Andrew apie šeimos sunkumus dėl vaiko: „Niekas negali paneigti, kad esu jo tėvas – perkirpau virkštelę“

Andrew Dvashas-Banksas ir Eladas Dvashas-Banksas visuomet žinojo, kad nori šeimos. Tiesa, niekada neįsivaizdavo, kaip bus sunku ją sukurti.
Andrew Dvashas-Banksas ir Eladas Dvashas-Banksas
Andrew Dvashas-Banksas ir Eladas Dvashas-Banksas su vaikais ir augintiniu / „Twitter“ nuotr.
Temos: 2 Gėjai Šeima

„Vos pradėję susitikinėti, ėmėme kalbėti apie šeimą“, – sako Andrew. Vos prieš kelias dienas jiedu su sutuoktiniu laimėjo bylą dėl vieno iš savo dvynių JAV pilietybės.

„Be jokios abejonės, tai yra vienas svarbiausių bet kurios poros pokalbių, kai žmonės pradeda susitikinėti, nes nesutapimai šiuo klausimu gali sugriauti santykius. Mūsų nuomonės sutapo: mes abu troškome vaikų“, – teigia washingtonblade.com pašnekovas.

38-erių Andrew yra amerikietis. Savo gyvenimo meilę Eladą, kuriam dabar beveik 34-eri, jis sutiko 2008-aisiais Izraelyje rašydamas magistro darbą. Turėti šeimą visuomet buvo jų abiejų tikslas, kurį jiems pavyko pasiekti tik padedant surogatinei motinai.

Be to, jiedu visuomet norėjo persikelti gyventi į Kaliforniją.

„Dalykas, sulaikęs mus nuo buvimo su ten gyvenančia visa mano šeima – tėvais, penkiais broliais ir seserimis, 14 sūnėnų ir dukterėčių, buvo DOMA (Santuokos apsaugos aktas)“, – prisipažįsta Andrew. Kitaip tariant, tai įstatymas, federaliniu lygmeniu JAV draudęs homoseksualių santuokų pripažinimą. Būtent jis tapo kliūtimi Andrew laiduoti už užsienietį sutuoktinį, kad šis galėtų atvykti į Ameriką, nors heteroseksualios poros tokią teisę turi.

Baigęs mokslus 2010-aisiais, Andrew turėjo pasirinkti tarp šeimos Los Andžele, Kalifornijoje ir „buvimo su gyvenimo meile“. „Nė vienam nelinkėčiau kada nors gyvenime atsidurti šioje situacijoje, kai tenka rinktis iš dviejų. Žinoma, pasirinkau savo mylimąjį“, – apie sprendimą kalba Andrew. 2010-aisiais pora persikėlė į Torontą ir susituokė.

Po trejų metų, kai DOMA buvo panaikintas, jie kreipėsi dėl Elado „žaliosios kortos“. Jis ją gavo 2015-aisiais, tuomet ėmė planuoti šeimą.

„Tos pačios lyties poroms šeimos planavimas kiek kitoks nei heteroseksualioms, – tvirtina Eladas. – Šis procesas reikalauja pasiruošimo, santaupų, daugybės dalykų, per kuriuos netenka pereiti heteroseksualams.

Jie nusprendė pasirinkti surogatinę motiną. „Abu dalyvavome procese, buvo pasirinkti du aukščiausios kokybės embrionai, kurie atsitiktinai turėjo tiek mano, tiek Andrew genetinės medžiagos“, – pasakoja jis.

Du berniukai, dvyniai Aidenas ir Ethanas Dvashai-Banksai gimė keturių minučių skirtumu 2016-ųjų rugsėjį. Po keturių mėnesių Andrew ir Eladas nuvyko į JAV konsulatą Toronte, norėdami pradėti rengtis persikelti į Los Andželą.

„Atvykome pasiruošę berniukų gimimo liudijimus, visus reikalingus dokumentus, taip pat reikalingą pinigų sumą“, – pamena Andrew. Deja, jiems teko labai nusivilti, kai išgirdo Valstybės departamento pareigūnės atsakymą, kad reikės atlikti DNR testą ir įrodyti genetinį ryšį tiek tarp sutuoktinių, tiek tarp abiejų vaikų, jei norima gauti Amerikos pilietybę.

Toks atsakymas, anot Elado, tarsi išskyrė juos kaip šeimą: vienoje pusėje – jis su sutuoktiniu, kitoje – vaikai, taip pat juos ir heteroseksualias poras, kuriems tokia sąlyga niekuomet nebūtų keliama. Apie tai kalbant Eladui vis dar sukyla pyktis.

Anot jo, jei Andrew ir jis būtų moteris bei vyras ir jie drauge pasirodytų konsulate su savo gražiais vaikais, kurie abu turi tėvų pavardes gimimo liudijimuose, pareigūnė neužduotų jokių klausimų.

Eladas tąkart paklausė jos tiesiai, ar ji reikalautų DNR testo iš nevaisingo amerikiečio vyro, esančio heteroseksualiuose santykiuose, tačiau pasinaudojusio donoro sperma, kad su mylima moterimi susilauktų vaikų. „Įrodymo, kad jūs genetiškai susiję, prašyti galiu savo nuožiūra“, – prisimena jos atsakymą Andrew.

Atlikus DNR testą, padaryta išvada, kad tik vienam iš vaikų – Aidenui –gali būti suteikta pilietybė, nes rezultatai parodė, kad Andrew nėra biologinis kito vaiko – Ethano – tėvas. Vis dėlto Ethanas gavo turisto vizą, kuri baigėsi praėjusį gruodį.

Andrew ir Eladas Dvashai-Banksai kreipėsi į nevyriausybinę organizaciją „Immigration Equality“ ir į „Sullivan & Cromwell“ LLP teisės konsultantus, 2018 m. sausio 22 d. jie iškėlė departamentui ieškinį.

„Valstybės departamentas atsisako pripažinti vaikus, kurių tėvai yra tos pačios lyties sutuoktiniai. Ši politika yra ne tik neteisėta, bet ir antikonstitucinė, – pareiškime teigia porai atstovaujantis advokatas Aaronas C.Morrisas, – Šis Valstybės departamento veiksmas pažeidžia vaikų, gimusių tos pačios lyties asmenų santuokoje, teises ir apsunkina tokioms šeimoms gyvenimą.“

Vasarį jie bylą laimėjo. Los Andželo apygardos teismo teisėjas Johnas F.Walteris savo 11 puslapių sprendime rašė, kad dvejų metų Ethanas Dvashas-Banksas „nuo gimimo yra Amerikos pilietis“. Jis taip pat Valstybės departamento pareigūnės Pilietybės įstatymo interpretavimą pavadino visiškai iškreiptu.

Tačiau F.Walkeris nepriėmė sprendimo dėl bendrosios Valstybės departamento politikos šiuo klausimu, todėl sprendimas netaikomas kitoms šeimoms.

Organizacija „Immigration Equality“ dirbo su Baracko Obamos administracija atnaujindama šią politiką, Hillary Clinton kampanija šiuo klausimu taip pat atrodė įdomi, pastebi Aaronas C.Morrisas. Tuo metu Donaldo Trumpo administracija nė nekalba su šia organizacija, todėl jos atstovai pradėjo ieškoti alternatyvių būdų padėti, teikiant teisines paslaugas ir konsultacijas.

Valstybės departamentas paskelbė pareiškimą, kuriame teigia „peržiūrėjęs teismo sprendimą, bet neatsakė į klausimus apie tai, ką reiškia, kad ši politika bus tęsiama“, – pranešė „New York Times“. Tiesa, jis turi galimybę per 60 dienų apskųsti sprendimą.

„Esu Amerikos pilietis, mano mokesčiai keliauja Valstybės departamentui. Šis konsulatas atstovauja man ir mano interesams“, – griežtai kalba Andrew.

„Kas jie tokie, kad stotų prieš mane ir tvirtintų, kad mano sūnus nėra mano sūnus? Aš perkirpau jam virkštelę. Buvau nuo to momento, kai jis pirmą kartą įkvėpė oro gurkšnį. Keičiau kiekvieną nešvarų vystyklą.

Aš esu jo tėvas. Aš esu įrašytas jo gimimo liudijime. Tik todėl, kad nesu jo biologinis tėvas, aš ne mažiau tėvas nei Eladas. Tai labai skaudina“, – pripažįsta Andrew.

Tik todėl, kad nesu jo biologinis tėvas, aš ne mažiau tėvas nei Eladas. Tai labai skaudina, – pripažįsta Andrew.

„Manau, kad pagrindinė problema yra susijusi su tėvystės prielaida, – sako Eladas. – Kai matote heteroseksualią porą su vaikais, savaime manote, kad abu tėvai yra tų vaikų biologiniai tėvai. Bet tai gali būti neteisinga prielaida. Juk yra daug heteroseksualių porų, kurios nėra genetiškai susijusios su savo vaikais. Tos pačios lyties porose ši prielaida neegzistuoja. Mūsų tai nedžiugina, nes esame tos pačios lyties asmenų santykiuose. Ir, mūsų nuomone, tai yra problema, kurią iškelia Valstybės departamentas.“

Pora sako, kad jie jaučia palengvėjimą ir laimę, kai teismas priėmė jiems palankų sprendimą ir pripažino Ethaną vienu iš brolių dvynių. Nors šiandien jie laimingi, niekas neišbrauks iš jų gyvenimo patirto dvejų metų streso, bemiegių naktų, nerimo ir sugadintos sveikatos...

Viso to jie galėjo ir nepatirti. Tiesiog Valstybės departamentas priėmė neteisingą sprendimą. Teisėjo sprendimas aiškiai teigia, kad Ethanas nuo gimimo yra Amerikos pilietis. Taigi su teismo sprendimu viskas taip, kaip ir turi būti. „Tačiau niekas nesugrąžins mums to, ką per tuos dvejus metus praradome“, – kalba jis.

Niekas nesugrąžins mums to, ką per tuos dvejus metus praradome, – kalba jis.

Aaronas C.Morrisas atkreipia dėmesį į moralinę žalą, padarytą tiek tėvams, tiek vaikui, kuris, buvo pasakyta, nėra lygus savo broliui. Tačiau jis mato šviesesnę ateitį.

„Kovojome labai ilgą laiką, kad užtikrintume lygybę, ir vis dar tebelaimime, – sako A.C.Morrisas. – Tai nesibaigianti kova, tačiau visuomet verta dėl to kovoti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis