Ne vien duona ir lašiniai: ką valgė Nepriklausomybės kovų laikotarpio Lietuvos kariai?

Lapkričio 23 dieną bus minima Lietuvos kariuomenės diena. Prieš 106 metus pradėję rinktis savanoriai Lietuvos patriotai susidūrė su daugybe sunkumų, bet siekiu turėti savo laisvą tėvynę visi sunkumai buvo nugalėti. Be ginkluotės, uniformų, kareivinių trūkumo, buvo dar vienas svarbus faktorius, galėjęs nulemti karių ryžtą – tai karių mityba, nes joks žmogus negali būti gyvas tik oru, rašoma Vytauto Didžiojo karo muziejaus pranešime žiniasklaidai.

Skaitydami Nepriklausomybės kovų dalyvių atsiminimus apie pirmąsias dienas besikuriančioje kariuomenėje rasime ne vieną faktą apie karių maitinimą. Vieno pirmųjų savanorių Stasio Butkaus atsiminimuose rašoma, kad, nors Vilniuje ir buvo karo lauko virtuvė, ne visada ją naudojo, paprasčiausiai nebuvo ką virti: „Virtuvė jau buvo, bet tik ne kasdieną gamindavo valgį. Jei kurią dieną neduodavo valgyti iš katilo, išduodavo kareiviui po 8 auk. [auksinus] dienai.“

Kitas dalyvis, jaun. pusk. Zaranka, Kėdainiuose stojęs savanoriu į Atskirąjį Panevėžio batalioną, kuris tuo metu buvo įsikūręs tame mieste, taip pat aprašo savo pirmuosius valgius: “...išvirė pietų ir, kadangi ne visi turėjo katiliukus, tai vieną bliudą atnešė keliems žmonėms. Prie to bliudo pakvietė ir mane. Davė šaukštą, biskį duonos. Pietums buvo išvirta kopūstai su bulvėmis ir jautiena. Vakarienei buvo išvirta smulkių miežinių kruopų košė su riebalais.“

Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių nuotr./Lietuvos kariuomenės Inžinerinės kuopos būrio pietūs Prienų miške, 1920 m.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių nuotr./Lietuvos kariuomenės Inžinerinės kuopos būrio pietūs Prienų miške, 1920 m.

Kitame atsiminime randame epizodą apie tai, kad pietums atvežtas maistas buvo neskanus. Tuo pačiu vienas būrys grįžo nuo 12-ajame kilometre tarp Panevėžio ir Subačiaus nuversto bolševikų traukinio. Karys prisimena: „...ir tie nuo traukinio su maistu, atveždami duonos ir lašinių. Lašiniai pasirodė nevirti ir baisiai sūrūs, bolševikiška duona ir gi buvo prasta, kurioje labai daug buvo ašakų, neiškepta, tiesiog kaip tešla, bet tuom tarpu buvo gera ir mes tą bolševikišką duoną valgėm kokį mėnesį.“

Kaip mini ir kitas Nepriklausomybės kovų dalyvis, dviejų Vyčio Kryžių kavalierius puskarininkis Antanas Šukys, mūšio metu nebuvo laiko pavalgyti, todėl kariai kišenėse turėdavo duonos, kurią valgydavo pertraukėlėmis tarp puolimo ar gynybos. „...Jis buvo suspėjęs tiek jau apsikasti, kad galėjo atsigulti ant šono ir buvo lygus su žemės paviršiumi, švarko kišenėje jis turėjo duonos gabalą. Kišenė buvo šiek tiek pasipūtusi. Aš tik matau – kulkos drasko Lopetaičio kišenę ir trupina jo duoną.“

Šiltas maistas – ne kasdien, bet būdavo ir vyno

Na, o nutilus kovos įkarščiui, netoli pozicijų atvykdavo lauko virtuvė.

Kariai taip pat prisimena kad poilsio metu, kai kuopos ar būriai apsistodavo viename ar kitame kaime, ar dvarvietėje, karius pamaitindavo vietiniai gyventojai, o „...ponia paruošė priešpiečius. Valgėme ir gurkšnojome vyną...“ – prisimena psk. A. Šukys. Vietos gyventojai, sutikę lietuvius, karius visada stengdavosi pavaišinti. Net naktį prikelti šeimininkai atneš bent pieno ar sūrio.

Maisto kokybė Nepriklausomybės kovų metu nebuvo pati geriausia, bet kariai džiaugdavosi galimybe pavalgyti šilto maisto ir savo atsiminimuose nė vienas nesiskundė prastu maistu. Pagerėjęs logistinis aprūpinimas prisidėjo prie karių moralės ir geresnio pareigų atlikimo.

Poilsio ir skrandžio užpildymo akimirkos – Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių nuotraukose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis