Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Menininkas M.Gaubas iš putplasčio kuria įspūdingus meno kūrinius

Nors kalbant apie skulptūrą dažniausiai prieš akis iškyla kūriniai iš bronzos ar akmens, iš tikro šie meno kūriniai gali atsirasti iš labai netikėtų medžiagų: smėlio, ledo, šiukšlių, medžio, betono. Menininkas Martynas Gaubas įspūdingais kūriniais paverčia putplastį. Pasak jo – tai tarp skulptorių gana populiari medžiaga.
Martyno Gaubo skulptūra „Varlė karalienė“
Martyno Gaubo skulptūra „Varlė karalienė“ / Asmeninio archyvo nuotr.

Puiki medžiaga modeliams

„Putplastis nebūtinai tarnauja kaip gautinė kūrinio medžiaga. Daug skulptorių, tarp jų ir aš, šią medžiagą naudoja skulptūrų modeliams kurti, nes ji ne tik daug pigesnė, bet ir lengviau pataisomos klaidos“, – pasakoja M.Gaubas.

Prieš kurdamas bet kokią skulptūrą iš akmens ar metalo, menininkas beveik visada prieš tai pasigamina jos modelį, pagal kurį jau tašoma tikroji akmeninė skulptūra ar gaminama metalo liejinio forma.

Čia ypač galioja taisyklė – devynis kartus pamatuok, tik dešimtą kirpk. Ir putplastis leidžia matuoti daug kartų.

„Kai darai iš putplasčio modelį, pamatai, kad ranką reikia padaryti kitaip, be gailesčio nupjauni ją, prilipdai dar putplasčio ir gamini naują. Jei iš karto kurtumei iš akmens, to jau nepadarysi. O su putplasčiu paprasta – galima tiesiog „makroflekso“ užpurkšti, pridėti daugiau medžiagos, jei reikia, ir viskas“, – pasakoja menininkas.

Asmeninio albumo nuotr./Martynas Gaubas
Asmeninio albumo nuotr./Martynas Gaubas

Nors putplastis nėra pigi medžiaga, tačiau daug pigesnė nei tos, iš kurių gaminama galutinė skulptūros versija, tad tai padeda racionaliai paskirstyti lėšas. „Skulptūra yra pati brangiausia individualaus meno rūšis, nes daug kainuoja medžiagos, brangus procesas, labai brangios klaidos, tad čia ypač galioja taisyklė – devynis kartus pamatuok, tik dešimtą kirpk. Ir putplastis leidžia matuoti daug kartų“, – dalijasi M.Gaubas.

Nors skulptūrų modeliams menininkai dažnai naudoja kiek tradiciškesnius gipsą ar molį, Martynui putplastis atrodo patrauklesnė medžiaga dėl apdirbimo paprastumo. Vienintelis dalykas, į ką svarbu atkreipti dėmesį, – putplasčio kietumo parametras, nes jautrias, sudėtingesnes ar smulkių akcentų turinčias skulptūros detales galima pagaminti tik iš kietesnio, 150 ar 200 skaitmenimis žymimo putplasčio.

Patį putplastį menininkas perka ne parduotuvėse, o tiesiai iš gamyklos – dar nesupjaustytus pardavimui 1X1,2X4 m ruošinius.

Putplasčio kūrinius net nuomoja

„Tačiau putplastis tinka ne tik modeliams, bet ir pačioms skulptūroms, ypač darant kūrinius, kuriems nereikia ilgaamžiškumo. Pats esu sukūręs jau ne vieną tokią skulptūrą, o kai kurios jų tokios populiarios, kad net atradau naują verslo nišą – skulptūrų nuomą“, – pasakoja M.Gaubas.

Bene žinomiausia jo iš putplasčio sukurta kontraversiška skulptūra „Lietuvaitė“ ne kartą pateko į šalies interneto portalų akiratį, kai buvo gabenama arba eksponuojama.

Asmeninio archyvo nuotr./Skulptūra „Lietuvaitė“
Asmeninio archyvo nuotr./Skulptūra „Lietuvaitė“

„Ji tokia populiari, kad ją nuomojasi prekybos centrai, žmonės vestuvėms ar bernvakariams, įmonės savo renginiams. Ir šiuo atveju tai, kad ji padaryta iš putplasčio, yra labai patogu, nes ją lengva gabenti. Vieną dieną – čia, kitą – jau kitur“, – pasakoja skulptorius.

Pasak jo, skulptūrų nuoma – visai patraukli forma menui, nes taip kūriniai pasiekia daugiau žmonių, o menininkas nepraranda paties kūrinio.

Pati didžiausia skulptūra, kurią Martynui teko daryti iš putplasčio – 9 metrų vyro su asilo galva monumentas, pagamintas Pakruojo dvarui.

„Kaip visos skulptūros iš putplasčio, ji padengta specialia danga, kad būtų atspari atmosferos poveikiui, tad yra gan ilgaamžė. Ir čia vėl putplastis pasitarnavo meno sklaidai, nes vargu ar užsakovas būtų gaminęs šį kūrinį iš tradicinio akmens ar bronzos“, – svarsto M.Gaubas.

Asmeninio archyvo nuotr./Martyno Gaubo Pakruojo dvarui pagaminta skulptūra
Asmeninio archyvo nuotr./Martyno Gaubo Pakruojo dvarui pagaminta skulptūra

Menininkai – dažni užsakovai

Kaip polistireninį putplastį gaminančios Lietuvos bendrovės „BalPol“ pranešime žiniasklaidai pasakoja bendrovės vadovas Mindaugas Velička, menininkai nėra tipiniai įmonės klientai, tačiau užklausų iš jų sulaukiama pakankamai dažnai. Pasak jo, dažniausiai teiraujamasi dėl neapdirbto ar išskirtinių matmenų putplasčio ruošinių.

„Putplastis yra itin lengvai apdorojama ir patogi medžiaga, kurios net 98 proc. sudaro oras, o likusią – polistirenas, gaunamas iš naftos. Pasaulyje esama pavyzdžių, kai iš putplasčio sukuriamos net keliasdešimties metrų aukščio skulptūros ir detalės. Jis taip pat naudojamas kino pramonėje maketams gaminti, teatro instaliacijoms, pramogų parkuose kuriant kalnus ar kitas detales“, – sako M.Velička.

Pasak bendrovės vadovo, putplastį kūrybinėms idėjoms realizuoti dažnai naudoja ne tik menininkai, bet ir architektai bei interjero dizaineriai, nes tai medžiaga iš kurios lengva išgauti įvairias formas, o padengus tinku ji niekuo nesiskiria nuo kitų fasado ar interjero struktūrų.

Asmeninio archyvo nuotr./Martyno Gaubo skulptūra „Varlė karalienė“
Asmeninio archyvo nuotr./Martyno Gaubo skulptūra „Varlė karalienė“

„Putplastis yra puiki medžiaga ne tik dėl to, kad su ja lengva dirbti. Ji taip pat yra 100 proc. perdirbama. Perdirbti produktai gali grįžti į rinką tiek kaip žaliava, tiek kaip nauji produktai – pakuotės, izoliacinės plokštės, blokai ar kiti gaminiai“, – pažymi M.Velička.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos