Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Klastinga liga ir skyrybos Mantui padėjo atrasti vyrų savitarpio pagalbos grupes

Klaipėdiečiui Mantui pastarieji treji metai buvo kupini gyvenimą keičiančių įvykių: praėjus vos metams po pirmojo vaiko gimimo, vyras išgirdo negailestingą vėžio diagnozę, o šiemet – ir pasiūlymą skirtis. Iššūkiai pastūmėjo Mantą pasirinkti neįprastą veiklą, tačiau šiandien jis vadina tai teisingiausiu sprendimu, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Mantas „Genčių“ susitikime
Mantas „Genčių“ susitikime / Asmeninio archyvo nuotr.

„Jaučiausi pasimetęs, supratau, kad nenoriu šioje situacijoje būti vienas. Žinojau, kad noriu kalbėtis būtent su kitais vyrais, ėmiau tikslingai ieškoti vyrams skirtos pagalbos“, – teigia klaipėdietis.

Išbandęs įvairias terapijos formas, šį pavasarį Mantas atrado vyrų ratus „Gentys“ – savitarpio pagalbos grupes, skatinančias pasitikėjimą ir pokytį. Aktyviai ieškodamas būdų dorotis su gyvenimo mestais iššūkiais, vyras į šią veiklą, kaip sako pats, pasinėrė stačia galva.

Žinojau, kad noriu kalbėtis būtent su kitais vyrais, ėmiau tikslingai ieškoti vyrams skirtos pagalbos.

„Pirmiausia atkreipiau dėmesį į vieno iš įkūrėjų, psichologo Antano Grižo, viešai išsakytas mintis apie vyriškumą ir dalijimosi, bendravimo galią – man tai buvo artima, nes terapijos pagalba atradau, kad galiu bei noriu dalytis savo išgyvenimais, kitų vyrų gyvenimo istorijos man padeda geriau suprasti save“, – sako Mantas.

Gentis – tai 8–10 vyrų grupė, suburta pagal psichologų kurtą metodiką, reguliariai susitinkanti mokytis atsiverti, išgirsti kitų vyrų istorijas ir kelti sau kokybinius pokyčius kuriančius tikslus.

33 metų vyras gentyje, prie kurios prisijungė, yra vyriausias. Tačiau mokytoju ar patarėju jaunesniems genties nariams nesijaučia – visi vieni į kitus žiūri kaip lygūs į lygius.

„Visų mūsų istorijos, problemos ir tikslai – skirtingi. Mano iššūkiai – liga ir skyrybos – galbūt nėra lengvos temos pokalbiams, tačiau dalijimasis apie jas padeda kitiems vyrams geriau pažinti save, rasti sprendimus savo situacijoms. Lygiai taip pat man ieškoti atsakymų padeda jų istorijos: pavyzdžiui, profesiniai iššūkiai, įvairios santykių subtilybės“, – teigia vyras.

Čia vyrai skatinami ne tik bendrauti ir diskutuoti apie savo išgyvenimus, tačiau ir kelti asmeninius tikslus ir vieni kitiems padėti jų siekti.

„Jau pastebiu, kad susitikus su gentainiais klausimas „kaip sekasi?“ mus iškart nukreipia į diskusiją apie mūsų išsikeltus ir siekiamus tikslus. Stebime vieni kitų progresą, aptariame sunkumus ir mėginame patarti, pasidalyti savo patirtimi.

Vieni prieš kitus jaučiame vis didesnę atsakomybę: jei kas nors užsibrėžtų tikslų siekia vangiau, gentyje pripažinti apie tai yra tarsi gėda. Įsipareigojimas vyrams motyvuoja stengtis, į priekį judėti greičiau“, – tikina klaipėdietis.

Karantino įkarštyje bendrauti pradėję virtualiai, šiandien genties nariai bent kartą per savaitę susitinka gyvai. Tiesa, nebūtinai visi – dažnai vyrai bendrauja ir mažesnėmis grupelėmis.

Asmeninio archyvo nuotr./Mantas
Asmeninio archyvo nuotr./Mantas

„Turbūt pagrindinė nauda, kurią man suteikė, yra tai, kad nebesijaučiu vienas savo sunkumuose. Gal ir negražu taip sakyti, bet žinojimas, kad ir kiti susiduria su įvairiais iššūkiais, kad kiekvienas ieškome būdų juos įveikti, padeda jaustis kur kas geriau.

Šiandien daug labiau pasitikiu savimi, tvirtai stoviu ant žemės, turiu aiškius tikslus ir nuosekliai jų siekiu. Matau, kad tokį pat progresą išgyvena ir kiti mano genties nariai – visi norime ir toliau reguliariai bendrauti, palaikyti vieni kitus“, – sako Mantas.

Giliai pasinėręs į šią veiklą, vyras ir pats tapo organizacijos dalimi – aktyviai prisidėjo organizuojant šią vasarą vykusį vyrų ratų festivalį. Pasak jo paties, galimybė įsitraukti, prisidėti, imtis aktyvios veiklos taip pat buvo vienas iš būdų dorotis su sunkumais, sparčiau siekti pokyčių.

Grupių – vis daugiau

Kadaise psichologo A.Grižo kartu su bendraminčiais suburta pirmoji vyrų savitarpio pagalbos grupė šiandien – daugiau kaip 300 vyrų tobulėti padedanti organizacija.

Itin sparčiai šalyje plėstis „Gentys“ ėmė šiemet. Iki tol grupes būrę tik sostinėje, organizacijos nariai ėmė pastebėti dėl karantino ir pandemijos iššūkių itin išaugusį vyrų atskirties jausmą, poreikį bendrauti ir dalytis. Šiandien savo gentį galima rasti įvairiuose Lietuvos miestuose arba prisijungti prie nuotolinės grupės internetu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Grižas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Grižas

„Gentis buriame ilgam laikui, gal net visam gyvenimui. Joms veikti padedame tik pradžioje, porą mėnesių. Vėliau leidžiame vyrams, jau spėjusiems tapti bendruomene, draugais, reguliariai susitikinėti ir bendrauti patiems. Čia jie atsiveria ir pasipasakoja taip, kaip negali atsiverti kitur. Tai daryti paprasta, nes nuolat mato vieni kitų pavyzdį, girdi vieni kitų istorijas“, – sako A.Grižas.

Šiuo metu vyrų gentys jau yra sukurtos ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Anykščiuose ir Dubline. Jų geografiją ketinama plėsti ir toliau. Rudenį planuojamos burti naujos grupės, tai bus didžiausio iki šiol masto atranka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas