Romas Zabarauskas – apie patirtis su filmų piratais: yra tekę prašyti ištrinti

Nepaisant to, kad yra ne viena platforma, kurioje filmus galima žiūrėti legaliai, kai kurie lietuviai vis dar gaili pinigų ir užsiima piratavimu. „Daugelis tikriausiai net ir nemato čia nieko blogo“, – svarstė režisierius Romas Zabarauskas. Jis pasidalijo sava patirtimi bei paaiškino, kokias pasekmes turi tokie autorių teisių pažeidimai.
Romas Zabarauskas
Romas Zabarauskas / Arcana_ Femina“ nuotr.

Piratai dar neišnyko

Paklaustas, kokius autorių teisių pažeidimus vis dar mato kino pasaulyje, R.Zabarauskas net nesudvejojo atsakydamas.

„Turbūt nieko nenustebinsiu – dažniausiai pastebiu būtent filmų piratavimą. Tai vis dar mūsų kultūros dalis, daugelis tikriausiai net ir nemato čia nieko blogo. Daugeliui svarbiau sutaupyti pinigų, nei vadovautis vertybine pozicija mokėti už kultūrą“, – sakė jis.

Taip ne kartą pasielgta ir su R.Zabarausko filmais. Režisierius net yra kreipęsis į vienos piratinės svetainės administratorius, prašęs iš ten ištrinti jo filmą. Į jo reikalavimą atsižvelgta ir filmas iš šio interneto tinklalapio dingo. Visgi režisieriui yra tekę dėl piratavimo kovoti ir rimčiau, jau bendradarbiaujant su Intelektinės nuosavybės apsaugos centru (INAC).

Arcana_ Femina“ nuotr./Romas Zabarauskas
Arcana_ Femina“ nuotr./Romas Zabarauskas

Jis taip pat pasidalijo ir pora, kaip pats įvardijo, kuriozinių situacijų.

„Netyčia radau informaciją apie užsienio lietuvių bendruomenės rengiamą vieno mano filmo seansą. Tuomet kreipiausi susitarti dėl sąlygų ir užtikrinti geros kokybės filmo persiuntimą. Panaši situacija buvo ir su viena biblioteka Lietuvoje, kuri ketino rodyti mano ir kitų kūrėjų filmus, kaip supratau, be leidimo“, – prisiminė R.Zabarauskas, paminėdamas, kad dėl vienos iš šių situacijų yra tekę ir konsultuotis su asociacijos LATGA teisininku.

Pašnekovas priminė, jog anksčiau visi teisindavo piratavimą tuo, kad Lietuvoje nėra legalaus turinio, tačiau dabar situacija gerokai pasikeitusi – susimokėjus filmus legaliai galima žiūrėti įvairiose ir užsienio, ir lietuviškose namų kino platformose. Taigi šis argumentas praranda prasmę.

„Beje, legaliose platformose filmai tikrai yra kokybiškesni. Tarkime, šiemet pristatę filmą „Rašytojas“ atnaujinome ir ankstesnių mano filmų kopijas aukščiausia kokybe, pateikėme jas iš naujo“, – teigė režisierius.

Regi skirtumus

Nors žinias apie autorių teises R.Zabarauskas kaupė nuo pat karjeros pradžios, kaskart vis tenka sužinoti ką nors naujo.

Štai paskutinysis jo filmas „Rašytojas“ buvo kurtas Lietuvos, JAV ir Vokietijos įmonių. Taigi teko laikytis ne tik Lietuvos teisinės sistemos, bet ir JAV aktorių profsąjungos SAG-AFTRA taisyklių. Būtent tada režisierius pastebėjo, kad autorių teisės JAV ir Europoje skiriasi, užtruko laiko jas išnagrinėti.

Kartu teko prisiliesti ne tik prie kitokių teisinių aspektų, bet ir šalyse esamo skirtingo požiūrio į autorių teises.

„JAV, pastebėjau, piratavimas vertinamas itin rimtai, efektyviai veikia įspėjimų ir baudų sistema, o Lietuva tebėra tarp piratavimo lyderių.

Be abejo, mus veikia istorinės aplinkybės, ilgą laiką dominavęs užsienio filmų, serialų neprieinamumas. Bet dabar jau esame tokiame taške, kai vis dėlto reikia šį įprotį galutinai pakeisti ir piratavimo praktiką išgyvendinti“, – kalbėjo jis.

Arcana_ Femina“ nuotr./Romas Zabarauskas
Arcana_ Femina“ nuotr./Romas Zabarauskas

Kerta finansiškai visomis kryptimis

Ir nors filmų piratai dar neišnyko, R.Zabarauskas jaučia, kad su laiku autorių teisių pažeidimų Lietuvoje kiek mažėja, auga sąmoningumas.

„Bet gal čia tik mano optimizmas?“ – susimąstė režisierius.

Nepaisant tokių pasvarstymų, R.Zabarauskas tiki, kad šiuo keliu – auginant sąmoningumą, kalbant apie autorių teises ir pažeidimus – reikia eiti ir toliau. Šalia to, jo nuomone, vertėtų didinti ir baudas nusižengėliams.

Mažėjant pažeidimų skaičiui kūrėjai uždirbtų daugiau, mat filmų prodiuseriai gauna pinigų už legalias peržiūras, be to, LATGA jau renka ir autorinį atlyginimą už viešą kūrinių skelbimą internete.

Be to, piratavimas yra susietas ne tik su finansine žala jau po filmo išleidimo, bet net ir iki jam pasirodant. Kaip aiškino pašnekovas, kai filmai yra patalpinami nelegaliose svetainėse, tampa sunku įvertinti, kiek iš tiesų žiūrovų jie sudomino. Ir net jei būtų įmanoma surinkti informaciją apie tokias peržiūras, jos nebūtų galima naudoti siekiant valstybės finansavimo kitam filmui.

„Manau, esame tarsi pereinamajame laikotarpyje, kai dar ieškome sprendimų ir šviečiame vieni kitus šia tema, tad nenoriu moralizuoti, bet labai kviečiu įvertinti nors vieną mano filmą legaliai. Tikrai daug autorių – ne tik aš, bet ir operatorius, kompozitorė, dailininkė – įdėjo į šiuos filmus daug širdies. Tikiu, kad tai pajusite“, – paragino R.Zabarauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis