Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Apklausa: 8 iš 10 jaunų žmonių jaučia spaudimą būti tobulais

Edinburgo hercogo tarptautinių apdovanojimų programos fondo (toliau tekste – DofE fondas) atlikta apklausa parodė, kad 8 iš 10-ties 16–25 metų jaunuolių jaučia spaudimą būti tobulais.
Jaunuoliai
Jaunuoliai / 123RF.com nuotr.

DofE fondas vykdė apklausą su 13–25 m. jaunimu, siekdamas išsiaiškinti, su kokiais iššūkiais ir galimybėmis susiduria šių dienų jaunimas ir kokių įgūdžių jiems reikia išsiugdyti norint sėkmingai įsitvirtinti šiuolaikiniame pasaulyje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Apklausos metu buvo apklausti daugiau nei 10 000 jaunuolių iš daugiau nei 150 pasaulio šalių. 2/3 apklaustųjų pasisakė, kad vien formalaus švietimo nepakanka pasirengti gyvenimui, todėl neformalusis ugdymas ir mokymasis iš patirties užpildo formalaus ugdymo nepaliestas sritis.

Apklausa atskleidė ir daugiau įdomių pastebėjimų. 7 iš 10 jaunų žmonių mano, kad šiandien jie patiria daugiau neapibrėžtumo nei ankstesnės kartos. Be to, 6 iš 10 mano, kad gyvenimas yra sudėtingesnis nei jų tėvams ir seneliams.

Didžioji dauguma respondentų mano, kad pasaulis yra pilnesnis galimybių ir pasirinkimų nei rizikos ir sunkumų.

1. Jeigu šiandieninis pasaulis siūlo daugiau galimybių, kodėl jaunuoliai mano, kad jų gyvenimas sudėtingesnis?

Apibendrinant rezultatus, galima daryti išvadą, kad jaunuoliams sunku išsirinkti iš galimybių gausos, nes jie paprasčiausiai bijo suklysti. Juk jie jaučiasi, kad turi pasirinkti tobulai, pasaulyje, siūlančiame begalines galimybes, kur visi kartoja, kad tu gali būti ar tapti tuo, kuo tik nori, bet ar tikrai taip yra? Ar visi turi būti pačiais geriausiais? Gal tiesiog pakanka būti geriausia savo paties versija, konkuruoti tik su savimi, įrodyti tik sau, ką gali ir ko dar ne.

„Fotolia“ nuotr./Idėja
„Fotolia“ nuotr./Idėja

2. Ką gali padaryti mokykla, kaip gali padėti?

Mokyklos, įgyvendindamos neformalaus ugdymo programas, stengiasi patenkinti jaunuolių poreikius ir kiek įmanoma paruošti juos iššūkiams. Atlikus tam tikrą „repeticiją“, tai reiškia, kad suteikia galimybę išbandyti savo stiprybes ir suvokti, kas gali būti mano pasirinkimas ilgalaikėje perspektyvoje, o ką išbandęs suprasiu, kad tai nėra tai apie ką svajojau. Tokios pasibandymo galimybės sumažina potencialių nusivylimų atvejus.

Tarptautinis Edinburgo hercogo apdovanojimų fondas dar 2018 metų lapkritį pradėjo pasaulinę kampaniją #WORLDREADY, kurios tikslas yra informuoti apie neformaliojo ugdymo svarbą, skatinti jauno žmogaus mokymosi iš patirties kompetencijas, kurios padės jaunuoliui jaustis tvirtai ateities pasirinkimuose, išsiugdyti adekvatų savęs vertinimą ir taip įgyti asmeninės galios pojūtį.

Jo Karališkoji Prakilnybė, Edinburgo hercogo tarptautinių apdovanojimų programos (DofE) globėjas, Vesekso grafas Edvardas, teigia, kad neformalus ugdymas yra laiko patikrintas ir išbandytas būdas jauniems žmonėms mesti sau iššūkį, pasitraukti iš komforto zonos ir tapti pozityvių pokyčių įrodymais tiek sau, tiek savo bendruomenėms. Tai leidžia jiems įgyti įgūdžių, kurie būtini tiek dabar, tiek ateityje.

3. Kaip Lietuvoje galime padėti jauniems žmonėms, kokias kompetencijas galime padėti išsiugdyti, kad jie jaustųsi ir būtų pasiruošę savo ateičiai, nebijotų būti netobuli, bet dėtų pastangas tapti geriausia savo paties versija?

Vienas iš būdų suteikti jaunimui galimybių dalyvauti neformaliojo ugdymo veiklose, plėsti jų pasiūlą mokyklose, kad kiekvienas galėtų rasti sau tinkamiausią veiklą.

Dalyvavimas DofE programoje padeda jaunuoliams susidoroti su netinkamo pasirinkimo baime šiais būdais:

  • Programa, turi konkrečias ribas, todėl dalyviai nors ir turi plačius veiklų pasirinkimus, jiems yra aiški kryptis nuo ko pradėti. Taip jiems yra nuimamas spaudimas dėl tobulo pasirinkimo;
  • Dalyviai siekia tikslų 3-ose srityse: savanorystės, įgūdžių ir fizinės veiklos. Taip pat kaip komanda eina į žygį, kurio metu stiprina darbo komandoje, lyderystės kompetencijas;
  • Dalyvaudami programoje dalyviai turi pademonstruoti ištvermę ir atkaklumą. Jie neišvengiamai susiduria su sunkumais, motyvacijos išbandymu. Supranta, kad pasaulis nėra tobulas, kad net ir viską tiksliai suplanavus įvyksta pasikeitimai. Taip jie išvysto atsparumą nuolatiniams pokyčiams, išvysto įgūdį nepasiduoti ir prisitaikyti. O pasiekę tikslus įgyja asmeninės galios pojūtį.
  • Per savo patirtį jie įgauna adekvatų savęs vertinimą, pasitikėjimą savimi, nes patys sau įrodo, ką jie gali, o tai įkvepia siekti daugiau.
  • įvairių veiklų išbandymas padidina tikimybę teisingai apsispręsti dėl tolimesnio savo gyvenimo ir prisiimti atsakomybę už jo sėkmę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų