„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Portalo Paslaugos.lt privatūs detektyvai apie šokiruojančius užsakymus: kada jų paslaugos – vienintelė išeitis?

Privatūs detektyvai daugumai kelia tam tikrą vaizdinį – vieni jį susikūrę iš filmų, kiti – iš nuogirdų, tačiau realybė gali būti dar kitokia. Dėl kokių paslaugų iš tiesų žmonės kreipiasi į privačius detektyvus, kokias asmenines savybes jie turi turėti? Detektyvai atskleidžia savo darbo niuansus ir atvirauja apie teikiamas paslaugas.
Privatus detektyvas
Privatus detektyvas / 123RF.com nuotr.

Apie privačių detektyvų darbo niuansus kalbamės su dviem portalo Paslaugos.lt privačiais detektyvais – Sauliumi Petkevičiumi ir Olegu Rimanu. Ne vieną dešimtmetį šiuo keliu einantys profesionalai atskleidžia įdomių detalių ir atvirauja apie daugelio dar mistifikuojamą privataus detektyvo darbą.

Ilgametę patirtį kriminalinės žvalgybos srityje turintis privatus detektyvas Saulius Petkevičius pasakoja, kad šią profesiją pasirinkti jį paskatino išsilavinimas, sukaupta patirtis ir ankstesnė tarnyba: „Šiai veiklai vykdyti žinias pagrindinai įgijau dirbdamas teisėsaugos institucijose. Du metus dirbau tardytoju, vėliau – Valstybės saugumo departamente bei Specialiųjų tyrimų tarnyboje. Patirtis kriminalinės žvalgybos srityje yra 20 metų.“

Kokių žmogiškų asmeninių savybių reikia tokiam darbui? „Mano manymu, svarbiausios privataus detektyvo savybės yra galimybė atlikti analizę, kantrybė, komunikabilumas bei greita orientacija“, – lakoniškai reziumuoja pašnekovas.

S.Petkevičius atskleidžia, kad daugiausiai sulaukia užsakymų tirti galimą santuokinę neištikimybę. Tai sudaro maždaug 70-80 procentų visų jo užsakymų.

Taip pat gan dažnai pasitaiko kliento komercinės, gamybinės ir profesinės paslapčių apsaugos užtikrinimas, techninio saugumo užtikrinimas savininko (teisėto valdytojo) patalpose, transporto priemonėse. Nemažai asmenų kreipiasi dėl nepilnamečių vaikų supančios aplinkos ištyrimo bei galimų neigiamų įtakų nustatymo. Taip pat užsakovai kreipiasi dėl žmonių paieškos, informacijos, reikalingos įvairiose civiliniuose tyrimuose, nustatymo ir ištyrimo, bei konsultacijos kitais privačios detektyvinės veiklos klausimais.

123RF.com nuotr./Privatus detektyvas
123RF.com nuotr./Privatus detektyvas

„Manau, kad šiuolaikinėje visuomenėje privataus detektyvo vaidmuo yra reikšmingas. Žmonės kreipiasi dėl tokių klausimų, kurių tyrimas neįeina į teisėsaugos institucijų kompetenciją. Bendraudami su privačiu detektyvu asmenys dažnai linkę pasipasakoti įvairiais klausimais, tuo pačiu gaudami psichologinę paguodą. Tikrai esu įsitikinęs, jog minėtos detektyvo paslaugos bus aktualios ir ateityje“, – teigia S.Petkevičius.

Dirbant privačiu detektyvu jam ne kartą pavyko nustatyti ieškomus asmenis, jų gimines, taip pat nepilnamečiams blogą įtaką darančią aplinką. Sauliaus praktikoje netgi buvo atvejų, kai užsakovai kreipėsi dėl jų naminių gyvūnų suradimo – keli kartai buvo sėkmingi.

„Na, dažniausiai tenka darbuotis renkant informaciją apie galimą santuokinę neištikimybę. Vis tik, dažnai, nustačius tiesą, užsakovai laime nespindi“, – sako detektyvas, kurio teikiamų paslaugų kaina yra apie 40 eurų už valandą.

Olegas Rimanas: „Žmonės šiam žingsniui ryžtasi nedrąsiai“

Ilgametę detektyvinę patirtį turintis buvęs kriminalinės policijos pareigūnas Olegas Rimanas pasakoja, kad kone visą gyvenimą ėjo ta kryptimi, kad galiausiai galėtų dirbti detektyvo darbą. „Mano mokslai ir darbas visą gyvenimą buvo susiję su kriminalinių nusikaltimų tyrimais, žvalgybine ir operatyvine veikla. Man patinka tai, ką dirbu, darau tai su dideliu susidomėjimu, – manau, kad tai ir garantuoja sėkmę ir patenkintus klientus“, – įsitikinęs jis.

Lietuvoje – tik 20 oficialiai patvirtintų privačių detektyvų, nes norint gauti tokį patvirtinimą/leidimą reikia atitikti tam tikrus rimtus įstatyminius reikalavimus. Negana to, Olegas, kaip ir Saulius, įsitikinęs, kad norint būti geru detektyvu reikia ir tam tikrų asmeninių savybių, vien išsilavinimo čia nepakanka.

„Žmoniškumas. Jeigu tau kito žmogaus problemos visiškai nerūpi, tikėtina, kad darbas bus atliktas atmestinai, paimtas atlygis per daug nesigilinant į situaciją. Detektyvas taip pat turi būti geras psichologas, kadangi pas mus kartais ateinama kaip pas kunigą išpažinties, – šypteli O.Rimanas. – Žmonės nori privatumo, saugumo, kad dalykai nepasiektų viešumos. Pas privatų detektyvą ateinama su rimtomis bėdomis, kurių savarankiškai jau nebeišeina išspręsti. Negana to, dažniausiai jiems nebegali padėti nei advokatai, nei teisėsauga. Detektyvas taip pat turi būti labai kantrus – rimtesni tyrimai greitai nevyksta, gali užtrukti ir metus ar net pusantrų.“

O.Rimanas atvirauja ir apie realiai įvykusias situacijas, kurios puikiai iliustruoja privataus detektyvo darbo subtilybes. Pavyzdžiui, pasakoja jis, verslininkas pakliuvo į sukčių pinkles: prislėgtas sveikatos ir šeimos problemų, viename leidinyje jis pamatė žinutę apie būrėją iš užsienio – ji, neva, galinti padėti susitvarkyti gyvenimą. Negandų prislėgtas žmogus patikėjo ir nė nepajuto, kaip per pusmetį iš jo buvo išviliota virš pusės milijono eurų.

„Žmogus kreipėsi privataus detektyvo paslaugų, nes į teisėsaugą kreiptis bijojo, juk sužinos šeima, o advokatas tokioje situacijoje nepadės. Žmogus tik skėsčioja rankomis, sako: „Buvau kaip užhipnotizuotas, nešiau ir nešiau tuos pinigus, kol dingo ir būrėjos, ir pinigai“. Jau net buvo pradėjęs galvoti apie savižudybę. Mūsų darbo ir tyrimo rezultatas, dalykiškai bendradarbiaujant su kriminaline policija, – būrėjai buvo areštuoti, gavo laisvės atėmimo bausmę“, – patirtimi dalijasi Olegas.

123RF.com nuotr./Privatus detektyvas
123RF.com nuotr./Privatus detektyvas

Kitas pavyzdys – šeimą turintis menininkas slėpė savo homoseksualumą, tačiau susigundė susipažinti su vyriškiu. Ši pažintis jam kaip reikiant apkartino gyvenimą: sukčiai pririnko filmuotos kompromituojančios medžiagos, prasidėjo šantažas. Įbaugintas žmogus kurį laiką tenkino sukčių užgaidas – už tylą periodiškai mokėjo jiems pinigus, tačiau situacija ilgainiui ėmė atrodyti be išeities.

„Klientas jau buvo praradęs viltį susitvarkyti gyvenimą. Gerai, kad kreipėsi į mus – ištyrėme, kad jis – ne pirma tokia auka, šantažavimo sumos buvo išties didelės. Kreipėmės į teisėsaugą, užtikrinome privatumą. Galiausiai ši veikla buvo išaiškinta, o nusikaltėliai sulaikyti“, – pasakoja pašnekovas.

Dar viena gana dažna priežastis, kodėl žmonės kreipiasi į privatų detektyvą – noras surasti giminaičius, su kuriais gyvenimo vingiai lėmė išsiskirti. Žmonės ieško brolių ar seserų, biologinių tėvų. Taip pat nemaža dalis klientų kreipiasi norėdami išsiaiškinti sutuoktinio/ės neištikimybę.

Dar kelios dažnos privačių detektyvų sprendžiamos užduotys – pasiklausymo priemonių įmonėse paieška, žmogaus patikimumo tikrinimas, informacijos rinkimas civiliniams ginčams, narkotikų paieška asmens aplinkoje.

„Detektyvų paslaugos nėra taip plačiai matomos ar reklamuojamos, kaip, tarkime, advokatų, todėl mus tarsi dengia kažkoks paslapties šydas. Dauguma klientų mus susiranda per rekomendacijas, nes tada jaučiasi drąsiau. Detektyvų paslaugos delikačios, žmonės šiam žingsniui ryžtasi nedrąsiai, dažniausiai tik tada, kai jau nebemato kitos išeities“, – atvirauja specialistas.

O.Rimano paslaugų kainos laviruoja nuo užsakymo sudėtingumo: kartais gali būti fiksuota suma už tam tikrą tyrimą, kartais susitariama dėl valandinio apmokėjimo.

„Amerikoje privatūs detektyvai uždirba ir dešimtis tūkstančių už užsakymą, nes ten rinka – gerokai platesnė negu Lietuvoje. Pas mus tokių sumų tikrai nėra, bet ir tyrimai mažesnės apimties. Privataus detektyvo paslaugos yra gana nišinė sritis, tačiau būtent mes galime bandyti išspręsti labai painias situacijas, iš kurių kartais, rodos, išeities jau nebėra“, – teigia O.Rimanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“