Jau daugiau kaip dešimtį metų Amerikoje gyvenanti Nerija su 15min sutiko pasidalinti, ką šiuo metu tenka išgyventi: „Tik prasidėjus pirmosioms gaisro dienoms, gaisras atėjo iki mūsų – vos per kelis kvartalus. Tiesa, mums dar nebuvo paskelbta evakuacija, tačiau atsidūrėme vadinamojoje geltonoje zonoje. Žmonėms, kuriems sunku judėti, buvo patariama išvykti, nes bet kurią sekundę ugnis dėl labai didelio vėjo galėjo persikelti ir į mūsų pusę“, – sakė Nerija.
Nerija kartu vyru nusprendė pasilikti namuose, kadangi situacija buvo kontroliuojama. Pasak moters, didžiausią įtaką gaisrui padarė didžiulė sausra, išsausėjusi augmenija, medžiai, o kadangi vėjas kone priešuraganinis, viskas įsiplieskė labai greitai.
Nusivylė valdžios sprendimais
„Mes žinojome, kad esame rizikos zonoje – kaip Floridoje siaučia uraganai, taip Los Andžele būna gaisrų, tai nebuvo mums naujiena. Tačiau žmonės yra labai nusivylę valdžios sprendimais ir bandymu sukontroliuoti situaciją, kadangi, pavyzdžiui, mūsų merė išvyko į Ganą sveikinti pirmosios moters viceprezidentės ir grįžo tik po kelių dienų, nors buvo pranešta, kad mūsų laukia rekordinis vėjas ir kokia apskritai yra pavojinga situacija. Kitas niuansas – mūsų miesto gaisrininkų biudžetą buvo nuspręsta sumažinti 17 milijonų dolerių ir tai daugeliui rodo, kad gaisrininkai mūsų valdžiai nėra prioritetas. Suprantama, kad reikia spręsti ir kitas problemas, tačiau šiuo atveju yra jaučiamas nepasitenkinimas, kadangi gaisrai čia didelė problema – juk sudegė kone visas Pacific Palisades rajonas, tūkstančiai namų“, – vietinių nuotaikomis dalinosi Nerija.
Ji sako, kad tai itin saugus ir prabangus rajonas, kuriame gyvena ir daug pasaulinio garso įžymybių, pavyzdžiui, Tomas Hanksas ar Adamas Sandleris, Benas Affleckas, Ashtonas Kutcheris ir t.t.
„Nuo Pacific Palisades rajono gaisras persikėlė į Malibu pakrantę, kur ugnis pasiglemžė daugybę namų, garsių ir mūsų mylimų restoranų. Psichologine prasme stebėti, kaip viską niokoja ugnis, yra tiesiog siaubinga, juolab, kad tose vietose mes labai daug praleisdavome laiko, atveždavome ir svečius, o dabar to paprasčiausiai nebeliko. Kaip bus toliau – nežinome, kadangi vėjas vis dar yra, jis ne toks stiprus, kaip pirmą ir antrą dieną. Apskritai, žmonės net svarsto, kad tai galėjo būti ir ekoterorizmas, kadangi vienoje vietoje kilo net šeši gaisrai. Mes esame nežinioje, pikti ir labai liūdime, kad sudegė tos vietos, kurias mylėjome ir mėgome. Iš kitos pusės, gamtos stichijos ne visada suvaldomos“, – sakė Nerija.
Vėjai vis nesibaigia
Nors šiuo metu situacija valdoma, tačiau vis dar dega specifinės vietos ir ugnis toliau kyla į viršų, kitus miestelius.
„Žmonės labai jaudinasi, nes artimiausiomis dienomis vėl žadami didžiuliai vėjai ir situacija negerėja, todėl tikrai jaučiame didelę įtampą. Mes ir patys vieną naktį važiavome susirinkti dokumentų iki vyro ofiso, kuris yra netoli gaisro židinio, nes savo akimis galėjome pamatyti liepsnas, kurios atrodė visiškai arti. Apima keistas jausmas, kai atrodo, kad tie gaisrai visai šalia, nors iš tikrųjų atstumai gana dideli. Lygiai taip pat jaučiasi mūsų draugai ir artimieji, gyvenantys arčiau gaisro židinių, kurie kvėpuoja dūmais... Stebime pareigūnus, sraigtasparnius, padarinius ir gyvename kaip ant adatų“, – sako moteris.
Ji priduria, kad dezinformacijos šiandien gaisro kontekste yra labai daug, kadangi vyksta didžiulės politinės intrigos tarp respublikonų ir demokratų.
„Pavyzdžiui, buvo skelbiama, kad neįsileidžiame Oregono gaisrininkų, nes jų automobiliai neatitinka tam tikrų reikalavimų dėl aplinkosaugos, tačiau tai visiška netiesa. Žmonės yra išsekę ne tik fiziškai dėl to, kas vyksta, bet ir emociškai, kadangi sunku nepasimesti informacijos sklaidoje. Ką jau kalbėti, kad yra žmonių, kurie naudojasi esama situacija, padeginėja, apiplėšinėja namus, siekia naudos. Labai daug apsimetėlių sakosi esą žurnalistai, gaisrininkai, o iš tikrųjų nori apvogti namus. Nėra taip, kad sudegė visi namai, kai kurie liko nepaliesti ugnies, todėl pareigūnai turi tvarkytis ne tik su gaisru ir nukentėjusiais žmonėmis, bet ir tokiais vandalais. Ir apskritai, žinoti, kad mūsų gamta yra apleista ir dėl to kyla rizika dar didesniems gaisrams ateityje, kelia didelę įtampą“, – pastebi Neringa.
Padarinius gali tekti matyti ilgai
Pasak Nerijos, daug kas klausia, ar miestas sugebės atsitiesti, juk Los Andžele numatytos 2028 m. olimpinės žaidynės. „Mano nuomone, sugebėsime, bet padarinius matysime ilgai, ypač tokiose vietose kaip Malibu pakrantė. Kol kas mažai kalbama apie tai, kas bus daroma, kad išvengtume ateityje tokių gaisrų, o tai irgi kelia nerimą. Kaip sakau, viskas kabo ore. Yra žmonių, kurie ruošiasi net ir į teismą paduoti valdžią dėl to, kad situacija nebuvo suvaldyta. Iš kitos pusės, žmonės yra susitelkę visgi į tai, kaip padėti tiems, kurie nukentėjo, atsistatyti, yra ir daug advokatų, kurie ruošiasi padėti kovoti su draudimo kompanijomis“, – nuotaikomis dalinasi Nerija.
Ji priduria, kad tai jai pirmasis susidūrimas su gaisrais Amerikoje ir to ji anksčiau nėra patyrusi. „Štai vyrui jau antrą kartą tenka patirti gaisrų pavojų, atrodė, kad ugnies kamuoliai verčiasi per gatvę. Nors Kalifornija dega ne pirmą kartą, tačiau šįkart visus labai sukrėtė, kad būtent miestas buvo apimtas tokios ugnies, naikinamos gyvenvietės ir tai, kad gaisrai ilgai buvo nesuvaldyti, nebuvo tam pasiruošta tinkamai, pavyzdžiui, hidrantai nebuvo užpildyti vandeniu. Mes važiavome pažiūrėti, kaip atrodo paveiktos ugnies vietos, vežėme labdarą, tačiau žmonės yra tokie bendruomeniški ir padedantys vieni kitiems, kad labdaros jie nebepriima – važiavome net į penkis gaisrininkų taškus! Tai išties džiugina ir tikimės, kad ateityje matysime ir sprendimus, kurie padės išvengti gaisrų ateityje“, – pasakoja Nerija.