„Vagystė yra vagystė“: papasakojo, su kokiais piratavimo atvejais susiduria knygų leidyklos

Nelegalus knygų platinimas, masinis vadovėlių kopijavimas – su tokiais pažeidimais kasdienybėje vis dar susiduria kūrėjai ir leidėjai. „Vagystė yra vagystė“, – pareiškė Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, paminėdama, kad piratavimas iš autorių ir leidyklų atima ne tik pinigus, bet ir saugumo jausmą.
Rūta Elijošaitytė-Kaikarė
Rūta Elijošaitytė-Kaikarė / Asmeninio archyvo nuotr.

Įžvelgia kelias piratavimo priežastis

Kodėl autorių teisės yra svarbios ir reikalingos?

„Turbūt žmonėms, kurie kasdien susiduria su autoriaus teisėmis, šis klausimas net nekyla, galbūt todėl į jį atsakyti ir sunkiausia.

Tam, kad kas nors būtų sukurta, autoriai įdeda daug savo laiko ir pastangų. Kiekvienas darbas turi būti gerbiamas ir vertinamas“, – taip į klausimą atsakė R.Elijošaitytė-Kaikarė.

Autorinis kūrinys nėra visų ir kad jis turi kūrėją, šeimininką.

Ir nors situacija dėl autorių teisių Lietuvoje su laiku gerėja, pasak pašnekovės, problemos dar tikrai nėra išnykusios. Jos teigimu, kūrėjų ir leidėjų pasaulyje pažeidimų vis dar apstu.

Tai ir masinis vadovėlių bei kitų literatūros kūrinių kopijavimas, ir nelegalių kopijų platinimas internete ar feisbuko grupėse.

„Priežastys įvairios: knygos kaina, jos neprieinamumas, nes net ir bibliotekose reikia laukti knygos, kartais tenka laukti ir metus.

Tačiau pirmiausia, manau, tai lemia nesupratimas, kad autorinis kūrinys nėra visų ir kad jis turi kūrėją, šeimininką. Jeigu nori jo kūriniu naudotis – kaip ir bet kuo kitu – turi už jį susimokėti“, – įžvalgomis pasidalijo R.Elijošaitytė-Kaikarė.

Žala – milijardinė

LLA interneto svetainėje nurodoma, kad „nelegaliai įvairų intelektinį turinį platinančios interneto svetainės Lietuvoje per metus padaro žalos už daugiau kaip 2 mlrd. eurų“.

Visgi dar vasarą su 15min kalbėjusi R.Elijošaitytė-Kaikarė teigė, jog ši suma nėra visai tiksli. Jos manymu, ji yra kur kas didesnė ir knygų vagišiai iš šios veiklos tikrai nemenkai uždirba.

Nepaisant to, LLA vadovė viliasi, kad ateityje kitų žmonių darbai bus gerbiami labiau. Nors pripažįsta suvokianti, kad dirbtiniam intelektui (DI) vis labiau įsigalint mūsų kasdienybėje autorių teisių problemos gali ir gilėti, o ne mažėti.

„Manau, reikia sutelktinių leidėjų, autorių, jiems atstovaujančių institucijų, įstatymų priėmėjų bendro darbo“, – teigė R.Elijošaitytė-Kaikarė.

Šiuo metu situaciją stebi ir dažniausiai pažeidimus identifikuoja pačios leidyklos arba LLA.

Informavus apie pažeidžiamas autorių teises, nelegalias svetaines užblokuoti gali Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK).

Kaip aiškino R.Elijošaitytė-Kaikarė, darbą kiek lengvina ir nelegalių svetainių blokavimo sistema – informavus apie pažeidžiamas autorių teises, nelegalias svetaines užblokuoti gali Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK).

LRTK kartu ir pati nuolat vykdo stebėseną, tokias svetaines blokuoja.

Tačiau šalia stebėsenos, pašnekovės įsitikinimu, reikia kartu ugdyti ir žmonių sąmoningumą, mat kol nepasikeis jų požiūris į kūrėjus ir autorių teises, tol piratavimas išliks gajus.

Norėtų jaustis saugiau

O kas pasikeistų, jei pažeidimų neliktų? Kūrėjai ir leidyklos uždirbtų daugiau, tačiau tai, anot R.Elijošaitytės-Kaikarės, ne tik finansinis klausimas.

„Tai ir tiesiog saugumo klausimas – vagystė yra vagystė ir apvogtas žmogus niekada nesijaus laimingas. Todėl piratavimo nebuvimas pirmiausia leistų jaustis saugiau – ir autoriams, ir leidėjams“, – pareiškė LLA vykdomoji direktorė.

Vagystė yra vagystė ir apvogtas žmogus niekada nesijaus laimingas.

Ji perdavė žinutę ir pažeidėjams: „Skaitykite legaliai, nes šaltinių yra daug – elektroninių, audioknygų jau ir lietuvių kalba tikrai netrūksta. Jeigu mėgstate skaityti popierines knygas, bet pirkti nenorite, jas galima skaityti bibliotekose. Skaitydami legaliai palaikote savo mylimus autorius ir leidyklas.“

Autorių teisių projektas
Autorių teisių projektas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų