Didžiulių sunkumų santykiuose ir kyla, kai vengiama pasidalinti tikraisiais jausmais, ypač kai jie gali sukelti konfliktą su žmonėmis, kurie jums rūpi.
Neišsakius savo poreikių, sunkumų ar emocijų, jie kaupiasi. Jei bendravimas nėra nuoširdus, santykiai kenčia. Mylimas draugas ar gyvenimo partneris atitolsta, tampa nepažįstamu žmogumi, kurį nuolat matote, bet atstumas tarp jūsų didėja. Laikui bėgant galite visai susvetimėti ir atitolti.
Tik užmezgę santykius, kuriuose galite išreikšti tai, ką jaučiate, laikui bėgant įgyjate saugumo jausmą, o gyvenimas įgauna daugiau prasmės ir džiaugsmo. Sunkias emocijas žmonės linkę pasilaikyti sau, nes bijo.
Bijo būti sužeisti, įskaudinti, bijo išsiskyrimo, bijo pajusti kaltę ar būti sugėdyti. Visa tai stabdo nuo atvirumo. Taigi, užuot kalbėję apie tai, ką reikia pasakyti, žmonės prisiriša ant nugaros dar vieną įsiskaudinimo, sunkumo, širdgėlos, netekties ar skausmo sluoksnį ir toliau kopia į kalną... Nieko keisto, kad jaučiate atskirtį, trūksta prasmės ir džiaugsmo, kurį gali suteikti tik nuoširdus ryšys.
Psychologytoday.com pažymi keletą priežasčių, kodėl žmonės bijo pasidalyti tuo, ką iš tiesų galvoja ir jaučia.
1. „Tai pablogins reikalus“. Matyt, būtent dėl šios priežasties žmonės nenori dalytis gilesnėmis emocijomis su mylimu žmogumi. Tiesa, iš pradžių sunkių emocijų ar minčių išreiškimas gali sukelti konfliktą, tačiau tai taip pat sukuria intymumą ir gilesnį ryšį.
Kiekvieną kartą, kai nuoširdžiai klausotės savo mylimojo, jūsų prieraišumo audinys tarsi susiuvamas tvirtesniu ryšiu, daugėja intymumo ir saugumo.
Daugelį žmonių nuo atviravimo sulaiko mintis, kad, jei jie išreikš nepatenkintus poreikius ar nepatogias emocijas, bus nesuprasti.
Tačiau yra būdas bendrauti neapkraunant kito žmogaus. Galima pasakyti, kad norite pasidalinti kai kuriomis sunkiomis emocijomis, kurias patiriate.
Tik atvirumas gali padėti išlikti. Tikėtina, kad emociškai sugriūsite nuolat slopindami savo emocijas. Neišsakytos emocijos gali išryškėti netinkamiausiu metu, o iki tol aplinkiniams gali būti sunku suprati, kodėl esate toks nusiminęs.
2. „Nenoriu apkrauti kito savo emocijomis.“ Klausimas jums, kam teiktumėte pirmenybę - žmogui, kuriam rūpite, ar tam, kuris nekreipia dėmesio į jūsų jausmus. Nejausdami nuoširdumo žmonės atsitraukia nuo jūsų, žinoma, nesate apsaugoti ir nuo streso ar nusivylimo, bet būtent tai augina santykius ir žmones.
3. „Jie to nesupras.“ Tiesa ta, kad jūs negalite kontroliuoti, kaip kiti žmonės reaguos, bet, jei išreikšite savo mintis, gebėsite suprasti ir įvertinti save. Išreikšdami savo autentiškus jausmus taip pat galėsite pamatyti, kaip jūsų artimas žmogus sprendžia sudėtingesnes situacijas, kaip moka diskutuoti. Ir ar prisirišimas prie to žmogaus ilgainiui jums nepakenks.
4. „Mano jausmai neteisingi.“ Tai dar vienas painus saviraiškos aspektas. Atėjus laikui išreikšti savo jausmus, galite imti abejoti savimi ir savo patirtimi, manydami: „Gal aš neteisus“ arba „Taip, aš matau dalykus, bet gal mano požiūris klaidingas.“ Tokios mintys gali trukdyti išreikšti save. Gal nustebsite, bet būtent pažeidžiamumo ir vienas kito išgirdimo momentas žmones suartina.