Stano siunčia linkėjimus kūrinių vagišiams: „Užtikrinu, kad tikrai jus sugausime“

Ne vieną ir ne šimtą kartų – štai kiek, pasak kompozitoriaus, prodiuserio ir atlikėjo Stanislavo Stavickio-Stano, yra pažeistos jo, kaip autoriaus, teisės. Stebina, kad tarp pažeidėjų – net ir kiti kūrėjai, kurie, regis, turėtų autorių teisių temą išmanyti. Deja, situacija kitokia.
Stanislavas Stavickis-Stano
Stanislavas Stavickis-Stano / Svetlanos Bolnienės nuotr.

Pažeidimų – ne vienas

„Prisimenu tikriausiai maždaug prieš 20 metų vykusią akciją – kalnas kompaktinių diskų, kasečių ir kitų konfiskuotų nelegalių muzikos laikmenų buvo pervažiuotas traktoriumi. Buvo labai įspūdinga. Tai nuo to laiko iki dabar tikrai daug kas pasikeitė, situacija tikrai geresnė, autorių teisių pažeidimų yra mažiau“, – pasidalijo prisiminimais S.Stavickis-Stano.

Anot jo, anksčiau gerokai daugiau pažeidimų būta todėl, kad žmonės apskritai nežinojo, kas yra tos autorių teisės ir kad jos apskritai egzistuoja. Dabar apie tai daugiau kalbama, šviečiama, tad ir pažeidimų su laiku mažėja. Deja, jų skaičius nėra artimas nuliui.

Pats S.Stavickis-Stano yra susidūręs su jo teisių pažeidimais, kaip paminėjo, ne vieną ir ne šimtą kartų. Gaila, bet dažnai priežastis išlieka ta pati – ne visi suvokia darantys pažeidimą.

„Jie nuoširdžiai nesupranta, kad daro nusikaltimą. Reikia aiškinti, kas yra autorinė kūryba, autorių teisės, kodėl autorius turi teisę ir privalo gauti atlyginimą už savo kūrinius“, – teigė jis.

Kaip vieną dažniausių atvejų, Stano nurodė neteisėtai kuriamus jo dainų remiksus. Taigi tokiose situacijose pažeidimus atlieka net patys kūrėjai.

„Pavyzdžiui, vienas kūrėjas paleido mano dainos „Melagis“, kurią kažkada sukūriau grupei „Mokinukės“, remiksą. Ir jis sulaukė labai daug peržiūrų.

Tas autorius po kažkiek laiko su manimi susisiekė visai kitais klausimais, bet tada aš jam pasakiau: žiūrėk, buvai padaręs mano dainos remiksą ir tai yra pažeidimas, neturėtum taip elgtis. Pasirodo, tas žmogus net nežinojo, kad kažką negerai daro. Tada viską paaiškinau, papasakojau, kaip iš tiesų reikia elgtis, ir leidau toliau naudoti tą remiksą“, – prisiminė vieną situaciją Stano.

Kiek anksčiau jo muzika būdavo talpinama ir į nelegalias platformas. Sužinojus apie tokius atvejus S.Stavickiui-Stano tekdavo prašyti iš ten jo dainas pašalinti, tačiau dabar tokių svetainių, jo teigimu, Lietuvoje pasiekti neįmanoma.

Knygos vagišius nesuprato vagiantis

S.Stavickiui-Stano yra tekę susidurti su jo, kaip autoriaus, teisių pažeidimais ne tik muzikos pasaulyje. Prieš keletą metų kūrėjas išvydo, kad nelegaliai dalijamasi ir elektronine jo knygos „Kodėl aš?“ versija, nors pdf formatu jos nebuvo išleidęs.

„Susirgęs onkologine liga aš parašiau knygą. Sudėjau ten visus prisiminimus, mintis, įspūdžius ir ją išleidau. Žmonės jos labai visur ieškojo, nes tikrai ne visur prekyboje buvo.

Aš buvau vienoje feisbuko grupėje, kurioje kalbėta apie mano knygą, nemažai žmonių klausė, kur dar galėtų ją gauti. Ir pamačiau, kad vienas žmogus toje grupėje ėmė dalintis mano knyga pdf formatu, geranoriškai visiems norintiems ją perskaityti bandė padėti.

Tik pasikalbėjęs su tuo žmogumi supratau, kad jis visiškai nesuprato darantis teisinį pažeidimą, realiai – vagystę. Tik kai jam tai ramiai paaiškinau, kai papasakojau, kad šitą knygą rašiau pusę metų kasdien sėdėdamas prie to nuo 9 iki 12 val., kad po to dar dirbo redaktorius, leidykla, knyga buvo spausdinama, tam reikėjo daug pinigų ir dar daugiau laiko, kai pasakiau, kad siuntinėdamas mano knygą pdf formatu jis mane apvagia, žmogus suprato. Manau, jis taip daugiau niekada nebedarys“, – prisiminė dar vieną įvykį kūrėjas.

Netyčinis plagijavimas

O jeigu nuplagijavau dainos fragmentą... netyčia? Stano pripažįsta, kad, kai pasaulyje muzikos jau tiek daug ir jos nuolat visi klauso, apsisaugoti nuo netyčinio fragmentų plagijavimo tampa sudėtinga.

Galbūt prieš kelias dienas paklausei kokios nors dainos, o po kurio laiko kurdamas savo net nesusivoksi panaudojęs kokį nors fragmentą iš to girdėto kūrinio. Tiesiog galvoje užsiliko trumpa muzikinė frazė ir ją nevalingai pasisavini.

„Nuo to apsisaugoti šiais laikais neįmanoma. Daugelis muzikos apskritai dabar kuriama naudojant dainų fragmentus (angl. samples). Ir kadangi tėra septynios natos, tai sunku ką nors visiškai naujo sukurti.

Esminis dalykas – sąžiningumas. Jeigu naudoji kokį nors legalų sample‘ą, turi nurodyti, iš kur tai paimta, kas panaudota. Tuomet tai nėra plagijavimas ar vagystė.

Bet jei ir dainos melodija, ir harmonija sutampa, jei tai tiesioginė vagystė, nėra apie ką kalbėti – pavogti dainą yra tas pats, kas ir pavogti automobilį. Tai lygiai toks pat nusikaltimas, už kurį turėtų būti baudžiama“, – kalbėjo S.Stavickis-Stano.

Jis priminė, kad net ir kavinės, barai ar naktiniai klubai turi gauti licencijas, jog pas juos muzika skambėtų legaliai. O ar tai jie daro, patikrinti nesudėtinga. Kaip pašnekovas pasakojo, yra žmonės, kurie užsiima būtent patikra – vaikšto į tokias vietas, kaip kavinės ar barai, tikrina, ar ten skamba muzika ir ar tam turimos reikalingos licencijos.

„Užtikrinu, kad tikrai jus sugausime“

S.Stavickis-Stano dėl autorių teisių pažeidimų teigė ne kartą konsultavęsis su LATGA ir AGATA asociacijų teisininkais. Jis pabrėžė, kad šios organizacijos dirba rimtai – jeigu autorių teisės yra pažeidžiamos, asmuo anksčiau ar vėliau bus pričiuptas, veiklos sustabdytos.

O atsisveikindamas jis perdavė žinutę kūrėjams bei pažeidėjams.

„Autoriams, esamiems ir būsimiems kūrėjams linkiu domėtis autorių teisėmis, žinoti, kad turite tokias teises ir kad esate ginami, kad už jūsų stovi LATGA, AGATA ir Lietuvos Respublikos įstatymai.

O pažeidėjams noriu perduoti linkėjimus ir, kadangi esu LATGA Tarybos pirmininkas, užtikrinu, kad tikrai jus sugausime, priversime stabdyti nelegalią veiklą ir susimokėti už savo veiksmus. Tad laikykitės ten, pažeidėjai“, – pareiškė kūrėjas.

Autorių teisių projektas
Autorių teisių projektas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis