Svajonę tapti direktoriumi 17-metis Matas pakeitė siekiu pasinaudoti kosmoso resursais

Iš pirmo žvilgsnio septyniolikmečio Mato Rarivano ateities vizijos gali pasirodyti iš absoliučios fantastikos srities. Ar galite patikėti, kad jau labai greitai kasinėsime asteroidus, nes naudingųjų iškasenų ieškosime ne Žemės gelmėse, o naudosimės esančiomis kosmose?
Matas Rarivanas
Matas Rarivanas / Art Sand Rain nuotr.

Talentingi vaikai“ – 15min projektas apie gabius, išskirtinių talentų turinčius vaikus.

Jei auginate talentus, praneškite apie juos 15min komandai, pildykite anketą, ir mes apie jų gebėjimus ir įkvepiančias istorijas pranešime visai Lietuvai. Anketą rasite straipsnio gale.


Tačiau klausantis šio Kauno Maironio universitetinės gimnazijos vienuoliktoko abejonių nelieka – jis ryžtingai siekia savo svajonių, vardan kurių pasiryžęs nueiti ne vieną papildomą mylią.

Nuo penkiamečio direktoriaus iki hakatono

Verslu Matas domisi nuo pat mažų dienų. „Prisimenu, kai penkiamečių klausdavo, kuo jie norėtų būti, vaikai vardindavo kirpėjo, policininko ir kitas profesijos, o aš sakiau, kad būsiu direktorius Matas, net kortelę tokią prisisegdavau, – prisimena vaikinas. – Labai patikdavo skaičiuoti pinigus. Nuo vaikystės man buvo be galo įdomu, kaip finansų pasaulis veikia ir kas jame vyksta.“

Art Sand Rain nuotr./Matas Rarivanas
Art Sand Rain nuotr./Matas Rarivanas

Per dešimtmetį Matas savo tikslo link nuėjo tikrai netrumpą kelią ir šiandien su bendraminčiais savo idėjas pristato hakatonuose. „Taip vadinami kelių dienų renginiai, kuriuose bandoma išvystyti ir galutinai pristatyti kokią nors perspektyvią idėją, – paaiškina M.Rarivanas.

– Laimėjus galima veiklą tęsti, dirbti su mentoriais ir panašiai – viskas priklauso nuo konkretaus hakatono. Šiuo metu vyksta pasiruošimas mano idėjos pristatymui, sieju su ja nemažai vilčių.“

Matas savo idėjos po devyniais užraktais neslepia: „Idėja susijusi su lenktyniniais dronais ir galimybe žmonėms patiems pagal savo poreikius juos pasigaminti. Šiuo metu galima arba pirkti jau sukurtą droną, neretai ne visai pritaikytą konkretiems poreikiams, be to, labai brangų, arba galima kurti pačiam, bet tai reikalauja daug techninių žinių, o neretai tokios informacijos trūksta. Speciali platforma leistų pagal savo poreikius tarsi iš LEGO kaladėlių susikonstruoti droną.“

Idėjos – iki kosmoso

Lyg tokios veiklos vaikinui būtų maža, Matas aktyviai domisi ir klimato kaitos inovacijomis bei būdais, kaip spręsti šią problemą.

„Mąstau plačiai, su ilgalaike perspektyva į ateitį, – nesikuklina M.Rarivanas. – Viena iš mane dominančių sričių – kaip gauname išteklius ir naudojame resursus. Chemikai nerimauja, kad senka ne tik naftos, bet ir kiti ištekliai – metalų, vandenilio, dujų. Galime pritrūkti pagrindinių Mendelejevo periodinės elementų lentelės elementų, be kurių tarptautinė ekonomika bus žlugusi“.

Art Sand Rain nuotr./Matas Rarivanas
Art Sand Rain nuotr./Matas Rarivanas

Ką tokiu atveju daryti? Viena iš galimybių – siekti aukščiau mūsų burbulo Žemės. Nes kosmosas, anot M.Rarivano, žmonijai gali pasiūlyti neribotus išteklius. Astrofizika taip pat yra viena iš vienuoliktoko aistrų, šiai temai jis taip skiria daug savo minčių ir laiko. „Galvoju, kokių inovacijų šioje srityje galėtų būti, ir visų pirma tai – asteroidų kasinėjimas, – kalba Matas. – Kol kas tikslaus metodo, kaip tai padaryti, nėra, bet vyksta tyrimai ir ieškojimai.“

Paklaustas, ar tiki, kad jam pavyks sulaukti, kol asteroidų kasinėjimai vyks realybėje, Matas nesuabejoja: „Manau, kad per artimiausius dešimtmečius pamatysime ryškų technologinį proveržį šioje srityje. Nes grįžtant prie klimato kaitos problemos, tai yra viena iš galimybių ją spręsti.“ Pasak Mato, jeigu sugebėsime išgauti resursus kosmose, kai kuriais atvejais ekonomiškai naudingiau bus ne parsigabenti jų į Žemę (nebent kai kuriais atvejais – tauriuosius metalus), o panaudoti juos vietoje konstruojant struktūras ir kitus pagal reikmes reikalingus produktus.

Be reikalo laiko negaišta

Šiais mokslo metais M.Rarivanas dalyvauja Lietuvos ir Izraelio gabių vaikų ugdymo programoje „Gifted“ ir jau tapo vienu šauniausiu ir daugiausia vilčių teikiančiu jos dalyviu. Sužinojęs, kad įveikė testą, jis drąsiai kreipėsi į programos vadovę Diletą Tindžiulienę ir paklausė, ar jam verta programoje dalyvauti ir ką įdomaus mokytojai pasiūlys, kad jis be reikalo negaištų savo laiko.

„Iš pradžių informacijos iš tiesų buvo mažai, klausiau, ko galiu tikėtis, nes mėgstu žinoti, – laišką vadovei prisimena ir M.Rarivanas. – Tačiau nuo pat pirmojo užsiėmimo supratau, kad gausiu neįkainojamos patirties. Žinios, kurias man suteikia mokytojai, praturtina gaunamas mokykloje, pildo mano pasaulėžiūrą. Man labai patinka matematikos paskaitos, jose galiu sužinoti įvairiausių dalykų, apie kuriuos net nebūčiau pagalvojęs, atrasti labai netikėtų sąsajų. Tai nuostabu.“

Šiandien „Gifted“ Matas vadina tikru atradimu ir abejoja, ar kur nors kitur Lietuvoje gautų galimybę kiekvieną savaitę lankyti universiteto lygio paskaitas matematikos, istorijos, psichologijos ir kitomis temomis. „Jau nekalbu apie tarptautinę patirtį, kurią ten gaunu“, – džiaugiasi kaunietis. – Gaila, jog dėl pandemijos šiemet nemaža dalis užsiėmimų galėjo įvykti tik virtualiai, nebuvo ir galimybės išvykti mainų į Izraelį. Tačiau džiugu, jog visi dėstytojai prisitaikė ir jų nuotolinės paskaitos tikrai ne mažiau įdomios, o ir epideminė padėtis po truputį taisosi.“ Be to, „Gifted“ Matui atvėrė kelią įsidarbinti tarptautinėje dirbtinio intelekto įmonėje.

Šioje programoje dalyvaujantys vienuoliktokai kitais mokslo metais galės pasirinkto kurso paskaitas lankyti Vytauto Didžiojo universitete. M.Rarivanas dar neapsisprendė, ką norėtų rinktis, sako, galbūt tai bus matematika arba teisė.

Vaikinas kol kas nepasirinko ir būsimos profesijos, nors apie tai tikrai galvoja: „Daugiausia mąstau apie su astronomija, biologija susijusius mokslus, taip pat nepaleidžia mintis studijuoti verslą arba ekonomiką. Kol kas dairausi į užsienio universitetus, į programas, kurios leidžia save dar patyrinėti ir išbandyti įvairius kursus prieš nusprendžiant, kokią sritį nori pasirinkti.“

Art Sand Rain nuotr./Matas Rarivanas
Art Sand Rain nuotr./Matas Rarivanas

Žingeidumas – geriausia motyvacija

Ar M.Rarivanui nenuobodu mokykloje? Vienuoliktokas prisipažįsta, kad viskas labai priklauso nuo dalyko ir nuo nuotaikos. Anot Mato, būna įvairių dienų, todėl kai sunkiau, jis stengiasi motyvacijos pasisemti žiniose, informacijoje, tuomet mokytis skatina pats žinių srautas.

Matui nesunku mokytis ir nuotoliniu būdu, tačiau jam labiau patinka mišrus mokymosi modelis. Nors yra dalykų, kuriuos daug patogiau atlikti būnant klasėje, bet nuotolinis mokymasis turi ir privalumų, pavyzdžiui, taip mokantis Matui per dieną pavyksta padaryti daug daugiau nei įprastai.

Save M.Rarivanas apibūdina kaip žingeidų asmenį, kuris yra pasiruošęs nueiti papildomą mylią tam, kad pasiektų dar daugiau. Jis niekada neatsisakytų geros knygos, filmo ar naujos patirties. Visuomet padaro tai, ką užsibrėžia, labiau už viską mėgstu loginius iššūkius, tai taip pat vienas iš būdų, kaip tobulina savo gebėjimus. „Labai patinka ekstremalių kelionių idėja, – atvirauja Matas. – Norėčiau išvykti kelioms savaitėms į Sacharą arba Antarktidą.“ Daug laisvo laiko vaikinas skiria mokslinėms pažintinėms knygoms, jas vadina pagrindiniu savo tobulėjimo ir žinių šaltiniu.

Matas neabejingas ir Lietuvos švietimo sistemos problemoms. Jo nuomone, Lietuvai ypač reikalingas naujas požiūris į švietimą. „Sistema, kad ir kaip ilgai ją bando tvarkyti, savo gyvenimą jau atitarnavo, – įsitikinęs vaikinas. – Suprantu, kad švietimo modelio keitimas yra pragariškas iššūkis, neretai privengiamas griebti ir dėl politinių priežasčių, juk nesėkmės atveju partijos įvaizdžiui praktiškai krachas. Tačiau manau, kad tikras postūmis šioje gyvybiškai svarbioje srityje galėtų įvykti, jeigu pats sistemos formavimo procesas taptų atviresnis platesniam ratui asmenų, būtų labiau įtraukiami moksleiviai, jaunimas.“

Į bet kokią situaciją Matas stengiasi žvelgti pozityviai, tačiau visada padėtį vertina ir realistiškai. „Esu kantrus, tačiau nereikalingų atidėliojimų nemėgstu, – sako M.Rarivanas. – Kol kas toks požiūris manęs nenuvylė.“

15min ieško vaikų, kurie pasižymi išskirtiniais gabumais. Jeigu jūsų vaikas piešia, skaičiuoja, moka kelias kalbas, rašo, kuria, užsiima išskirtine veikla, turi įdomių pomėgių, kurie stebina tiek jus, tiek aplinkinius, kviečiame pasidalinti jo talentais ir pasiekimais bei papasakoti savo NUOSTABAUS VAIKO istoriją. Taip pat galite siūlyti giminaičių, kaimynų vaiką, tačiau nurodykite kontaktą, kuriuo galėtume susisiekti su šeima. Rašykite mums užpildydami šią formą. Projekto idėją palaiko - „Anvol“
Ačiū, kad dalyvaujate!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai