Visagino miesto neįgaliųjų sporto klubui „Visaggalis“ – viena iš 24 gerumo iniciatyvų, kurias visus ateinančius metus globos portalo 15min projektas „Šiemet buvau geras“. Apie klubo pergales, kurios skinamos kasdien žengiant po mažą žingsnelį, kalbamės su Rima Petrauskiene.
– Jūsų klubo istorijos pradžia labai liūdna...
– Klubo tikriausiai nebūtų, jei ne liga, atėmusi Modestui koją. Prieš 16 metų 2004 m. Modestui buvo diagnozuotas kairės kojos kelio 3 stadijos vėžys.
Po 5 chemoterapijos kursų 2005-ųjų pradžioje buvo nuspręsta pašalinti kojos kelio sąnarį. Chemoterapijos buvo tęsiamos, atlikta kojos sąnario transplantacija. Deja, netrukus išplito metastazės. Koją teko amputuoti – nuo klubo, kad metastazėms neliktų šansų „kilti“.
Po sunkaus gydymo, būdamas reabilitacijoje, Modestas susipažino su daugybe įvairią negalią turinčių žmonių. Dėmesys pakrypo į neįgaliųjų rekreaciją, sportą, todėl įstojo į Vilniaus Neįgaliųjų sporto klubą, kur ėmė aktyviai sportuoti.
Modestą ir sporto klubą skyrė 150 kilometrų (nuo Visagino iki Vilniaus), iškilo kelionės laiko ir finansų klausimai. Tai ir buvo postūmis įkurti neįgaliųjų sporto klubą Visagino mieste, pirmą tokį Utenos apskrityje.
2007 m. lapkričio 23-ąją, Lietuvos kariuomenės dieną buvo įregistruotas Visagino miesto neįgaliųjų sporto klubas „Visaggalis“. Į jo veiklą įsitraukę 6 sportininkai, kuriuos Modestas savo automobiliu ir savo lėšomis vežė į stovyklas, varžybas, įvairius renginius.
2008 m. Modestas tapo Visagino miesto metų savanoriu. Visagino miesto neįgaliųjų sporto klubas (VMNSK) „Visaggalis“ 2008m. įstojo į Lietuvos neįgaliųjų sporto federaciją.
2012 m. Visagino miestas apdovanojo Modestą ir klubą „Visaggalis“ už Visagino miesto vardo garsinimą.
– Kokių sporto šakų atstovų turite?
– „Visaggalio“ tikslas yra įtraukti neįgaliuosius į sportinę bei visuomeninę veiklą, propaguoti sveiką gyvenimo būdą per sportą ir kultūrą bei padėti neįgaliesiems asmenims įgauti pasitikėjimo savimi ir integruotis į visuomenę.
Klubas propaguoja ne tik paralimpines sporto šakas (bočia, šaudymas iš pneumatinio šautuvo, šaudymas iš lanko), bet ir treniruojasi sportinių peilių svaidymo, smiginio, lauko teniso kamuoliukų mėtymo į krepšį, pasagų mėtymo, žūklės rungtyse. Klubo sportininkai aktyviai dalyvauja įvairiuose sporto renginiuose, žaidynėse, čempionatuose bei stovyklose. Šiandien klube 30 aktyvių narių.
Modesto didžiausias noras – išugdyti nors 1 paralimpietį. 2017 m. Modestas pats tapo Lietuvos neįgaliųjų šaudymo iš pneumatinio ginklo rinktinės nariu. Vėliau šios rinktinės nare tapo ir dar viena mūsų klubo sportininkė. Per 13 klubo gyvavimo metų komandinių laimėjimų taurių prisirinkome tiek, kad jau vos telpa ant lentynų.
– Modestas neįgaliesiems padeda ir kitais būdais.
– Be klubo ir sportinės veiklos, norėdamas labiau padėti neįgaliesiems, Modestas baigė vairavimo instruktoriaus kursus ir 4 metus dirbo – mokė neįgaliuosius vairuoti.
Jau keletą metų vykdome Visagino savivaldybės finansuojamą projektą – padedame visaginiečiams, kurie dėl negalios, ligos ar senatvės turi judėjimo problemų ir dėl to negali naudotis visuomeniniu ar individualiu transportu. Mes nemokamai nuvežame juos į gydymo įstaigas ar kitas būtinas pasiekti vietas.
- Turite partnerių, dalyvaujate varžybose ir užsienyje.
– „Visaggalio“ sportininkai atstovavo Lietuvai Baltarusijoje, Rusijoje – iš abiejų grįžo su medaliais. Prieš kelerius metus pradėjome bendradarbiauti su Šostkos neįgaliųjų sporto klubu Ukrainoje. Praėjusią vasarą jų neįgalus maratonininkas iš Šostkos atvyko į Visaginą, vežimėliu įveikęs 1100 kilometrų.
Jau daugiau nei dešimtmetį Modestas organizuoja Atviras neįgaliųjų sporto žaidynes Visagino mero taurei laimėti. Žaidynėse dalyvauja neįgaliųjų sporto klubai ir kitų neįgaliųjų organizacijų sportininkai iš visos Lietuvos bei svečiai iš Baltarusijos ir Ukrainos.
– Pristatykite aktyviausius „Visaggalio“ narius ir savanorius.
– Modestui Baltakiui padedu aš su vyru Algirdu Petrausku, Valdas Jurša ir savanoriai – Modesto sūnus Tomas Baltakis, Emilija Rubinaitė, į savanorystę kasmet įtraukianti vis didesnį būrį savo klasiokų, Vitalijus Kašapovas, daugiausia padedantis renginiuose, nuotraukose įamžinantis žaidynes.
– Jūs, Rima, – viena aktyviausių klubo narių, Modesto dešinioji ranka. Papasakokite apie save.
– Klube esu nuo nuo 2009 m., padedu Modestui su klubo dokumentacija, projektų rašymu, rašau pranešimus žiniasklaidai. Kaip ir Modestas, aktyviai užsiimu šaudymu iš pneumatinio šautuvo, esu Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijos šaudymo iš pneumatinio ginklo rinktinės narė.
Esu neįgali nuo gimimo, nuo 17-kos vaikštau su kojos protezu, esu baigusi medicinos mokyklą, dirbu Visagino ligoninėje. Su vyru auginu 3 vaikus – 18, 10 ir 8 m.
– Kuo didžiausios sėkmės jums tokioje prasmingoje veikloje! Ir sporto pergalių!
Naujienų portalas 15min 2021-aisiais rems ir globos 24 nevyriausybines organizacijas ir gerumo iniciatyvas, kurios kasdieniais darbais prisideda prie taip reikalingų pokyčių mūsų šalyje. Kasdien iki Kalėdų pristatome po vieną „Šiemet buvau geras“ organizaciją. Su jomis susipažinti galite čia.