 7 grupes skirtingose Vilniaus vietose. Individualios pamokos kaina – 30 eur. Tokias pamokas veda ir internetu online mokiniams iš užsienio.

Mokytojas padėjo žengti pirmuosius žingsnius vėliau išgarsėjusiems muzikantams: tai gitaristas Robertas Seminiuk (grupė „Žalvarinis“), atlikėjas ir autorius Juozas Martinkėnas (grojo su V.Baumila, kartu sukūrė dainą „Kunigunda“), Andrius Murencevas (akomponavo L.Adomaičiui), liaudies muzikos atlikėjas Ugnius Keturka ir kt.

Artūras laimingas, kad pasirinko tokią profesiją: „Kai buvau mažas, išgirdus gitaros garsus širdis suvirpėdavo kaip įsimylėjusio, o dabar nuolat gyvenu klausydamas muzikos.“

Būreliai skirti ne tik įgyti gebėjimų, bet ir ugdyti visapusišką asmenybę

Kaunietis būgnininkas Benas Muntrimas daugiau kaip 12 metų groja profesionalioje scenoje su atlikėjais Jessica Shy, „8 kambarys“, V.Baumila, J.Šeduikyte, Wolfsome, I.Zasimauskaite. Taip pat mušė būgnus VDU kameriniame orkestre, Kauno Valstybiniame muzikiniame teatre.

„Muzikos mokytoju aktyviai dirbu daugiau kaip 11 metų, nors pirmuosius mokinius jau turėjau ką tik baigęs gimnaziją. Tokį pasirinkimą lėmė keletas faktorių, pirmiausia, mano šeimoje muzikos pedagogika yra įsišaknijusi gan giliai: mano močiutė, mama ir dvi tetos yra muzikos pedagogės, todėl ši veikla atrodė nesvetima. Antra, pastūmėjo draugai, su kuriais dar mokykloje kartu muzikavome. Ne mažiau svarbu ir tai, kad kaip studentui, muzikos pamokos buvo papildomų pajamų šaltinis“, – pasakoja Benas.

Asmeninio albumo nuotr./Benas Mutrimas
Asmeninio albumo nuotr./Benas Mutrimas

Norėdamas patarti tėveliams, kaip pasirinkti muzikos mokytoją, B.Muntrimas sako, kad svarbiausia išgirsti ir suprasti savo vaikus: „Daugelio įvairių būrelių paskirtis – išauginti ne tik sportininkus, muzikantus, šokėjus ar dailininkus, bet ir pilnavertį, savimi pasitikintį žmogų. Todėl svarbu rasti specialistą, kuris ne tik išmano savo sritį, bet yra ir komunikabilus, neblogas psichologas.“

Grojimas būgnais – lyg muzikos ir sporto junginys

Pasak B.Muntrimo, mušamieji yra išskirtinis instrumentas: „Grojimas būgnais yra lyg muzikos ir sporto junginys, reikalaujantis ne tik lavinti klausą, ritmo pojūtį, bet ir kūno valdymą, koordinaciją. Pradedant mokytis, svarbiausia yra noras, o muzikos pagrindai įgyjami proceso metu.“

Būgnininkas mano, kad dalis žmonių gimsta su didesne geba išgirsti ar pajusti muziką, tačiau, nesutinka, kad mokytis muzikos ar muzikuoti galima tik turint įgimtą muzikos ar ritmo pojūtį. „Kad kūnas judėtų pagal muziką, juk nebūtina būti šokėju“, – tvirtina būgnininkas.

B.Muntrimo individualios pamokos kaina yra 35 eur už 60 minučių. Mokytojas paaiškina, kad kainodara priklauso nuo kiekvieno specialisto – kokiame mieste teikiama paslauga, mokesčių, patalpų nuomos, mokymo priemonių ir mokytojo kvalifikacijos.

Profesija, kuri pasirenka tave arba ne

B.Muntrimas aktyviai koncertuojantis profesionalus atlikėjas, todėl pamokų skaičius dažnai kinta pagal jo užimtumo grafiką – paskaičiavus vidurkį, apie 20 pamokų per savaitę: „Mano mokinių amžius – nuo 5 iki 60 metų, mokytis pradeda ir darželinukai, ir studentai, ir suaugę. Neretai, išgirdę savo vaikus muzikuojant, užsimano pabandyti ir patys tėvai. Negaliu išskirti nė vieno savo mokinio, visi ypatingi!“

Būgnininkas vadovaujasi savo mamos posakiu: „Mokytoju gimstama“. Tai kažkokia energija, skirta „įkrauti“ kitą žmogų žiniomis, padėti jam geriau suprasti save. „Šios profesijos iki galo nepasirinksi, ji dažniausiai pasirenka tave“, – teigia Benas.

B.Muntrimas mano, kad individualus žmogaus lavinimas visada turės paklausą, o sparčiai kintant mokymo metodams ir priemonėms, mokytojas turės spėti prisitaikyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis