Rašytoja, redaktorė, sociologė ir seksologė Carol Queen siūlo: „Žinojimas ir mokymasis apie savo sveikatos sutrikimų būklę gali būti naudingas ir padėti lengviau persakyti esmę partneriui. Taip pat galite pasikalbėti su patyrusiu specialistu ir pasitarti, kad žinotumėte, kaip artimas žmogus gali reaguoti į žinią“.
Tačiau tai vis tiek gali nebūti paprasta. Kokių bėdų negalite slėpti nuo savo partnerio?
Seksualinės problemos
Seksas – tai normali santykių dalis, tačiau bet kokios bėdos, susijusios su intymia sritimi, daugeliui atrodo gėdingos. Visgi su partneriu reikėtų aptarti tokius dalykus, kaip skausmą lytinių santykių metu, priešlaikinę ejakuliaciją, erekcijos disfunkciją, orgazmo nebuvimą ir pan.
Taip pat skaitykite: 30 intymių momentų, kurie nepatinka moterims lovoje
„Pasidalinkite su savo partneriu tuo, ką išgyvenote. Tai jūsų santykių dalis. Turite palaikyti vienas kitą“.
Psichologijos profesorė Ramani Durvasula tikina, kad geriausia apie tai kalbėtis ne tada, kai gulite nuogi lovoje, bet tuo metu, kai esate atsipalaidavę ir ramūs, į viską žiūrite nuovokiai.
Pasak jos, labai dažnai atviras ir nuoširdus pokalbis gali padėti atsiverti ir jūsų partneriui.
Psichinės problemos
Apie psichines problemas kalbėti būtina, kadangi daugelis jų santykiuose gali sukelti didelių nesusipratimų. Bipolinis, asmenybės sutrikimai, depresija, paranoja, emocinis nestabilumas, agresija ir daugybė kitų empatinių bėdų priverčia žmones nesugyventi pačiais su savimi.
Psichologė R. Durvasula atskleidžia, kad daugelis žmonių netgi nenorėtų eiti į antrą pasimatymą su tuo, kuris, tarkime, turi bipolinį sutrikimą ir dėl to kenčiantiems gali būti dar sunkiau. Ji pataria išsiaiškinti visus simptomus ir pasikalbėti su partneriu apie tai, kaip su tokiais sutrikimais kovojama ir kaip galima gyventi įprastą gyvenimą.
Taip pat skaitykite: Ypatingų žmonių jaunystės paslaptys: trys orgazmai per dieną sulaukus 95-erių?
Praeities traumos
Praeityje patirtos traumos gali santykius suplėšyti į gabalus. Pasak specialistų, išgyvenusieji traumas dažniausiai jaučiasi labai pažeidžiami, pasimetę, nežinantys, kas tokie yra, kaip jaustis saugiai. Traumos poveikis nesibaigia su individualiais išgyvenimais, o peržengia ir kitas sritis, kurias supa. Santykius taip pat.
Traumos gali būti vienkartinės, tarkime, autoavarija, prievarta, išprievartavimas ar besitęsiančios ilgą laiką – nuo tvirkinimo iki smurto (tiek fizinio, tiek psichologinio).
Santuokos specialistė Jennifer Lehr sako, kad norėdami santykiuose išvengti sunkumų, turime suprasti praeities žaizdas ir jas išgydyti, o vėliau santykiuose atrasti, kaip pastatyti tiltą tarp vienas kito skirtumų. „Pasidalinkite su savo partneriu tuo, ką išgyvenote. Tai jūsų santykių dalis. Turite palaikyti vienas kitą“, – tikina specialistė.
Genetiniai sutrikimai
Jeigu kalbate apie ilgalaikius santykius, dažniausiai juose figūruoja ir santuoka, ir vaikai. Natūralu, kad kalbėti apie genetinius sutrikimus, kurie gali paveikti jūsų ir partnerio ateitį, yra labai sunku. Todėl psichologai sako, kad apie tai reikia išsiaiškinti kuo anksčiau, o ne ant vedybų slenksčio.
Priklausomybė
Priklausomybės gali būti visokios. Tai ne tik alkoholis ar narkotikai, bet ir lošimas, valgymas, seksas, apsipirkinėjimas, vaistai… Dr. Sara Schwarzbaum atskleidžia, kad geriausia priklausomybes aptarti tada, kai abudu su partneriu esate šviesios galvos ir pailsėję.
Palaikymas ir supratimas, tačiau ne toleravimas, yra itin naudingas partnerio sveikimui. Tačiau jis turi būti atsakingas už savo paties elgesį. Specialistai sako, kad reikia suvokti, jog partneris nėra blogas žmogus, tačiau turi blogų įpročių, neigiamai veikiančių santykius.
Taip pat skaitykite: Psichoterapeutas Marius Gabrilavičius: „Neįmanoma išsiugdyti valios kontroliuoti alkoholį“ (I dalis)
Nevaisingumas
Statistiniais duomenimis, Amerikoje 1/3 dalis nevaisingumo priežasčių susiję su moterimis, 1/3 – su vyrais ir galiausiai 1/3 – su abiem partneriais arba yra nepaaiškinama. Su sunkumais pastoti susiduria net 1 iš 8 porų. Taigi, kai galvoje skamba Mendelssohno maršas, reikėtų su partneriu aparti du svarbiausius klausimus: ar jūs norite turėti vaikų ir ar jūs galite jų turėti.
Carol Queen tikina, kad jeigu jaučiate, jog su partneriu jūs sutariate itin gerai ir jau galvojate apie ateitį, neturėtumėte ilgam atidėti kalbų apie vaikus.