Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

15 laimingiausių jūsų gyvenimo metų – vėliau pajusti laimę vis sunkiau, tačiau yra paprastas receptas

Mintis, kad ateityje kažkas bus geriau, mus motyvuoja ir užveda. Sunku net įsivaizduoti, kaip jaustumėmės galvodami, kad savo viršūnę jau išgyvenome. Visgi psichologai teigia, kad daugelis žmonių didžiausią laimę išgyvena maždaug tuo pačiu gyvenimo metu. Netikite? Paklausykite vyresnių žmonių prisiminimų ir pastebėkite, iš kurio laikotarpio prisiminimai yra patys gražiausi.
Pora
Pora / „Scanpix“ nuotr.

Dauguma žmonių savo laimės viršūnę pasiekia gyvenimo tarpsnyje nuo 15 iki 30 metų. Šį laikotarpį mokslininkai vadina „prisiminimų viršūne“. Kitaip tariant, po daugelio metų gražiausi prisiminimai dažniausiai kyla iš būtent šio gyvenimo tarpsnio. Kodėl taip yra? Nes veikiame daugiau.

Žmonės nemėgsta patys sau to pripažinti, bet daugelis gyvena pagal iš anksto parašytą scenarijų. Mokslai, darbas, šeima, pelnytas ir ramus išėjimas į pensiją. Daugelis žmonių į šį receptą įberia kelias keliones, dalyvavimą kokios nors organizacijos veikloje, galbūt karjeros keitimą, tačiau iš esmės taip gyvena dauguma žmonių, nors to girdėti nemėgsta. Ir tai nėra blogai, tačiau žmogaus laimei reikalingi pokyčiai. Čia ir galima sugrįžti prie tos 15–30 metų jaunystės.

Šiame laikotarpyje jūs greičiausiai patirsite pirmą stiprią meilę, romantinius santykius, baigsite mokyklą, įgysite vairuotojo pažymėjimą, įstosite mokytis į profesinę ar aukštąją mokyklą, susirasite pirmą nuolatinį darbą, surasite savo gyvenimo meilę ir sukursite šeimą. Kalbant statistiškai, tačiau realybėje pirmų kartų į šiuos 15 metų dauguma žmonių prideda ir daugiau. Tikėtina, kad būtent tame laikotarpyje sukursite verslą, pirmą kartą keliausite lėktuvu, gausite brangiausių dovanų. Taigi, dauguma gražiausių prisiminimų yra būtent šiame laike.

Apie tai kalbama ir 2004 metų tyrime, kuriame teigiama, kad būtent šiame gyvenimo laike įvyksta didžioji dalis svarbiausių gyvenimo įvykių, susijusių su jumis. Taip, vėliau galite džiaugtis pirmaisiais savo vaiko žingsniais, pirmąja jo diena mokykloje, šalies sportininkų laimėjimais, istorinėmis valstybės pergalėmis. Tačiau jūsų šiame prisiminime nėra.

Ką tai reiškia?

Pirmi kartai lėtina laiką, kaip teigia C.Hammond.

Tai reiškia, kad žmonės pradeda ieškoti naujų pirmų kartų, o jų neradę pasineria į depresiją ar kokio nors amžiaus krizę. Pirmas sportinis automobilis? Automobilį jau turite. Nauja kelionė, nauja šukuosena, šuolis parašiutu – niekas taip nebenudžiugina, kaip tie jaunystės pasiekimai. Dėl to, kaip teigia knygos „Time Warped: Unlocking the Mysteries of Time Perception“ autorė Claudia Hammond, laikas pradeda tekėti kur kas greičiau.

Tai ką daryti? „Prisiminimų viršūnė“ nebūtinai turi būti viena. Galima persikelti gyventi kitur, į savo karjerą įdėti daugiau energijos, pradėti verslą, dovanoti dovanas. Vaikytis tą jausmą beprasmiška, bet galite susikurti naują. Pirmi kartai lėtina laiką, kaip teigia C.Hammond.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais